Bitkisel
Chia Tohumu Faydaları 19.05.2017

Chia tohumları, diyabet kontrolü, kolesterol düzeylerini düşürme, sindirim sistemini iyileştirme, kalp sağlığını geliştirme, hipertansiyonu kontrol etme ve hatta anti-inflamatuar özellikler de içeren birçok sağlık yararları vardır.

Chia tohumları Meksika ve Guatemala'ya özgü chia bitkilerinden geliyor. Bitkinin bilimsel isimleri salvia hispanica ve salvia columbariae'dir. Her ikisi de nane ailesine (Lamiaceae) aittir. Chia tohumları susam tohumlarına benzemektedir. Onlar çok küçük ve koyu görünüme sahiptirler.  Bu bitki insanlar tarafından çok uzun zamandır bilinmektedir. Chia bitkisi, Aztekler, Mayalar, Incanlar ve diğer kabileler tarafından çok uzun bir süre ekildi. Onlara göre temel bir besindir ve tarihçiler, yerli Amerikalılar için önemli bir bitki ve besin kaynağı olduğunu düşünüyorlardı. Aztekler'in düşmesi ve Kuzey Amerika'daki yerli halkın genel olarak gerilemesi ile birlikte, chia tohumlarının kullanımı da azaldı.

19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında, buğday ve mısır, chia tohumlarının seçim ürünü olarak yerini almıştı. Temel gıdadaki bu değişim, Yeni Dünyayı sömürgeleştiren ve yiyecek tanelerini buğday, pirinç, mısır, patates ve tatlı patates gibi getiren Avrupalı ​​gezginlere atfedilebilir.

Böylece, gıda genel tercihi yıllar içinde değişti. Sonuçta kalan Kızılderililer 'eski yemeklerini' terk edip 'yeni yiyecekler' aldı. Yakın zamana kadar Chia tohumları çoktan unutulmuştu. 20. yüzyılın başlarında gittikçe daha fazla sayıda insan, chia tohumları ve yararları hakkında bilgi sahibi olmaya başladıkça, chia tohumlarının tekrar duyulmaya ve anılmaya başlandı.

Chia Tohumlarının Besin Değeri

Standart Referans Ulusal Beslenme Veritabanı'na göre, 100 gram chia tohumlarında 6 gram nem, 486 kcal enerji, 16 gram protein, 30 gram yağ, 42 gram karbonhidrat, 34 gram diyet lifi, 630 mg Kalsiyum, 7 mg demir, 335 mg magnezyum, 860 mg fosfor, 407 mg potasyum, 16 mg sodyum ve 4 mg çinko içerir. Chia tohumlarının ayrıca C vitamini, tiamin, riboflavin, niasin ve vitamin E gibi vitaminler  vardır. Chia tohumlarının hiçbir kolestrolü yoktur.

Chia tohumları antioksidanlar için de iyi kaynaklardır. Bildirildiğine göre, sağlıklı yaşlanma açısından birçok avantaja sahip olan çok yüksek oranlarda omega-3 yağ asitleri içerir. Chia tohumlarında bulunan antioksidanlar arasında flavonol glikozitler, klorojenik asit, kafeik asit, kemempol, kereşetin, mısriketin ve linolenik asit yer alıyor. Bu antioksidanlar vücuttaki serbest radikal seviyelerini azaltmada yardımcı olurlar.

Chia Tohumlarının Sağlık açısından Faydaları

Diyabet Kontrolü: Chia tohumlarında bulunan nişastalar ve karbonhidratlar konvansiyonel diyetlere kıyasla yavaş yavaş serbest bırakılır ve bu nedenle şeker hastaları için idealdir çünkü yemek sonrası kan şekeri seviyesi hızla yükselmez. Kan akışına şekerlerin yavaş salınması vücudun her bir hücresi tarafından bu şekerlerin en iyi şekilde emilmesine yardımcı olabilir. Dolayısıyla insülin ihtiyacının azaldığı düşünülmektedir.

Omega-3 Kaynağı: Chia tohumları, belirli türde balıklar dışında iyi bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Omega-3 yağ asitleri, vücudun ihtiyaç duyduğu esansiyel yağ asitleri olup birçok vücut fonksiyonunu etkinleştirmeye yardımcı olur. Ayrıca diğer birçok koşulda artrit, osteoporoz, yaşla ilişkili bunama ve yorgunluğun kontrolünde yardımcı olurlar.

Yüksek Kalsiyum Arzı: Chia tohumlarında bulunan kalsiyum miktarı, yağsız sütte bulunan miktardan daha yüksek olarak kabul edilir. Bu nedenle, kalsiyum eksikliğini gidermek için günde bir avuç fıstık tohumu bulundurmanız önerilir. Kalsiyuma gelişmiş vücut işlevleri için, kemik ve diş sağlığı için de ihtiyaç duyulur; osteoporoz, eklem zayıflığı ve genel vücut esnekliğini azaltmaya yardımcı olur.

Gastrointestinal Sağlık: Chia tohumlarının yüksek diyet lifi içeriği, bağırsak hareketlerini düzenlemek için iyi ve aynı zamanda genel gastrointestinal sağlığı korumaya yardımcı olur. Chia tohumları, kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar, böylece aşırı açlık dürtüsünü azaltabilir.

Kilonuzu Kontrol altında Tutar: Chia tohumları yüksek oranda diyet lifi, iyi protein içeriği, orta düzeyde karbonhidrat ve omega-3 yağ asitleri içeriyor. Bu besinler kombine edildiğinde, uzun vadede bir kişinin ağırlığını kontrol altında tutmada önemli bir rol oynayabilir.

Kalp Dostu: Chia tohumları, kalp dostu yiyecek olarak kabul edilir. Bunun sebebi vejetaryen dünyadaki en zengin omega-3 yağ asitleri kaynağı olmasıdır. Omega-3 yağ asitleri, kalbi koruyan ve omega-6 yağ asitleri seviyesini düşürerek (kötü kolesterol) kalp hastalığının başlamasını önleyecek ve stres barındırmayan bir kardiyovasküler sistemi koruyan iyi yağlardır.

Düşük Kolesterol Düzeyleri: Chia tohumlarının büyük bir alfa linolenik asit ve omega-3 yağ asitleri kaynağı olduğu bilinmektedir. Bu yağ asitleri, kolestrol düzeylerini önemli ölçüde düşürdükleri için sağlık açısından vazgeçilmezdir.

Hipertansiyon Kontrolleri: Chia tohumlarının normal tüketimi hipertansiyon için düzenli ilaçlarla benzer etkilere sahiptir. Bir çalışmanın sonuçları, chia'nın sistolik kan basıncını 6 - 4 puan kontrol ettiğini gösterdi. Ayrıca kontrollü tip 2 diyabetlilerde ortaya çıkan ve büyük kardiyovasküler risk faktörlerini zayıflatır.

Anti-inflamatuar Özellikler: Chia tohumları, kolayca omega-3 yağ asitlerine dönüştürülebilen ve ideal iltihap kontrolörü olarak işlev gören alfa lenolenik asit seviyelerine sahiptir. Bu yağ asitleri, eklemlerdeki ve arterlerdeki iltihaplanmayı kontrol eder. Yaklaşık 4 gram alfa lenolenik asit alımı artriti önlemek için yeterli olduğu tahmin edilmektedir.

Chia Tohumları Kullanım İpuçları  • Chia tohumları bir bardak suyla ıslatılabilir ve ertesi sabah kahvaltı ile tüketilebilir.


  • Sağlıklı bir bileşen olarak çeşitli içecekler, meyve suları, protein barlara  ve süte eklenebilir.


  • Chia tohumları, kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinizde çeşitli gıdalara serpilebilir.


  • Sağlıklı bir omlet yapmak için yumurtalara eklenebilir veya salatalara  ek  olarak ilave edilebilirler.


  • Chia tohumları toz haline getirilebilir ve toz un, süt ve meyve yoğurtlarına ilave edilebilir.


  • Yoğurtlara ilave edilen Chia tohumları  daha kalın hale gelebilir.

Kanatlı Hayvanların Yemi Olarak Chia Tohumları

Son yıllarda, Kümes hayvanlarında,  hayvanların yem olarak chia tohumlarının beslenmesinin daha iyi olacağını önerilmişti. Hayvanlarda omega-3 yağ asitlerinin artan bir alımı, sonunda bu tür hayvanların etini tüketen insanlara fayda sağlayacağı düşünülmekteydi.

Benzer Yazılar