Şifalı Bitkiler
Çörek Otu Nedir? Çörek Otunun Faydaları Nelerdir? 28.05.2019


İçeriğindeki Etken Maddeler


Selenyum-Çinko nitrik Asit
Magnezyum Fosfonir
Sodyum- Potasyum
Demir Bakir-Kalsiyum
А,Н С-B1,B6 Vitamin
Polmitik Asit
Linoelik Asit


Bağışıklık Sistemi Dostunuz

Çörek otu bağışıklık sistemi düşünüldüğünde akla gelebilecek en önemli drogdur. Bu kabiliyetini hormon dengeleyici özelliğinden alır. Hadis'i Şerif'te ifade edildiği gibi : "Şu çörek otunu kullanmaya devam edin çünkü onda ölümden başka her hastalığa karşı Şifa vardır"

Vitamin olarak A,H.C,B ı ve B6 içerir. Minerallerden ise selenyum, çinko, magnezyum içerirken en önemli içerdiği bileşen ise timol türevidir. Aktif madde olarak timokinon uçucu olmayan yağlar ve nigellon içeren çörek otu bunların yanı sıra palmitik asit, linoleik asit, oleik asit, sodyum, potasyum, kalsiyum, çinko, demir, bakır, fosfor gibi timokinon bir çok hastalığın şifa kaynağıdır. Bronşit, alerji, artritte, astım, romatizma gibi hastalıkların şiddeti ni azaltıcı, kan şekeri düşürücü ve ürik asit azaltıcı etki sağlar. Çörek otunun antiinflamatuvar  özelliği solunum yolu adalelerini genişlettiği bilindiğinden astım tedavisinde kullanılır.

Çörek otu yüksek tansiyon sorununu gidermek için önemli bir fonksiyon üstlenmektedir. İdrar söktürmesine de yardımcı olur, ayrıca bademcik ve boğaz iltihaplarına da iyi gelir. Timokinon bileşeninin radyasyon yüzünden hasar gören beyin dokularını koruduğu yapılan bilimsel deneylerde ortaya konulmuştur. Bu sebepten radyasyona karşı açık bi koruma sağlamaktadır. Morfin zehirlenmesi ve bağımlılık indüksiyonunu azalttığı ortaya konulmuştur.

Sedef ve Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılır. Karaciğer kanserinden koruma da etkili bir yöntem olduğu bilimsel yapılan araştırmalarda anlaşılmıştır. Kolon kanserini oluşmasını güçlü bir şekilde engellediği ortaya çıkmıştır. Meme kanserine neden olan kanser hücrelerini yavaşlatmada oldukça etkilidir. Kan şekerini düşürmede ve Damar sertliğini ortadan kaldırma noktasında önemli faktör olabileceği saptanmıştır.

Alerjik astım ve Egzama gibi rahatsızlıklarda da kullanılabilir. Hafıza kuvvetlendirir, hormon dengesini sağlar, böbrek ve safra taşı eritme özelliği vardır. Mikrop ve mantarları öldürür, vücudu güçlendirir.

Halk Tababetine Göre: Birçok hastalığın şifası olduğuna inanılır ve yüzyıllardır kullanılır. Özellikle kanser hastaları ve bağışıklık sistemi için kullanımı yaygındır.

Benzer Yazılar