Yaşam ve Stil
Dans Etmenin Sağlığa Faydaları 07.06.2017

Beyin gücünüzü artırmak da dahil olmak üzere, Dansın başlıca faydaları

Bazı dans derslerine yatırım yapma zamanı gelmiş olabilir. Yaşlanma Sinirbiliminde Frontiers gazetesinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, yalnızca partilerde dans etmeniz daha eğlenceli bir zaman geçirmeniz dışında , aynı zamanda beyninize de bir destek veriyor. Elbiselerinizi giyin ve dans pistine koşun.

Neden Dans Çok Faydalı ?

Çalışmalar, kognitif bozukluk belirtisi göstermeyen 60'lı ve 70'li yaşlarındaki 174 sağlıklı kişiyi inceledi. Katılımcılardan hem erkeği hem kadını içeren grup, zihinsel kapasitelerini ve aerobik uygunluklarını inceleyen testlere tabi tutuldu.

Katılımcılar rastgele farklı gruplara ayrıldı: tempolu yürüyüş; Germe ve dengeleme eğitimi; Ve kültürel danslar , giderek daha gelişmiş koreografi ile farklı dans figürleri uygulandı. Her grup haftada üç saat birer saat süreyle toplandı.  

Altı ay sonra, katılımcılar laboratuara geri döndüler ve başlangıçta verildikleri testleri yaptılar ve sonuçlar şaşırtıcıydı.

Yaşlandıkça, beyaz cevherimiz azalmaya başlar. Beyaz madde esasen beyindeki farklı bölgeler arasında ileri ve geri nöronlardan mesaj gönderen hücrelerdir. Yaşlandıkça, beyaz cevherin iletişim hızı yavaşlar. Bir zamanlar hızlı bir hızda gönderilen mesajlar şimdi daha yavaş ve daha keskinleşmişti.

Bilim adamları yaşlanmanın beyaz cevherin bozulmasına katkıda bulunduğunu uzun zamandır biliyor olmasına rağmen, beyaz cevherin gerilemesini yavaşlatmak veya tersine çevirmek için yapabileceğimiz bir şey olup olmadığı konusunda belirsizliğini koruyor ve bu da bu çalışmayı özellikle heyecan verici hale getiriyor.

En eski çalışma katılımcıları ve rejimlerine başlamadan önce yerleşik olan kişiler beyaz cevherinde bir düşüş görmeye devam ettiler. Fakat ülke dansını öğrendikleri grup aslında sadece altı ay öncesine kıyasla beyin beyaz maddesinde düzelme gördü. Bu bireylerde, beynin hızını ve belleğini işleme ile ilgili olan beyaz madde yoğunlaştı.

Altı ay sonra tüm gruplar testlerinde daha başarılı performans gösterdiğinden bilim insanları, beyaz cevherin ne zaman iyileşmeye başladığı ile kişinin bilişsel performansında ne zaman gösterileceği arasında zaman gecikmesi olabileceğini düşünüyorlar. Bununla birlikte, dansın beynin biyokimyasını değiştirebileceğini göstermiştir. Yeni basamakları öğrenmek ve hatırlamak, farklı ortakların dans stillerine uyum sağlamak ve başkaları ile sosyalleşmek, dansın katılımcılarının beyinleri üzerinde böyle olumlu bir etkisinin olmasının bir nedeni olduğuna inanılıyor.

Bununla birlikte, beynin dans etmesinin yararları ilk defa övülmüş değildir. Kalbinizde ve zihninizde genç kalmak istiyorsanız, dans etmenin;

Dansın 4 Faydası

1. Fiziksel Sağlığa Güç Katın

Düzenli dans etmek, dans pistinde değilken bile genel fiziksel aktivitenizi artırabilir. Bir çalışma, 65-74 yaşlarındaki 54 İspanyolca konuşan yetişkinleri dört ay takip etti. Grup, parklar ve yaşlılar merkezi dahil olmak üzere çeşitli yerlerde haftada iki kez dans dersleri aldı. Araştırmacılar katılımcıları ezmekten kaçınmak için daha karmaşık koreografi için temel adımları attılar ve fizik yeteneklerini çalışmadan önce ve sonra test ettiler.

Dans katılımcıları, 7 dakikadan uzun sürede 400 metrelik bir yürüyüşü tamamlayarak 6.5 dakikaya geçtiler. Daha heyecan verici biçimde, kendi zamanlarında yaptıkları fiziksel aktivite 650 dakika veya 10.8 saatten yaklaşık 818 dakikaya veya 13.6 saate yükseldi. Katılımcılar sadece dans etmekle kalmayıp daha fazla fiziksel aktivite de yapıyorlardı.

Artan fiziksel aktivite, sağlığınız için büyük kazanımlara sahip olduğunuz  anlamına gelir. Egzersizin faydaları, tip 2 diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi hastalık riskinizi azaltmak, daha iyi uyku ve daha enerjik olmaktan oluşur.

2. Daha Fazla Beyin Dendesi

Kanada'daki McGill Üniversitesi'nden yapılan bir araştırma, tango için gerekli adımları öğrenmenin aslında beyin gücünü ve dengesini geliştirdiğini keşfetti. Onların çalışması son bir yılda düşüş yaşayan yaşlıları takip etti ve yine düşme vardı  ancak sağlıklıydı. 30 yaşlılığın yarısı bir yürüyüş grubuna, diğerleri tango derslerine katıldı.

Haftada iki saat 10 hafta boyunca iki saat ders yaptıktan  sonra, tango dansçıları, denge düzenlerine göre daha dengeli, motor koordinasyon ve duruş sergiledi. Ayrıca, yürüyerek ya da ayakta durmak gibi diğer şeyleri yaparken karmaşık zihinsel görevleri daha iyi başardılar.   

3. Parkinson Hastalığını İyileştirin

Tangonun bu kadar faydalı  olması tek şey değildir.  İhtiraslı danslar da Parkinson hastalarına motor becerileri konusunda yardımcı olmaktadır. Parkinson da  yürüme ve yürürken dönme mücadelesi veren  bireyler. Ancak Parkinson hastalığına egzersizin etkilerinin en uzun süren incelemelerinden biri olan 2014 çalışması, tango dansının hastalar üzerinde olumlu bir sonuç aldığını tespit etti.

İki yıldan uzun süredir, iki yılda bir haftada iki kez tango dersi alan kişiler, "motor ve motor harici semptom şiddeti, günlük yaşam aktiviteleri ve denge performansını geliştirdiler. Tango derslerine Katılmayan kontrol grubu, iki yıl boyunca aynı önlemlerin bir kısmının gerilediğini gördü.

4. Beyin Gücünü Arttırın

Metabolik sendromdan muzdarip iseniz , dans ayakkabılarınızı giyip piste çıkmanız  beyninizin genel sağlığı  için iyidir. Metabolik sendrom, en az üç hoş olmayan sağlık sorununun bir kombinasyonunu içeren bir bozukluktur: obezite, yüksek trigliserit seviyeleri, yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon veya düşük HDL, ayrıca "iyi" kolestrol olarak bilinir. Sendromun yan etkilerinden biri, bilişsel bozuklukta artmış bir risktir.

Kore'de yaşayan 38 Koreli hasta hakkında yapılan bir araştırmada, cha cha'yı haftada iki kez öğrenen altı aydan uzun süre eğitim alan dansçılar sözel akıcılığını, kelime listesi tanıma ve sözcük listesini hatırlatmada ilerleme gösterdi. Sadece dans, bilişsel performansını artırmakla kalmadı, aynı zamanda dansçılar sosyalleşmekte ve eğitim hayatlarına kattıkları katkı  hakkında heyecanlandılar.  Her ne kadar hastaların fiziksel belirtilerini değiştirmediyse de, dans artan yoğunlukta eğlenceli egzersizlerin diğer biçimleri için "ağrı geçirici ilaç" olarak kullanılabilir.

Önlemler

Dans oldukça güvenli bir egzersizdir , ancak ilaç alıyorsanız, bir dans egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzla görüşmeniz akıllıca olacaktır. Aksi halde, en büyük sorunun ne tür bir dansa girişileceğine karar vermek zorunda olabilirsiniz.       

Bir grup sınıfı seçmek en iyi seçenektir; Beyin gücü kazanırken sosyalleşmenin faydalarını elde edersiniz. Sınıfta arkadaş edinmek, sizi düzenli olarak oturumlara katılmaktan sorumlu tutabilir.         

Dans, bilişsel işlevlerinizi ve fiziksel sağlığınızı kolaylıkla geliştirmek için etkili bir yoldur.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, dans etmenin düzenli olarak, yaşlandıkça azaldığı beynimizdeki beyaz cevheri artırabileceğini buldu.

Dans beyin gücünü ve dengesini geliştirir.

Parkinson hastalığı olan hastalar için dans, motorlu ve motorsuz semptomları artırmanın doğal bir yoludur.

Benzer Yazılar