Güzellik
Doğal Yöntemlerle Dudak Çatlaması Nasıl Önlenir? 17.11.2017

Dudak Çatlaması 

Günümüzde yaşanan bazı estetik sorunları, hem dış görünüş hem de sağlık bakımından bazı sorunlara yol açabilmektedir. İnsanların temel gereksinimlerinden birisi olan beğenilme duygusu içerisinde dış görünüş güzelliği, oldukça önemli bir etken olarak görülmekte ve de bu nedenle dış görünüşe çok önem verilmektedir. Fakat yaşanabilen bazı estetiksek sorunlar dış görünüşü etkilediği gibi, sağlık açısından da ciddi sorunlar doğurabilmektedir. Bu tür sorunlardan birisi ise, dudak çatlaması sorunudur.

Toplumda oldukça yaygın olarak karşılaşılan bu sorunun devam etmesi durumunda, ilk başta estetiksel olan bu sorun insan sağlığı için ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Dudaklar, hem konuşma hem de yemek yeme gibi yaşamsal olgularla birlikte kullanıldığı için, gün içinde sıkça kullanılırlar ve dudaklarda oluşan çatlaklar bu nedenle daha da derinleşebilir. Bu derinleşme ise, beraberinde çok şiddetli düzeyde yanma ve acı hissine neden olabilmektedir. Bu nedenle, dudaklarda oluşan çatlaklar ciddiye alınmalıdır.

Dudak çatlaması sorunu, çeşitli faktörlerden etkilenebilmektedir. Örneğin, bu sorunla kış mevsiminde oldukça sık bir şekilde rastlanılır. Bunun nedeni ise, sıcak hava değişimidir ve bu değişim dudakların çatlamasına neden olabilmektedir. Bunun dışında, bazı sağlık sorunları ya da kişinin cilt tipi, dudak çatlamasını kronik bir hale getirebilmektedir. Özellikle bu durum, kuru cilt tipine sahip kişiler için daha geçerlidir. Kuru cilt tiplerinde, dudak kuruyarak doğal yapısını kaybedebilmekte ve bu nedenle dudak gerginleşebilmektedir. Bu durum ise, çatlamaya müsait bir durumdur. Bu cilt tipine sahip kişilerin ise dudak çatlaması sorununu yaşamamaları için, kaliteli dudak nemlendirici ürünleri kullanmaları gerekir. Dudak nemlendiricileri, dudak bölgesinde bulunan derinin nemlendirilmesini sağlayarak cildin kurumasını ve böylece de dudakların çatlamasını engeller.

Kuru ciltler dudak çatlamasına neden olurken, çatlamalara neden olan bazı etkenler daha bulunmaktadır. Bunlardan birisi ise, alerjiyle alakalıdır. Eğer kişinin sahip olduğu cilt bazı maddelere karşı alerjik reaksiyon veriyorsa, bu durum dudak çatlamasına neden olabilir. Alerjik reaksiyon oluşturabilme potansiyeli olan maddeler, dudak bölgesinde bulunan derinin kızarmasına, çatlamasına ve de tahriş olmasına neden olabilirler. Bu tür durumlara neden olabilen maddeler, tüketilen gıda maddelerinde olabileceği gibi, kullanılan makyaj ve parfüm maddelerinde de olabilmektedir.

Öyle ki; parfümler, tıraş losyonları ve de makyaj malzemeleri de, bazı kişilerin cilt yapısına uygun olmayabilir ve kişide alerjik reaksiyon oluşturabilir. Bunun dışında, piyasada yer alan bazı dudak koruyucuları da dudak çatlamasına neden olabilmektedir. Bunun nedeni ise, bu koruyucuların içerisinde parafin ve de bal mumu gibi oldukça gerekli maddelerin dışında bazı katkı maddeleri de kullanılabilmektedir.

Bu katkı maddeleri ise, koku ve renk vermesi için kullanılır. Cilt, bu tür katkı maddelerine alerjik reaksiyon gösterebilmekte ve de dudak çatlaması sorunu yaşanabilmektedir. Bu nedenle, kişinin dudak çatlamasına çözüm için kullanmış olduğu koruyucuların ters etki yapmaması için, bu dudak koruyucuların katkı maddesi içermeyenlerinin kullanılması gerekmektedir. Aksi halde, dudaktaki sorun daha da büyüyebilir.

Dudak çatlamasına neden olan bu etkenlerin dışında bir neden daha bulunur. Bu etken ise, ilk bakıldığında oldukça ilginç gözükmektedir. Bu etken, burun tıkanıklığıdır. Grip veya nezle gibi durumlarda yaşanan burun tıkanıklığı durumu, kişinin gün içerisinde nefes alabilmek amacıyla ağzını çok fazla kullanmasına neden olur. Böylece kişinin dudak bölgesine akciğerlerden gelen sıcak hava temas eder ve de zamanla dudak kurur ve çatlar. Burun tıkanıklığı durumu geçince de, dudak çatlağı durumu otomatik bir şekilde geçecektir.

Dudak Çatlamasına Evde Çözüm

Havaların günden güne soğumasıyla beraber dudak çatlakları kendini göstermeye başladı. Bizde evinizde kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz ve dudak çatlaklarını tedavi edecek yöntemlerden bahsetmek istedik.

Dudak Çatlaması Tedavisi

Sizlere özel dudak çatlaması tedavisi için kullanılan ve çok etkili olan yöntemleri paylaşacağız. Eğer dudaklarınızda çatlamalar ve kısa süre içerisinde geçirmek istiyorsanız, aşağıdaki tariflerden herhangi birini uygulayabilir ve dudak çatlamasını kısa sürede geçirebilirsiniz.

Dudak Çatlakları İçin Bitkisel Tedavi Yöntemi

Malzemeler

1 tatlı kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

1. Uygun bir kase içerisinde bal ve şekeri birleştirip, karıştırın.
2. Hazırlamış olduğunuz karışımı parmaklarınız yardımı ile dudaklarınıza sürün ve ovalayın.
3. Karışımın geri kalanını dudaklarınıza sürün ve en az 15 dakika beklemesini sağlayın.
4. Süre bitiminde dudaklarınızı yıkayıp temizleyebilirsiniz.

Dudak Çatlaklarına Salatalık

Malzemeler

1 adet salatalık

Hazırlanışı ve Uygulanışı

1. İlk olarak salatalığı kabukları ile uygun bir kase içerisine rendeleyin.
2. Rendelemiş olduğunuz salatalık parçalarını dudaklarınıza yapıştırın ve en az 20 dakika boyunca dudaklarınızın üstünde bekletin.
3. Süre bitiminde soğuk su ile dudaklarınızı yıkayın.
Salatalık suyu, dudaklarınızı yumuşatacak ve dudaklarınızın daha sağlıklı bir hale gelmesini sağlayacaktır.

Çatlamış Dudaklara Özel Maske

Malzemeler

1 tatlı kaşığı yoğurt
1 tatlı kaşığı susam yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

1. Uygun bir kap içerisinde yoğurdu ve susam yağını iyice karıştırın.
2. Karışımı parmaklarınızın yardımı ile dudaklarınıza iyicene ovalayarak sürün.
3. Ovalama işlemi sona erdiğinde dudaklarınızı soğuk su ile temizleyebilirsiniz.

Bu maske sayesinde dudaklarınıza hem peeling işlemi hemde dudak çatlaklarını iyileştirecek bir maske uygulaması yapmış olacaksınız. Bu maskeyi haftada 1 kere tekrarlayabilirsiniz.

Dudak Çatlaması Nasıl Engellenir?

Dudakların çatlamasının büyük nedeni alışkanlıklardır. Bu alışkanlıklar arasında dudak ısırma ve dudak ıslatma alışkanlığı başta gelir. Eğer bunun gibi alışkanlıklarınız varsa mutlaka vazgeçmelisiniz.
Çatlamış olan dudaklarınıza yapmamalısınız. Çatlayan dudaklara majyaj yapmak dudağın daha çok çatlamasına neden olur.
Sadece kış mevsiminde dudak çatlaması yaşıyorsanız, dudaklara özel sticker dudak nemlendiricisikullanabilirsiniz. Özellikle çantaya ve cebe sığdığı için çok kullanışlıdır. Eğer boş vakit yakalayabilirseniz mutlaka size yukarıda tarifini verdiğimiz dudak çatlakları için maske tariflerini uygulamalısınız.
Çatlakların diğer bir nedeni ise az su tüketmekten kaynaklanmaktadır. Eğer az su tüketen birisiyseniz mutlaka su tüketmeye önem vermeli dudaklarınızı kuru bırakmamalısınız.
Bizden sizlere bir tüyo, eğer dudaklarınızda hafif çatlamalar varsa ve mutlaka bu çatlakları kamufle etmem gerekiyor diyorsanız açık renkli ruj kullanabilirsiniz. Açık renkli rujlar, çatlayan dudakları çok kolay kamufle edecektir.

Dudak Çatlamasına İyi Gelen Kremler Nelerdir ? 

Kuru ve soğuk havalarda, yoğun olarak güneşe maruz kaldığımız yaz günlerinde sıkça karşılaştığımız ancak tek sebebi mevsim koşulları olmayan dudak çatlaklarına özellikle rujların içeriğinde bulunan propil gallat, diş macunlarının içerisinde bulunan guaiazulene ve sodyum lauril sülfat, tatlandırıcı olarak kullanılan sinnamik asit, dudak kremlerinde bulunan fenil salisilat gibi kimyasal maddeler; asitli gıda veya içecek tüketimi; tansiyon ilaçlarının içeriğinde bulunan proplanoloun, yine ilaçlarda bulunan bir içerik olan proklorperazin maddesi; sedef, horlama, lupus, Sjögren sendromu, hipotiroidi gibi hastalıklar; diş eti rahatsızlıkları, susuzluk, A vitamini eksikliği gibi belirgin gözlemlere bağlı olarak oluşabilir. Bu bağlamda alerjik bir şekilde ortaya çıkabileceği gibi bazı kronik hastalıklarında belirtisi sayılabileceği için özellikle uzun süreli dudak çatlaklarında bir cildiye doktoruna muayene olmak gerekebilir. Ancak eğer sebebi biliniyorsa oluşan dudak çatlaklarına ne iyi gelir sorusuna cevap aranabilir.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Öncelikle fazla güneşe maruz kalmamaya çalışmak, kullanılan dudak kremlerinin içerisinde güneşten koruma faktörü bulunmasına dikkat etmek ve bu tür kremleri her kırk beş dakikada bir tazelemek gerekir. Eğer havası kuru bir bölgede yaşıyorsanız evin havasını nemli tutmaya çalışmak dudak çatlaklarına iyi gelecektir.
Havadaki nem miktarının önemli olduğu kadar vücudumuza aldığımız su miktarı da dudak çatlakları için önemlidir. Dolayısıyla gün içerisinde en 2,5 litre su tüketmek başta dudak çatlakları olmak üzere genel vücut sağlığına iyi gelecektir. Eğer dudak çatlakları için bir tedavi süreci içindeyseniz fazla acı, tuzlu ve asitli gıda ve içeceklerden uzak durmanız gerekecektir.
Ayrıca sürekli dudak yalama gibi bir alışkanlığınız varsa bu alışkanlığınızdan vazgeçmek dudak çatlaklarının önlenmesinde en önemli adım olacaktır.

Bunların yanında eğer burun tıkanıklığına sebep olabilecek burun eti, kırık kemik veya nezle gibi rahatsızlık mevcutsa gece uyumadan önce dudak kremi kullanmak oluşan ve oluşabilecek dudak çatlaklarına iyi gelecektir.

Dudak Çatlaması İçin Hangi Krem Kullanılır ?

Dudak çatlaklarıyla savaşan kremlerin içeriğinde genel olarak kuvvetli yağlar olan Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, zeytinyağı gibi yağlar bulunur. Bunlar E vitamini açısından zengin yağlar oldukları için dudağı nemlendirip beslemekle kalmaz aynı zaman da E vitaminin en kuvvetli doğal antidoksidan olma özelliği sayesinde çatlaklar sonucu oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olur.
Ayrıca çoğu tedavi edici dudak nemlendiricisinin içeriğinde bulunan mentoller de yaraların tedavi edilmesinde etkili olan maddelerdir. Peki bu maddeleri dengeli oranlardan içeren, dolayısıyla dudak çatlaklarına iyi gelen kremler nelerdir?

Blistex Med Plus

Önceleri sadece eczanelerde bulunan, şimdilerde ise hemen hemen her kozmetik mağazasında bulunan ve uygun fiyatlı olan bu krem, yoğun mentol ve E vitamini içeriği sayesinde dudak çatlaklarına iyi gelen, aynı zamanda içeriğindeki spf 15 sayesinde güneşten de koruyan iyi bir alternatiftir.

Burt’s Bees Beeswax Dudak Koruyucu

İçeriğinde bulunan bal sayesinde yoğun olarak E vitamini içeren ve uygun fiyatlı olan bu krem dudak nemlendirmesinde başarılı olan ve koruyucu özelliği yüksek olan bir kremdir.

Darphin Age Defying Lip Balm

İçeriğindeki E vitamini, Hyauloronik asit, mentol ve jojobo yağı sayesinde hem dudak çatlaklarına iyi geliyor hem yaşa bağlı oluşabilecek çatlakları önlüyor hem de oluşabilecek çatlaklara karşı dudağı koruyor.

Nuxe Reve De Miel Baurne Levres Lip Balm

Yüksek fiyat segmentinde bulunan bu krem kullananlara göre fiyatını fazlasıyla hak eden bir ürün. Çünkü zengin yağ içeriği, mentol, E vitamini ve bal sayesinde ilk kullanımdan itibaren dudak çatlaklarında belirgin azalmalara neden oluyor.

Dudak Çatlaması Kremi Ve İlaçları

Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorlara başvurmalısınız. Bu konumuzda yer alan dudak çatlaması kremleri kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Benzer Yazılar