Şifalı Bitkiler
Enginarın Faydaları Nelerdir ? 26.12.2017

Enginarın Faydaları 

Enginar (Cynara scolymus), papatyagiller  familyasından mavi-mor renkli çiçekler açan, 50–150 cm boyunda çok senelik otsu bir bitki Güney Avrupa ve Akdeniz çevresinde yetişir.

Enginar cynarin içerdiği için karaciğer,safra ve idrar kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın vücuttan atılımını sağlar. Ayrıca vücuttaki amonyak ve kolestrolü azaltır.

Bol A ve B vitamini içerdiğinden atardamar kireçlenmesini önlemekte ve safra kesesi rahatsızlıklarını gidermektedir. Bunun dışında cinsel gücü artırıcı, ateş düşürücü, vücudu kuvvetlendirici ve iştah açıcıdır. Romatizma, ishal, sarılık hastalıklarına ve sinirlere iyi gelir. Genel bilinen bu faydalarını detaylı açıklayalım ;

• Antioksidanlar serbest radikallerle reaksiyona girerek (onlarla bağ kurarak) hücrelere zarar vermelerini önler.

• Enginar en etkili antioksidan diyetidir.

• Enginarın doymuş yağ oranı oldukça azdır ve kolesterol içermez. Posa bakımından zengindir.

• Enginardaki cynarin ve luteolin adlı maddeler trigliseridin ve kolesterolün düşmesinde rol oynar. Luteolin LDL nin oksitlenmesini önler.

• Kalp hastalıkları, Amerika’daki ölümlerin en büyük sebeplerinden biridir ve enginar bu ölümcül hastalığa karşı savaşta baş yardımcılardan biri olarak yer alır. Enginar,  atar damarlarda plak formasyonuna yol açabilecek kolestrolun oksidasyonunu bloke eden luteolin adlı flavonoidin kaynağıdır. Bir başka kalbe yararlı madde olan folat bakımından zengindir. Çözünür lif açısından da yararlı olduğundan kolestrol düzeyini düşürmek için birebirdir. Aynı zamanda bütünüyle yağsızdır.

• Enginardaki karbonhidrat insülin formatında olduğu için bu sebze şeker hastaları içinde önemli bir besindir. Enginardaki karbonhidratlar kan şekerinin kontrolünü sağlar.

• Enginarda safra akışını uyaran ve karaciğer yağlanması rahatsızlıklarına  karşı ciğeri koruyan ciarin adlı terkibi içerir. Bazı sağlıklı besin üreticileri, karaciğeri doğal yollardan korumak için enginar özünü pazarlamaktalar. Enginardaki cynarin adı verilen madde karaciğer ve safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

• Hazımsızlığa meyilliyseniz, özellikle şişkinlik ve gaz şikayetiniz varsa, bir enginarı salatanızın üzerine küçük küçük kesip yiyin. Yapılan bir çalışma , enginar ekstresi (özü) nin, yemekten sonra bazı insanların yemekten sonra deneyimledikleri hazımsızlığın rahatsızlık verici semptomlarını azalttığını göstermiştir. Enginar bu işlemi, sindirimi hızlandıran safra salgısını uyararak başarır.

• Bir ölçü pişmiş enginarda, bol miktarda vitamin ve mineral, önemsenemeyecek kadar az ölçüde yağ, ve sadece kırk kalori vardır.

• B6 ve C vitamini ve magnezyum, kalsiyum, fosfor, manganez gibi mineraller içerir.

 

 

Benzer Yazılar