Bitkisel
Fesleğen Tohumlarının 10 İnanılmaz Faydası 02.10.2017

Fesleğen tohumu yemek ,  yeni sağlık trendlerinden biridir ve dünyanın başka yerlerinde binlerce yıldır uygulanmaktadır. Potansiyel sağlık yararları etkileyiciyse de, bu tohumları doğal sağlık rejimine eklemeden önce kaynağı, ayrıca potansiyel kullanımları ve yan etkileri anlamanız önemlidir.

Fesleğen Tohumları Nedir?

Fesleğen tohumları, dünyanın neresinde olduğunuza bağlı olarak fesleğen bitkisinin tohumlarıdır ve fesleğen veya St. Joseph's Wort olarak da bilinir. Bilimsel olarak Ocimum basilicum olarak bilinen fesleğen bitki, dünyanın en ünlü otlarından biri olarak bilinir ve sayısız küresel yemeklerin popüler bir parçasıdır. Bununla birlikte, bu bitkinin tohumları, insan sağlığını etkileyebilecek güçlü bileşikler ve aktif bileşenlere sahip olmasına rağmen göz ardı edilmektedir. Fesleğen tohumlarının önemli aktif bileşenleri diyet lifi, vitamin K, demir, protein, fitokimyasal maddeler, polifenolik bileşikler, orientin, vicentin ve diğer güçlü antioksidandır.

Fesleğen tohumları ayrıca sabja tohumları olarak bilinir ve tukmaranga tohumları ve tukmalanga tohumları, bazı kültürel mutfaklarda, özellikle de içecek ve tatlılara ek olarak popüler tohumlardır. Bunların kutup fesleğen bitkisinden ziyade tatlı fesleğen bitkisinin tohumları olduğuna dikkat edin. Fesleğen tohumlarının tohumları genellikle tüketilmez. Fesleğen tohumları tamamen kuruduktan sonra tamamen siyah ve yırtık biçimli olup, chia tohumlarıyla kabaca aynı boyuttadır. Bu tohumlar batıda yaygın olarak bulunmamakla birlikte, potansiyel sağlık yararları popülerliklerinde son dönemde bir artışa neden olmakta ve doğal sağlıklı gıda mağazalarında da mevcuttur.

Fesleğen Tohumları Sağlık Açısından Faydaları

Fesleğen tohumlarının en dikkat çekici sağlık yararları, sindirim sağlığını iyileştirme, kilo verme çabalarına yardımcı olma, cildin görünümünü yükseltme, saçları güçlendirme, kan şekerini düzenleme, vücudu soğutur, stres giderir, güçlü kemikler oluşturur, Kan basıncını düşürür, görmeyi iyileştirir, inflamasyonu azaltır, kolestrolü düşürür ve belli enfeksiyonları önler.

Cilt Sağlığı: Etkileyici bir antioksidan ve flavonoid konsantrasyonuyla bu tohumlar cildin sağlığını kesinlikle iyileştirebilir ve yeni hücrelerin büyümesini teşvik edebilir. Antioksidanlar, oksidatif strese neden olan ve sonunda hücresel mutasyona neden olabilen serbest radikallere karşı koyabiliyorlar. Ciltte kırışıklıklar, yaşlanma lekelerine neden olur, ancak bu tohumların düzenli kullanımı bu lekelerin görünümünü ve izlerini azaltabilir. Ayrıca cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı olan bu tohumların yaşlanma karşıtı bir süperfakite dönüşmesine yardımcı olur.   

Saç Dayanımı: Bu tohumlar önemli miktarda demir ve çeşitli antioksidanların yanı sıra K vitamini ile saç üretimini uyarabilir ve erken saç dökülmesini önleyebilir. Demir, kan dolaşımının kafa derisine gitmesi için gereklidir ve ayrıca folliküllerden güçlü kıl üretimi için gereklidir. Bu tohumlarda bulunan antioksidanlar saç dökülmesine neden olabilen saçlı derideki iltihaplanmayı ve oksidatif stres oluşumunu önlemeye yardımcı olurlar.

Kilo Kaybı: Fesleğen tohumları, dışkıyı toplu halde çalıştıran ve yemekler arasında aşırı yemeyi ve çerezlemeyi önleyebilecek dolgun hissettiren lif bakımından son derece yüksektir. Dahası, bu tohumlar sindirildiğinde, fiziksel olarak  iştahınızı tatlandırarak, bu kalorili ağır atıştırmalıklardan kaçınmayı kolaylaştıran orijinal boyutlarının 20 katına kadar şişebilirler.

Kolesterol Seviyeleri: Araştırmalar, tatlı fesleğen tohumlarının "kötü" kolesterol düzeylerinde bir azalmayla doğrudan ilişkili olduğunu ve bu da arterlerde ve kan damarlarında ateroskleroza ve plak birikimine ilişkin daha düşük bir risk anlamına geldiğini göstermiştir. Bu aynı zamanda kalpteki gerilimi azaltacak ve kalp krizi ve inme şansınızı azaltacaktır.

Kan Basıncı: Benzer şekilde, araştırmalar bu tohumların potasyum seviyesinin kan basıncını doğrudan etkilediğini bulmuştur. Bu hipotansif etki, potasyumun bir vazodilatatör olması nedeniyle arteryel ve kan damarlarındaki gerginliği rahatlatıp kalp-damar sistemi üzerindeki gerginliği azaltıyor olmasıdır.

Kemik Sağlığı: Bu tohumları düzenli olarak yiyen demir, potasyum, bakır, kalsiyum, manganez ve magnezyum da dahil olmak üzere fesleğen tohumlarında bulunan çeşitli mineraller ile kemik mineral yoğunluğunuzu desteklemenize yardımcı olur. Bu, osteoporoz gelişme riskinizi düşürür ve yaşlanma duygusu genç ve güçlü olmanızı sağlar.

Bağışıklık Sistemi: Fesleğen tohumlarında vücuttaki oksidatif stres ve kronik iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan önemli miktarda A vitamini ve diğer antioksidanlar bulunur. Bu, bağışıklık sisteminiz üzerindeki baskıyı düşürecek ve aynı zamanda bir dizi farklı patojenik enfeksiyon ve tıbbi durumu engelleyecektir. Kronik hastalığa ayrıca, sabja tohumlarıyla diyet takviyesi ile karşı karşıya olan, vücudun aşırı miktardaki serbest radikalleri neden olur.

Kan Şekeri: Bir dizi çalışma, fesleğen tohumlarında bulunan diyet lifi gibi etken maddelerin kan şekeri seviyelerini kontrol edebildiğini göstermiştir. İnsülin ve glikoz seviyelerini kontrol etme yetersizliği bu durumun potansiyel olarak ölümcül bir parçası olduğu için Tip 2 diyabetli insanlar için bu bu tohumların çok önemli bir yararıdır. Sabahları fesleğen tohumları olan bir bardak su insülin hassasiyetinizi bütün gün boyunca artırabilir.

Soğutma Etkileri: Birçok Asya ülkesinde fıstık tohumları, vücudun soğutma etkileri nedeniyle ünlüdür, çünkü içeceklerin soğuk sıcaklıklarını korumaya ve mideyi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bu, belirsiz ve biraz keyfi bir sağlık yarası iken, bu tohumlar, bu soğutma etkisinin en belirgin olduğu ateşler ve diğer enflamasyon koşullarından muzdarip insanlar tarafından yaygın bir şekilde tüketilmektedir.

Stres: Stres seviyeniz tırmanmaya devam ederse, fesleğen tohumlarıyla doldurulmuş bir bardak su kaygınıza hızlı ve basit bir çözüm olabilir. Araştırma, fesleğen tohumlarının düzenli tüketilmesinin depresyon ataklarını azaltmaya, ruh halinizi yükseltmesine ve vücudun stres hormonlarını azaltmasına yardımcı olabildiğini buldu.

Göz Sağlığı: Bu tohumların dikkate değer miktarda A vitamini olduğu göz önüne alındığında, bunlar genellikle vizyonu yetersiz olan veya oksidatif stres seviyesi yüksek olanlar için önerilir. A vitamini retinada güçlü bir antioksidan görevi görür ve katarakt gelişimini önler ve maküler dejenerasyonun gelişimini yavaşlatır.

İltihap: Artrit, gut, baş ağrısı ve irritabl bağırsak sendromu gibi durumlara gelince, fesleğen tohumlarının bu bölümlerin ciddiyetini azalttığı ve oldukça hızlı bir şekilde ağrı kesici olduğu bilinmektedir. Pro-inflamatuar bileşikler ve sitokinlerin salınmasını önleyerek, bu tohumların aktif maddeleri, birçok genel sağlık koşulunda aktif bir rol alır.

Fesleğen Tohumları

Çoğu Asya ülkesinde fesleğen tohumlarının birincil kullanımı, meyve suyundan besleyici sallamalar  ve smoothie'ye kadar değişen belirli içecekler için koyulaştırma aracı  olarak kullanılır. Fesleğen tohumlarını suya veya başka bir sıvıya batırdığınızda, bunlar jelatinimsi ve yumuşak olur. Bu, yalnızca içecekleri yoğunlaştırmakla kalmaz aynı zamanda beslenme potansiyelini de önemli ölçüde artırır.

Fesleğen tohumları şerbet ve milkshake'lerde de bulunabilir ve diğer lezzetlere müdahale etmeyen oldukça hafif bir tada sahiptirler. Esas olarak tatlı yiyecek ve içeceklerde bulunurlar. Kendi fesleğen tohumlarınızla bir karışımı evde yapmak basittir; Gününüzde besleyici açısından zengin bir lezzet  için bir fincan meyve suyuna veya bardak suyu için 1/2 fincan fesleğen tohumları ekleyebilirsiniz.

Ayrıca,  çorbalar, güveç, yoğurt ve makarna yemeklerindede ek olarak kullanabilirsiniz. Bu tohumları tüketmenin en basit yolu tam bir bardak suya 1/2 fincan ilave etmektir. Tohumlar, orijinal hacminin yaklaşık 10 katına kadar şişecek ve antioksidanlarını ve besin maddelerini daha fazla salacak ve tohumları tüketmeleri daha kuru bir şekilde yemesinden daha sağlıklı bir yol haline getirecektir.

Fesleğen Tohumları Yan Etkileri

Bu mütevazi tohumlar önemli miktarda sağlık faydası sağlayabilir, ancak bu, potansiyel hormon dalgalanmalarının yanı sıra oluşturduğu boğulma tehlikesi gibi birkaç yan etkiye neden olur.

Hormonlar: Fesleğen tohumlarının yan etkilerinden biri, vücuttaki hormon seviyeleri, yani östrojen üzerindeki potansiyel etkisidir. Bu, gebe kadınlar için tehlikeli olabilir, çünkü adet kanamasını uyarabilir ve bebek için komplikasyonlara neden olabilir. Tiroid dengesizliklerinden veya diğer hormonal sorunlardan muzdarip olanlar, doktorlarıyla konuşmadan önce bu tohumları kullanmamalıdır.

Boğulma Tehlikesi: Su ve sıvıların bu tohumlarda görülen alışılmadık etkisinden dolayı, sıvı tohumlara uygun olmayan bir oranı, yutulması zor potensiyel bir jelatinimsi kümeye neden olabilir. Bu nedenle, bu tohumlar, yutma zorlukları çekenler, küçük çocuklar veya yaşlılar için önerilmez.

Benzer Yazılar