Beslenme
Hangi Besinler Yorgunluk Hissi Veriyor? 08.06.2018

Hangi Besinler Yorgunluk Hissi Veriyor?

Gün içinde bir şeyler yedikten sonra üzerinize bir ağırlık çöktüğünü ve bazı durumlarda uykunuzun geldiğini muhakkak hissetmişsinizdir. Bazı besinler ise insan bünyesini ekstra olarak yorgun hissettirebiliyor. Öyle ki enerjiye çok ihtiyaç duyduğunuz, daha yapacak çok işinizin olduğu bir zaman diliminde yorgunluk veren besinleri tüketmeniz halinde gününüzün kalitesi düşecek ve yapacağınız işlerden elde edeceğiniz verim azalacaktır. Bu durumda yorgun hissettiren besinleri günün başında ya da ortasında tüketmek yerine işler bittiğinde, günün sonunda yemek daha mantıklı olur.

Günümüzün kalitesiz geçmesi, yorgunluk yüzünden işlerden beklediğimiz verimi alamıyor oluşumuzun sebeplerinden birisi de yorgun hissettiren besinler hakkında yanlış bilgiye sahip olmamız. 

Beyaz Ekmek

Kepekli ekmek ve tam buğday ekmeğinin aksine beyaz ekmekte glisemik indeks hiç de düşük seviyede değil. Beyaz ekmeğin bünyesinde yeteri kadar lifin bulunmuyor olması da enerji anlamında kişiye hiçbir şey katmadığı gibi insanın kendini daha yorgun hissetmesine ve fazla tüketildiği zaman üzerine bir ağırlık çökmesine, hatta uyku bastırmasına bile sebep olabilir. Bu yüzden gün içinde, özellikle de enerjiye ihtiyaç duyduğunuz işleriniz varsa olabildiğince az beyaz ekmek tüketmeye çalışın. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği ya da kepekli ekmek yiyerek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Muz

Özellikle tenis maçı izliyorsanız muzun bu listede yer alması sizi oldukça şaşırtabilir. Çünkü her moladan sonra tenis oyuncuları kadın-erkek fark etmeksizin çantalarından muz çıkarırlar ve yerler. Durum böyle olunca birçok kişi de muz meyvesinin insana çok fazla enerji verdiğini düşünüyor. Fakat durum bunun tamamen tersini gösteriyor. Eğer dikkat ederseniz hiçbir tenis oyuncusu tek bir molada bir oturuşta tüm muzu tamamen yemiyor. Genelde bir bütün muzu maç içerisinde her molada birer ısırık almak kaydıyla tüketiyorlar. Buradan da anlayacağınız üzere muz hakkında bildiklerimiz bizi biraz yanıltıyor.

Yüksek miktarda magnezyumu bünyesinde barındıran muz, her magnezyum oranı yüksek olan besinin yaptığı gibi kişide uyku ihtiyacının oluşmasına ve yorgunluğun bastırılmasına sebep olur. Diğer taraftan bu bilgi sakın muzdan uzak durmanız gerektiği anlamına gelmesin. Muz oldukça yararlı ve tüketilmesi gereken bir meyvedir. Yalnızca tüketim vakitlerine dikkat ederseniz sizin için daha yararlı olur. Muz yemek için günün ilk saatlerini ya da ortasını tercih etmek yerine gece vakitlerini seçebilir, yatmadan önce muz tüketebilirsiniz. Bu sayede uykunuzun kalitesini de artırmış olursunuz. Durumu bu şekilde düşündüğümüz zaman muzun bir dezavantajını avantaja çevirmiş oluyorsunuz.

Kahve

Tıpkı muz gibi kahve hakkında da birtakım yanlış bilgilere sahibiz. Kahve hakkında da uyku açıcı, enerji verici, kişiyi canlı tutan bir gıda olduğuna dair bilgiler dolaşıyor. Aslında bu bilgiler için “tamamen yanlış” ibaresini kullanmak pek doğru olmaz. Çünkü kahve gerçekten de kişiye biraz enerji verir, uykusunu az da olsa açar. Ama ne yazık ki bu durum kısa bir süre için geçerlidir. Daha sonra ise enerjinin aniden yükselip hızlı bir şekilde düşmesi yüzünden sizlere fazladan bir yorgunluk hissi yaşatabilir.

Tatlılar

Özellikle şerbetli tatlılar insana bir süre sonra ciddi anlamda bir yorgunluk hissi veriyor. Sütlü tatlılar bu konuda biraz daha az zararlı olsa da şerbetli tatlıların içerisinde yüksek oranda bulunan şeker yüzünden yüksek yorgunluk hissi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İlk başta şeker sayesinde bir enerji artışı olsa bile daha sonra insülin seviyesinin yükselmesi kişinin yorgun hissetmesine sebep olabilir.

Kırmızı Et

Özellikle fazla yağ ile birlikte servis edilen kırmızı etler, yağın bünyesindeki maddeler yüzünden bedende aşırı bir bitkinlik ve yorgunluk hissi uyandırır. Etten alınan yağın yakılması için beden ciddi bir efor harcar ve bu harcama neticesinde kazandığınız enerji, yerini yorgunluğa bırakabilir. Bu durumla karşılaşmak istemiyorsanız kırmızı et yemek yerine balık tüketebilirsiniz.

Vişne

Doğal bir uyku ilacı olarak da bilinen vişne, ister meyve olarak tüketilsin ister vişne suyu halinde sıvı olarak tüketilsin ciddi anlamda uyku getiren ve yorgunluk hissi veren bir besindir. Gün içinde vişne tüketimi pek tavsiye edilmediği gibi uykunun kalitesini yükseltmek ve kolay uyumayı mümkün kılmak için tavsiye ediliyor.

Marul

Marul sebzesinin bünyesinde yer alan kalledaktusin adlı madde ile bedende sakinleştirici bir etki meydana gelir ve kişiye bir ağırlık çöker. Bu sebeple gün içerisinde fazla marul tüketilmemesi gerektiği söylenir.
 

Benzer Yazılar