Beslenme
Hindistan Cevizi Ununun Faydaları 10.06.2017

Hindistan cevizi unu, pek çok insanın lezzeti, glutensiz ve diğer unlara karşı sağlıklı bir alternatif olarak kullanılmasının yanı sıra, Hindistan cevizi unu birçok sağlık faydası ve  daha fazla insanın keşfedebileceği şekilde popülaritesini artıyor.

Hindistan cevizi unu besin maddesi hakkında bilmeniz gereken şey nedir? Hindistan cevizi unu yüksek lif, protein ve sağlıklı yağlar , buğday ve  diğer tahıllardan arınmış durumdadır. Şekeri, sindirilebilir karbonhidratlar ve kalorilerde de düşüktür ve glisemik indeks üzerinde düşük bir puana sahiptir.        

Bu, Hindistan cevizi unu, paleo dieters, Çölyak Hastalığı veya gluten hassasiyeti olanlar da dahil olmak üzere glutensiz yiyiciler, sızdıran bağırsak sendromu gibi sindirim problemleri olanlar, fındık alerjisi olan herkes, şeker hastaları, vejetaryenler ve hemen hemen herkesin favorileri arasında favori seçenektir.

Hindistan cevizi unu yerden ve kurutulmuş hindistan cevizi etinden yapılır. Bir hindistancevizi dış yeşil kabuğu çıkarıldıktan sonra içeride kalan hindistan cevizi eti olan zengin iç beyaz astar.

Hindistan cevizi unu, normalde bunu düşündüğümüz şekilde "un" değildir; Sıfır taneli, sıfır somun içerir ve tamamen saf hindistan cevizi ile yapılır. Un, fıstık, tohum, kurutulmuş sebzeler ve elbette hindistancevizi eti gibi birçok şeyden elde edilebilir.

Hindistan cevizi eti, hindistan cevizini açık tutarak kırpıp içerileri kazıyorsanız bulacağınız hindistan cevizi beyazıdır, ancak bunun kuru "un" üretmek için sütünun ayrılması gerekir. Et, gerginleştirildiğinde ve hindistancevizi sütününden ayrıldıktan sonra, kurutulması ve tamamen hindistancevizi ile hazırlanmış toz halinde bir un yaratması için düşük bir sıcaklıkta pişirilir.

Hindistan Cevizi Unu Faydaları

Tüm bu hindistancevizi unu , özellikle besinler yüksek, kalori düşük, ve birçok tarifleri çok yönlü olmasını sevmeniz  için birçok nedeni vardır. Hindistan cevizi unu için diğer tahıl unları gibi herhangi bir sindirim veya otoimmün tepki yaratması da çok nadirdir.

Tariflerde hindistan cevizi unu kullanmanın sağlık faydaları çok kapsamlı ve etkileyicidir:

1. Metabolizmada Yardımcı     

Hindistan cevizi unu beslenmesinin birçok sağlık faydasından bazıları, orta zincirli yağ asitleri (MCFA) şeklinde sağlıklı doymuş yağların yüksek seviyelerini içerir. Bunlar, vücuda enerji için kolaylıkla kullanılır ve sağlıklı bir metabolizma, dengeli kan şekeri düzeyleri ve daha fazlasını desteklemeye yardımcı olur.

2. Yüksek Lif Kaynağı

Hindistan cevizi etinin  etkileyici  olarak % 61 diyet lifi sağlar! Ve lif esasen vücut tarafından absorbe edilemeyeceği için, Hindistan cevizi ununda bulunan kalorilerin ve karbonhidratların bir kısmı emilir ve kullanılmaz; daha ziyade doğrudan sindirim sisteminden geçerek toksinler alıp onlarla birlikte atıklar oluştururlar.

3. Sağlıklı Bir Kan Şekeri Düzeyinin Korunmasına Yardımcı Olur

Hindistan cevizi unu, düşük bir glisemik yiyecektir ve kan şekeri düzeylerini yükseltmez. Aslında araştırmalar, hindistancevizi unu içeren ürünlerin gıdaların genel glisemik etkisini düşürmeye ve dengeli kan şekeri düzeylerini desteklemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.  Bu, Hindistan cevizi unu beslenmesinin diyabetliler için sağlık yararları ve sağlıklı bir kiloya yönelenler anlamına geldiği anlamına gelir.

4. Sağlıklı Sindirim Yardımcısı

Hindistan cevizi unu aynı zamanda sağlıklı sindirim için yardımcı olur, besin yoğunluğu yüksektir ve kalp sağlığına da yardımcı olabilir. Çalışmalar, hindistancevizi ununun kolesterol düzeylerini yükseltmiş kişilerin düşük "kötü" LDL kolesterol düzeylerine ve serum trigliseridlerine yardımcı olma kabiliyetine sahip olduğunu göstermiştir.    Hindistan cevizi unu hem çözünebilir hem de çözünmez diyet lifi artı sağlıklı MUFA yağ içeriği yüksek olması nedeniyle bu olumlu etkiye sahiptir.

Hindistan Cevizi Unu Besin Değerleri

 Bir ¼ fincan servis  (veya yaklaşık 28 g.) Hindistancevizi unu kabaca : 1. 120 kalori


 2. 4 gram yağ


 3. 4 gram protein


 4. 10 gram lif


 5. 16 gram karbonhidrat


 6. 2 gram şeker

Biraz hindistancevizi unu sağlığınız için  uzun bir yol kat etmenizi sağlar  ve birçok sağlık tarifinde sadece 2 çorba kaşığı hindistancevizi unu kullanarak kurtulabilirsiniz, bu kadar az miktarla bile harika sonuçlar almaya devam edebilirsiniz. Sadece 2 yemek kaşığı hindistancevizi unu 5 gram lif, sadece 8 gram karbonhidrat getiriyor ve sadece 60 gram kalorisi var. Bu, düşük kalorili kilo verme planını takip edenlere, karbonhidrat alımını izlemeye ve beslenmedeki lifi artırmaya çalışmak için ideal kılar.

Hindistan Ceviz Unu ve Badem Unu

Hem hindistancevizi unu hem de badem unu yemek tariflerinde çok yönlülükleri, besin maddeleri, dolgu yağları ve glütensiz olmaları nedeniyle nedeniyle sevilmektedir. İkisi de pişirme veya sayısız yolla kullanışlı olmakla birlikte, Hindistan cevizi unu, badem unundan daha fazla lif ve daha az kalori sunar.

Hindistancevizi unu, fındık alerjisi olan ve badem tüketemeyen herkes için mükemmel bir alternatiftir. Bununla birlikte aynı zamanda, fındık besin açısından yoğun gıdalardır ve badem unu vitamin ve mineral içeriği, çok düşük karbonhidrat sayısı, protein, lif ve sağlıklı yağ için başka mükemmel bir seçimdir.

Hindistancevizi unu , öğünden badem unu beslenmesine ¼ fincan tabağın yan yana karşılaştırmasını yapalım değerleri karşılaştıralım ; 1. Hindistan cevizi unu: 120 kalori, 4 gram yağ, 4 gram protein, 16 gram karbonhidrat ve 10 gram lif.


 2. Badem unu: 160 kalori, 14 gram yağ, 6 gram protein, 6 gram karbonhidrat ve 3 gram lif.

Her şey düşünüldüğünde, bu unlardan biri temelde diğerinden "daha iyi" değildir. Badem unu son derece sağlıklıdır, ancak az miktarda karbonhidrat ve gramlık lif  bulundururken biraz daha kalori ve yağ içerir. Daha yüksek kalorili ve yağlı içerik kötü bir şey değildir ve bu düşük karbonhidratlı, ketojenik veya daha yüksek yağlı diyetler için mükemmel bir seçimdir. Gördüğünüz gibi, gerçekten sizin özel ihtiyaç ve tercihlerinize bağlı.

Hindistan cevizi unu beslenmesinde düşünemediğiniz bir avantaj daha var. Hindistan cevizi, MUFA yağ asitleri içerdiğinden omega-6 yağlarında düşük bulunur. Bademler son derece sağlıklı olmasına rağmen,  genel olarak diyetinize omega-6 yağları ekleyin .

Diyetinizdeki omega-3'lerin omega-6'ya oranı çok önemlidir ancak çoğu insan, işlenmiş gıdalar, rafine edilmiş yağlar ve az miktarda omega-3'lerden dolayı omega-3'lere kıyasla diyetlerinde çok daha fazla omega-6 tüketir. Hindistan cevizi unu, diyetinize omega-3'leri eklemez, ancak omega-6 miktarını azaltmanıza yardımcı olabilir, çünkü fındık unları ve rafine edilmiş tahıl unları yerine geçebilir.

Hindistan cevizi unu ve badem unu, bazen de badem yemi, proteinler için mükemmel kaplamalar yapar, ancak pişirildiğinde farklı doku ve özelliklere sahiptir. Badem unu daha gevrek, çürük, ufalanmış ve daha az yumuşak olma eğilimindedir. Badem unu da daha güçlü bir tada sahiptir ve badem gibi tadlar verirken, Hindistan cevizi unu daha yumuşak bir tada sahiptir.

Hindistan cevizi unu, badem unundan daha fazla su emer, yoğunlaşır ve daha yumuşak bir ürün oluşturur. Her ikisini birden kullanarak, herhangi bir tahıldan tamamen arınmış ve pek çok gıdada bulunan, sağlıklı, glüttensiz tarifler hazırlamak için kullanabilirsiniz.

İşte hindistancevizi unu diğer glütensiz unlarla da karşılaştırılıyor:

Hindistan cevizi unu hem tatlı hem de tuzlu tariflerde kullanılabilir.  hafif bir koku ve hindistanot tadı vardır, ancak bu yemek tarifindeki diğer malzemelerle kolayca karışır.  Kuruduğunda hafif, havadar bir görünüm ve dokuya sahipken, pişirildiğinde veya fırında pişirildiğinde oldukça yoğun olur.

Pişirilmeden önce unu toparladığınızdan emin olmak isteyeceksiniz, çünkü kümeleri oluşturmaya eğilimlidir; Herhangi bir hava kabarcığı veya yumrulu bitleri çıkarmak için bunu çatalla karıştırarak yapın.

Hindistan cevizi unu, her 2 tatlı kaşığı için 5 gram ile lif açısından yüksektir. Porsiyonla pişirirken çok fazla su emer. Diğer unlara kıyasla, Hindistan cevizi unu  , emici bir "sünger" e sahiptir ve bu nedenle bazı geleneksel tarifleri kurutmaya muktedirdir.

En iyi sonuç almak için fırında pişirirken yumurta gibi diğer unlar veya kendi kendine yükselen maddelerle birlikte Hindistan cevizi unu kullanmak en iyisidir. Hindistan cevizi unu ayrıca, çorbalar ve güveçleri koyulaştırmak veya ekmek kırıntıları yerine bileşenleri kaplamak için tek başına kullanılabilir. Ne şekilde kullanırsanız kullanın , yemek tariflerine eklemeden önce en son çıkacak harika ürünü elde etmek için diğer maddelerle birleştirdikten sonra karıştırdığınızdan emin olun.

Hindistan Cevizi Unu Kullanım Alanları

Hindistan cevizi ununu, lezzetli tariflerde şu yollarla kullanabilirsin: 1. Fıstık kaplamalarının yerine örneğin balık veya badem kaplaması, balık veya tavuk üzerinde


 2. Köfte ya da protein üzerinde kırıntıların yerini alması için


 3. Bir pizza kabuğunu yapmak için,  Hindistan Cevizi unu ile Pizza Kabuğu


 4. Tahıl içermeyen "paleo" hindistancevizi sarısı veya ekmek yapmak


 5. Karışık ve yumuşak, yüksek proteinli kekler için kullanabilirsiniz.


 6. Süt veya rafine una ihtiyaç duymadan çorba veya güveçleri kalınlaştırmak için


 7. Közlü ekmek veya bisküvi yapmak için


 8. Hindistancevizi unu beslemesinden alacağınız besin desteğinden faydalanmanın sayısız yolu var. Hindistan cevizi ununu, ekmek kırıntıları veya düzenli rafine unlar yerine tavuk, balık veya diğer proteinler için glütensiz, sağlıklı bir kaplama olarak kullanabilirsiniz. Temel kaplama karışımı yapmak için hindistancevizi ununu sarımsak tozu, soğan tozu, biber, deniz tuzu ve karabiber gibi baharatlar ile karıştırmayı deneyin. Ya da İtalyan ve Fransız yemeklerinde kullanılan geleneksel ekmek kırıntılarının tadını taklit etmek için kekik, fesleğen, maydanoz ve diğer geleneksel Akdeniz otlarını ekleyin.

Hindistan cevizi unu normalde yüksek kaliteli bir marka alırsanız ilave sülfit veya koruyucular içermez, bu nedenle açıldıktan sonra taze tutmak için Hindistan cevizi  ununu buzdolabında veya derin dondurucuda hava geçirmez bir kapta saklamanız önerilir. Kendi ev yapımı hindistancevizi ununu yapmaya ve saklamaya karar verirseniz, bu özellikle daha doğrudur. Açıldıktan sonra, serin, kuru bir yerde saklanırsa, bir yıl kadar sürecektir.

Hindistan Cevizi Unu Nasıl Elde Edilir

Tıpkı kendi hindistancevizi sütü veya badem ununu da yapabileceğiniz gibi kendi ev yapımı hindistan cevizi unu da yapabilirsiniz. Hindistan cevizi unu yapmak ve harcadığınız gıdadan tasarruf etmek için, artık lifi hindistancevizi sütü yaparak kullanabilirsiniz. Bu sayede aynı anda iki ev yapımı ürün alırsınız!

Hindistan cevizi eti ve suyunu bir  yüksek hızlı bir blenderde harmanlayarak başlayın. Daha sonra tüm Hindistan cevizi etini yakalamak için süzme torbası veya peynir bezi kullanın, sonra yalnızca birçok tariflerde  kullanabileceğiniz hindistan cevizi sütünün geride bırakın.

Hindistan cevizi etinin ayrıldığı zaman, bir fırın kağıdına serpip kurutmak için birkaç saat düşük sıcaklıkta pişirin. Unu yaratmak için tam olarak hindistancevizi etini pişirmediğinizi unutmayın; bunun yerine, toz halindeki, un benzeri bir kıvama gelene kadar yavaşça kurutun.

Bazıları hindistan cevizi ununu bu nedenle çiğ olarak düşünürken, bazıları bunun olmadığını iddia ediyor; Gerçekten de kurutmak için seçtiğiniz sıcaklığın ne kadar yüksek olduğuna bağlıdır. Çoğu kişi Hindistan cevizi ununu yaklaşık 150 derece fırında pişirmeyi veya en iyi sonuç almak için fırında kalacak en düşük seviyeyi 4-6 saat pişirmeyi önerir.

Şimdi sağlıkla tüketebilirsiniz. Sizde sağlıklı un’lar arasına Hindistan cevizi ununu ekleyin.

Benzer Yazılar