Bitkisel
Hindistan Cevizi Şekerinin Faydaları Nelerdir? 07.07.2017

Son yıllarda, pek çok gıdada sentetik şekerlerin ve yüksek fruktozlu mısır şurubunun artan kullanımı ile ilgili endişeler göz önüne alındığında, hindistancevizi şekeri popüler bir alternatif tatlandırıcı haline geldi. Bununla birlikte, bu doğal tatlandırıcıyı diyetinize eklemeden önce, bunun nereden geldiğini, nasıl kullanılacağını ve sağlıkta olabilecek potansiyel yararları anlamanız önemlidir.

Hindistan Cevizi Şekeri Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi Hindistan cevizi şekeri, Hindistan cevizi hurma ağacının hindistancevizi meyvesinden türetilir. Bilimsel olarak Cocos nusifera olarak bilinen bu ağaç, özellikle Asya ülkeleri ve tropik bölgelerde olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde yetişir. Bu tür doğal şeker, hindistancevizi kesilmiş çiçek tomurcuklarının sapından edinilir ve daha sonra normal şeker ile aynı şekilde kullanılır.

Geleneksel sofra şekerinin aksine, basit toplama ve üretim prosesleri nedeniyle, hindistancevizi şekeri, bu saptan, çinko, potasyum, magnezyum, kalsiyum, bakır, polifenolik bileşikler, özel lif, C vitamini ve diğer antioksidanlar gibi besleyici maddeleri önemli miktarda korur.  Geleneksel şekerin temel "boş kalorileri" yerine. Bununla birlikte, hindistancevizi şekeri fruktozda halen çok yüksektir, bu durum bir dizi sağlık durumu için potansiyel olarak kötüdür. Esasen, Hindistan cevizi şekeri, normal şekerden daha sağlıklı olarak kabul edilir, ancak yine de hafifçe tüketilmesi gerekir.

Asya ülkeleri, özellikle Endonezya'da, hindistancevizi şekeri yaygın olarak toplanmış ve binlerce yıldır üretilmiştir, ancak son yıllarda bu, geleneksel şeker veya yüksek fraktozlu mısır şurubu için uygun bir yedek olarak ortaya çıkmıştır.

Hindistan Cevizi Şekeri Sağlık Açısından Faydaları

Şeker hastalığını idare etme, bağışıklık sistemini güçlendirme, kemikleri güçlendirme, kan basıncını düşürme, kilo verme çabalarına yardımcı olma ve ruh halini geliştirme kabiliyeti dahil olmak üzere hindistan cevizi şekerinin epeyce etkileyici sağlık yararları vardır.

Ağırlık Kazancı: Normal şeker şekerinden daha düşük fruktoz düzeyiyle, hindistancevizi şekerinin yağ birikimine katkısı daha düşüktür. Karaciğer fruktozu işlerken, yağ şekli olan trigliseridleri serbest bırakır. Meyveden tüketdiğiniz fruktoz, sağlıklı ve uygun sayılır; ancak eklenen şekerin daha düşük fruktoz seviyesine sahip olması gerekir. Yüksek fruktozlu mısır şurubu ve diğer doğal şekerlerle karşılaştırıldığında, hindistancevizi şekeri, fruktoz içeriğinde daha düşük, yani kilo alma ve yağ birikiminde daha az ilerleme sağlayacaktır.

Dolaşım: Hindistan cevizi şekerlerinde bulunan küçük demir seviyesi, genel dolaşımınızı etkiler ve bu da vücudun oksijenasyonunu ve besin maddesini artırabilir. Demir kırmızı kan hücrelerinde önemli bir bileşen oluşturur ve vücutta düzgün olmayan seviyelerde, kas güçsüzlüğü, baş ağrısı, yorgunluk ve gastrointestinal problemler de dahil olmak üzere aneminin belirtileri çekebilir.

Kolesterol: Hindistancevizi şekerinde bulunan eşsiz lif türü olan inulin, vücudun genel kolesterol düzeylerini düşürmekle bağlantılıdır. LDL kolesterolü düşürerek ve HDL kolesterolü yükselterek, bu şeker kardiyovasküler riskinizi en aza indirmeye ve ateroskleroz ve plak birikimine ilişkin belirtileri önlemeye yardımcı olabilir.

Oksidatif Stres: Bu şekerdeki polifenolik bileşikler ve phytonutrientler vücutta antioksidanlar gibi davranırlar. Bu, serbest radikallerin etkisini düşürecek ve diğerleri arasında kronik hastalık, kanser, diyabet ve kronik enflamasyona neden olabilecek oksidatif stres oluşumunu önleyecektir.

Kan Basıncı: Bu şekerdeki potasyum miktarı asgari düzeyde olabilir ancak kan basıncını etkilemek için yeterlidir. Potasyum, kan damarlarındaki ve arterlerdeki gerginliği gidermek ve kalp krizi ve inme riskini azaltmak da dahil olmak üzere kardiyovasküler sistem üzerindeki gerilimi önleyerek vücutta bir vazodilatatör görevi görür.

Diyabet: Şeker genellikle artmış diyabet riski ile ilişkiliyken, Hindistan cevizi şekeri seviyesi inulin, düzenli kan şekeri ve insülin seviyelerine yardımcı olabilir, bu yüzden şeker hastaları veya bu hastalığı geliştirme riski taşıyanlar için daha sağlıklı bir seçenek haline gelir. Bununla birlikte, aşırı miktarda bu hastalık için hala risk artabilir.

Kemik Sağlığı: Çikolata, potasyum, demir, kalsiyum ve bakır gibi hindistancevizi şekerinde bulunan, yaşlandıkça kemik mineral yoğunluğunu arttırmada ve osteoporoz riskini azaltmada önemli bir çok önemli mineral bulunmaktadır.

Sindirimsel Sağlık: Hindistan cevizi şekerindeki özelleştirilmiş lif türü olan Inulin, mide içindeki bakteri seviyelerini dengeleyebilen değerli bir probiyotik olan bağırsaktaki bifidobakterilerin aktivitesini harekete geçirir. Bu, sindirim etkinliğini ve besin alımını artıracak, aynı zamanda sağlıklı bir bağırsak ortamını teşvik edecektir.

Enerjinizi Yüksek Tutar:  Bazı araştırmalar, hindistan cevizi şekerinin düzenli ve orta derecede kullanımının, depresyon ve kaygı belirtilerini azaltacak ve daha dengeli ruh hallerine yol açabilecek hormon ve nörotransmitter seviyelerine yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Enerji Seviyeleri: Hindistan cevizi şekerinde bulunan enerjinin ham maddeleri geleneksel masa şekerinden biraz farklıdır ve vücudun bunu işlenmesi daha uzun sürer. Bu, daha tutarlı ve uzun vadeli enerji metabolizması anlamına gelir, bu nedenle şeker acele ve kaçınılmaz kazadan çok, gün boyunca güvenilir enerji seviyelerine sahip olursunuz.

Bağışıklık Sistemi: Bu şekerdeki C vitamini seviyeleri ile bağışıklık sistemi üzerinde çok az etkisi vardır ve vücudun yabancı maddelere ve enfeksiyöz patojenlere karşı ilk savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini tetikleyebilir.

Hindistan Cevizi Şekeri Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi şekeri pek çok açıdan normal şeker kadar kullanılabilir, ancak toplama ve üretim süreci biraz daha fazla çaba gerektirir. Ayrıca, Hindistan cevizi şekerinin geleneksel şekere göre daha tatlı olduğu bilinir, bu nedenle aynı lezzeti elde etmek için daha az gerekir. Geleneksel şekeri arayan bir tarifi olarak yaklaşık olarak yarısı kadar hindistancevizi şekeri kullanın ve ardından gerekirse tatlılığı artırmak için miktarı artırın.

Hindistan cevizi şekeri, tatlıların ve şekerlemelerin hazırlanmasında kullanılabilir ve aynı zamanda tatlı bir güçlendirme için kokteyl olarak veya pürüzsüz eklenir. Ayrıca karamelize etmek için tuzlu yiyeceklerde veya sebze , meyvelerde hindistancevizi şekeri kullanabilirsiniz. Bu şeker, çay ve kahve gibi içeceklerde veya soslarda ve dipslerde de popülerdir. Unutmayın, ılımlılık, Hindistan cevizi şekeri kullanırken anahtardır veya genel sağlık için düzenli kullanılan şeker kadar tehlikeli olabilir.

Hindistan Cevizi Şekeri Nasıl Hazırlanır?

Hindistan cevizi Şekeri belirtildiği gibi şeker, hindistancevizi hurmasının çiçeğinden türetilmiştir. Küçük bir kesim yapılır, bu da sapın dışarı çıkmasına izin verir, bu arada bir kapta toplanabilir. Bu öz suyun büyük kısmı buharlaşıncaya kadar güneş altında bırakılmalı veya ısıtılmalıdır. Bu karışımı sürekli karıştırırsanız, işlem hızlanır ve öz tanecik haline gelecektir. Tamamen kuruduğunda, herhangi bir mutfak uygulamasında kullanılmak üzere kuru sapı ezip toz haline getirebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Şekerinin Yan Etkileri

Şeker hastalığı, kardiyovasküler komplikasyonlar, metabolizma düşürülmesi, kilo alımı ve kronik inflamasyon gibi hindistancevizi şekerinin aşırı tüketilmesi için potansiyel olarak tehlikeli yan etkileri vardır. Bununla birlikte, bu yan etkileri önlemek için, bu şekeri ılımlı bir şekilde kullanın.

Şeker Hastalığı: Normal şekerde olduğu gibi, bu doğal şeker varyantında bulunan fruktoz seviyesine bağlı olarak hindistancevizi şekeri, diyabetik hastalar için sorunlara neden olabilir. Fruktoz konsantrasyonu hindistancevizi şekerinde daha düşük olsa da, halen basit şekerlere ayrılabilir ve kan şekerinde tehlikeli artışlara ve daha düşük insülin duyarlılığına neden olur. Bu işlem, Hindistan cevizi şekerinde bulunan belirli bir fiber türü olan inulin varlığı ile biraz dengelenir, ancak ılımlılık hala önemlidir.

Kardiyovasküler Sorunlar: Her şekildeki fazla şekeri tüketmek, kardiyovasküler sağlığınızı tehlikeye atabilir. Çalışmalar, kalp sağlığını riske atabilecek eklenen şeker alımıyla kan damarlarının ve arterlerin dağılımı arasında doğrudan bağlantı buldu.

Kilo Alma: Eğer çok fazla hindistancevizi şekeri tüketilirse, vücudun hepsi onu kullanışlı enerji haline getiremez ve bu karbonhidratlardan (fruktoz) yağ olarak depolanabilir. Bu ise, kilo alma ile sonuçlanacak ekstra yağlı yağ birikimine yol açabilir. Hindistan cevizi şekeri de kalori açısından oldukça yüksektir , bu da kilo vermek ve sıkı bir kalori sayımı sürdürmek isteyen insanlar için iyi bir şey değildir.

Metabolizma: İlave yağ biriktirme ve yüksek düzeyde şeker, verdiği enerjisel patlamaya rağmen metabolizmayı yavaşlatabilir. Küçük miktarlarda, Hindistan cevizi şekeri mükemmel derecede sağlıklıdır ve metabolizmanın pürüzsüz çalışmasına fayda sağlayabilir, ancak büyük miktarlarda ters etki oluşturacaktır.

Kronik Enflamasyon: Enflamasyon diyette çok fazla şekerin ortak bir yan etkisidir. Bu, kısmen, bağırsakta ve çevredeki organlarda iltihaba neden olabilecek ekstra yağ birikimine bağlıdır. Diyabetik hastalar ve yüksek risk altındaki kişilerde de daha yüksek derecede iltihaplanma yaşanır.

Benzer Yazılar