Bitkisel
Horlama İçin Kullanılan En İyi 9 Esansiyel Yağ 08.03.2019

Birçok insan horlama sorunu ile mücadele eder. Bu durum için esansiyel yağların kullanılmasına güvenilir, çünkü bu yağlar nispeten zararsızdır, bulunması ve kullanımı kolaydır. Ayrıca esansiyel yağlar uygun şekilde uygulandığında oldukça etkilidir.

Horlama, uyku sırasında nefes alırken sizi zorlayan ve gürültülü nefes almanıza neden olan yaygın bir durumdur. Buna, solunum yollarınızdaki bazı sorunlar neden olur. Bu gürültülü nefes alma durumu bazen bir fısıltı gibi olabilirken bazen de oldukça yüksek bir ses olabilir. Horlama sağlık sorunlarına neden olurken, aynı zamanda yanınızda uyuyan kişiler için son derece rahatsız edici olabilir. Nefes almanız, tıkanma, sinüs enfeksiyonu, tıkalı burun veya kas eksikliği gibi birçok şeyle engellenebilir. Aynı zamanda aşırı sigara ve alkol tüketimi, uyku ilacı kullanımı, uyku eksikliği ve diğer davranışsal faktörler nedeniyle durumunuz daha da kötüleşebilir.

Horlama ufak bir sıkıntıdan biraz daha fazlası olabilir, çünkü vücut üzerinde uzun vadeli etkileri olabilir. Horlama, nefesinizin kesilmesi veya engellmesinden kaynaklandığı için, vücudunuzun uyurken beyninize oksijen akışının olması için daha çok çalışması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, horlamak, gözlerinizi bilinçli olarak açmasanız da veya hareket etmeseniz de geceleri sayısız kez uyanmanıza neden olabilir. Bu durum sabah uyandığınızda kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Son olarak ve belki de en önemlisi, kronik horlama, yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç riskini artırabilir. Solunum makineleri, teknikleri, ilaçları ve horlamadan kurtulabileceğiniz diğer ürünler varken, horlama için esansiyel yağların kullanılması dünyanın bazı bölgelerinde oldukça popülerdir.

Horlama Tedavisi İçin En İyi Esansiyel Yağların Listesi

Horlama tedavisi için en etkili esansiyel yağların arasında nane, adaçayı, okaliptüs, kekik, mercanköşk, çay ağacı, lavanta, limon ve sedir ağacı yağları vardır.  • Adaçayı Yağı

Adaçayı yağıyla ilgili en iyi şeylerden biri de solunum yolları üzerindeki etkisidir. Sinüs enfeksiyonlarını hızla yatıştırmaya yardım ederken, iltihabı hafifletebilir ve geçici bir hastalıktan kaynaklanan akut horlama için etkili bir çözüm olabilir.

Nasıl Kullanılır?

1 çay kaşığı hindistancevizi yağı içine 5 damla adaçayı yağını ekleyebilir ve uyumadan önce göğsünüze veya boynunuza sürebilirsiniz. Bu, uyurken sinüslerinizi temizlemeye yardımcı olurken bağışıklık sisteminizi enfeksiyonlara karşı güçlendirir.  • Okaliptüs Yağı

Dekonjestan ve balgam söktürücü özelliklere sahip, okaliptüs yağı, mukus ve sinüs tıkanıklığını bitirerek daha iyi nefes almanızı sağlar ve horlama semptomlarını önler.

Nasıl Kullanılır?

En iyi sonucu almak için bu yağın birkaç damlasını doğrudan burun kenarına veya üst dudağınızın üstüne uygulayabilirsiniz. Bazı insanlar hassas bölgelerde biraz çekinerek kullanıyor, bu durumda buhar yoluyla soluma yaparak kullanılabilir.  • Kekik Yağı

Horlama geceleri sık sık uyanmanıza neden olursa, daha verimli uyuyabilmek için başka bir yol bulmanız gerekebilir. Kekik yağının vücudu ve sinir sistemini yatıştırdığı, bunun da kesintisiz ve daha derin uyku sağladığı ve horlamadan kurtulmak için gerekli olan temel bir ilaç olduğu bilinmektedir.

Nasıl Kullanılır?

Kekik yağı ile zeytinyağını eşit miktarlarda karıştırın, uyumadan önce bu karışımı bileklerinize ve ayak topuklarınıza uygulayın. Ayrıca gece boyunca daha kaliteli nefes alabilmek için buhar inhalasyon işlemlerine ve nemlendiricilere kekik yağını ekleyebilirsiniz.  • Çay Ağacı Yağı

Bu yağın antienflamatuar ve antiseptik yapısı göz önüne alındığında, diğer birçok özellik arasında, çay ağacı yağı, solunum yollarının geçişlerini hızlı bir şekilde yatıştırır ve normal solunuma neden olurken, aynı zamanda aşırı mukus üretimine neden olabilecek enfeksiyonları da hızlıca ortadan kaldırabilir.

Nasıl Kullanılır?

Bu yağı tüketmemelisiniz, ancak bir odaya dağıtabilirsiniz (çok küçük miktarlarda). Dahası, çay ağacı yağını hindistancevizi yağı ile harmanlayabilir ve hızlı, uzun süreli etkiler için geceleri üst dudağınızın üstüne uygulayabilirsiniz.  • Limon Yağı

Astım gibi kronik solunum problemlerinden muzdaripseniz, limon yağı sisteminizde canlandırıcı bir destek olabilir, bu da enerji seviyelerinin artmasına ve solunum sisteminde sağlıklı aktivitenin desteklenmesine yardımcı olur.

Nasıl Kullanılır?

Bir fincan ılık çayın içine 2-3 damla ilave etmek, bu bileşiği basit bir şekilde kullanmak için mükemmel bir yoldur. Bununla birlikte, topikal olarak limon yağı uygulamak sinüslerinizi temizlemeye yardımcı olur.  • Nane Yağı

Tıkanıklık ile ilgili horlama çok fazla dikkat çeker çünkü çok sık görülür. Ancak araştırmalara göre nane bu yan etkileri en aza indirgemektedir. Bu yağın antienflamatuar ve yatıştırıcı etkisi de son derece hızlı çalışabilir.

Nasıl Kullanılır?

Solunum düzgünlüğünü ve hava akımını iyileştirmek için burnunuzun her iki tarafını 2-3 damla nane yağı ile ovalayabilirsiniz; farklı bir kullanım metodu uygulamak isterseniz, bu yağı basitçe buhar / kaynar su kabından soluyabilirsiniz.  • Lavanta Yağı

Bu efsanevi esansiyel yağ uykusuzluktan kardiyovasküler sorunlara kadar her şey için kullanılabilir ve özellikle horlamanın nedenlerinin (ve potansiyel sağlık sonuçlarının) üzerine gider. Bu yağ horlama tedavisinin en popüler doğal ilaçları arasındadır.

Nasıl Kullanılır?

Bazıları temiz nefes almak ve stressiz bir uyku ortamı sağlamak için gece boyunca yastıklarına birkaç damla bu esansiyel yağı koymayı tercih eder, ancak uyumadan önce buharla solumak için 4-5 damla kullanabilirsiniz.  • Sedir Ağacı Yağı

Hem bağışıklık hem de solunum sistemlerini uyararak bu yağ, horlamaya neden olan faktörleri hızlı bir şekilde sayabilir. Sakin bir zihni teşvik ederken ve daha kaliteli bir uyku sağlarken hava yollarını açık tutmak için iltihabı azaltabilir.

Nasıl Kullanılır?

Sedir ağacı yağı; kekik yağı veya lavanta yağı ile harmanlanabilir ve daha sonra uyumadan önce boyun, göğüs, bilekler veya ayaklara uygulanabilir. Uyurken, aktif bileşenler vücudunuzun normal çalışmasını sağlar ve vücudunuzun horlama dürtüsünü önler.  • Mercanköşk Yağı

Bu sinüs temizleyici yağ, geleneksel tıpta horlamayı bırakma kabiliyeti nedeniyle oldukça popüler olmuştur, özellikle sadece birkaç gece düzenli kullanımdan sonra etkisinin görülmesi popüler olmasının en önemli etkisidir. Antioksidanlar ve uyarıcı aktif maddelerle donanmış olan bu yağ, horlamanın temel nedenlerinden biri olan uyku apnesinin tedavisi ile yakından bağlantılıdır.

Nasıl Kullanılır?

1 çay kaşığı taşıyıcı yağ ile 4-5 damla mercanköşk yağını karıştırın ve bunu burun deliklerinizin dış kenarına veya doğrudan üst dudağınızın üstüne uygulayın. Bu, çok fazla aromalı gelirse uyumadan önce boynunuza ve göğsünüze uygulayabilirsiniz.

Dikkat

Horlama için esansiyel yağların kullanılması iyi bir seçim gibi gözüküyor, ancak birkaç şeyi göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu horlama önleyici yağlar çeşitli şekillerde kullanılabilir, ancak doktorunuz tarafından önerilmediği sürece asla bir esansiyel yağı içmeyin. Ayrıca, bu yüksek konsantrasyonlu maddeler ciltte tahrişe ve özellikle hassas cilde sahip kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Horlama belirtilerinizin ne olduğunu tespit etmeniz önemlidir, horlama tedavisi için gerekli olan esansiyel yağlarla durumu maskelemek yerine, bu durumun altında yatan nedenin ne olup olmadığını belirlemeniz için bir doktora danışmanız daha iyi bir çözüm olacaktır.

Benzer Yazılar