Beslenme
Hurmanın Faydaları 21.11.2016

HURMANIN FAYDALARI

Hurma faydaları kabızlık, bağırsak bozuklukları, kalp hastalığı, anemi, cinsel fonksiyon bozukluğu, ishal, mide kanseri ve diğer birçok koşullarda rahatlama sağlar. Ayrıca kilo almaya yardımcıdır. Hurma, çeşitli vitaminler, mineraller ve lif açısından çok zengindir. Bu lezzetli meyveler sağlık için yararlı olan yağ, kalsiyum, kükürt, demir, potasyum, fosfor, manganez, bakır ve magnezyum içerir. Bazı sağlık uzmanları günde bir kez tüketmenin dengeli ve sağlıklı beslenme için yeterli olduğunu söylüyor.

Hurma, sağlık yararları açısından kas gelişimi için en iyi maddelerden biridir. İnsanlar çeşitli yollar ile Hurmayı ; süt, yoğurt veya ekmek ile  çok daha lezzetli bir hale getirip tereyağı veya hamur karıştırarak tüketir. Hurma hem yetişkinler hem de çocuklar için faydalıdır, özellikle yaralanma veya hastalık sonrası iyileşme döneminde çok faydalı olduğu bilinir.

Modern tıp anketine göre, Hurma, karın kanseri önlemede yararlı olduğu kabul edilmektedir. Birçok Müslüman geleneklerine göre, hurmayı su ile birlikte  tüketirseniz , Aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olur. Vücut hurmanın yüksek besin değerini emmeye başladığında, açlık duyguları pasifize edilir.

Hurma, sindirim sürecini düzenleyen çok özel, tatlı ve çok yönlü yiyeceklerden biridir. Önemli ölçüde tüketirseniz, yarım saat içinde enerji düzeylerini artırabilirsiniz. Amerikan Kanser Derneği hurma ile birlikte sunulabilecek günlük diyette lif olarak 20-35 gram kalsiyum alması tavsiye edilir. Ayrıca bir gün başına bir hurma tüketerek,  göz sağlığını ve tüm yaşamı korumak için yardımcı olacağı söyleniyor. Genellikle gece körlüğü sorununa karşı koruyan oldukça etkili bir yardımcı olduğu bilinmektedir.

HURMANIN BESİN DEĞERİ 

Hurma , birçok Vitamin ve mineraller için iyi bir kaynaktır. İyi bir enerji kaynağı olan şeker ve lif, Kalsiyum, demir, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi önemli mineraller Hurmanın içeriğinde bulunur. Ayrıca tiamin, riboflavin, niasin, folik asit gibi vitaminler ve K vitamini içerir.

SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI

Kabızlık

Hurma,  genellikle müshil bir gıda olarak sınıflandırılır. Bu yüzden sık sık kabızlık ile muzdarip insanlar tarafından tüketiliyor, olmasının nedeni budur. Müshil etkisi elde etmek için, geceden hurmayı ıslatın. En iyi sonuçları elde etmek için , şurup gibi  ıslanmış hurmaları sabah  tüketin. Bu şekilde kabızlık semptomlarını kontrol edebilirsiniz.

Sağlıklı ve Güçlü Kemikler

Hurma, içinde bulunan minerallerin önemli miktarda bir süper gıda olarak  kemiklerin güçlendirilmesi ve kapalı osteoporoz gibi acı ve zayıflatıcı hastalıklar  ile mücadele için harika bir seçimdir. Özellikle insanlar yaşlanmaya  başladığında, Hurma tüm sağlıklı kemik gelişimi ve gücü için ayrılmaz bir parça olan selenyum, manganez, bakır ve magnezyum içerir ve kemikleri zayıflamasını yavaşlatır ve   kemikler için bir destek oluşturur.

Bağırsak Hastalıkları

Hurmanın nikotin içeriği bağırsak bozukluklarında birçok türde kür için yararlı olacağı düşünülüyor. Hurmanın sürekli alımı, patolojik organizmaların büyümesini engellemek için yardımcı olur. Bağırsak dostu bakteri büyümesine yardımcı olur. Sindirim sorunları açısından, Hurma daha fazla besin sindirim sistemi ve doğru kullanım için vücut tarafından emilir, yani gıda sindirimine  Teşvik ederek  daha verimli hale getirebilir.

Anemi

Hurma,  birçok farklı sağlık koşulları için faydalı olan yüksek mineral içeriğine sahiptir. Ama demir etkileyici düzeyleri anemi ile muzdarip insanlar için mükemmel bir besin takviyesi sağlar. Demir yüksek düzeyde anemi hastalarında demir eksikliğini doğal olarak dengeler. Yorgunluk ve uyuşukluk duygularını azaltırken, enerji ve gücü artıyor.

Alerji

Hurmanın en ilginç yönlerinden biri organik kükürt varlığıdır. Bu içeriği bulmak çok yaygın bir unsur değildir. Ama sağlık yararları açısından bol miktarda, alerjik reaksiyonlar ve mevsimsel alerjilerin azaltılması da dahil olmak üzere faydaları vardır.  2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre, organik kükürt bileşikleri, Amerika Birleşik Devletlerinde tek başına yaklaşık 23 milyon kişiyi etkileyen (Mevsimsel Alerjik Nezle) SAR, üzerinde olumlu bir etkisi olmuştur. Hurma , kükürt katkıları ile bu mevsimsel alerjilerin etkilerini kökten çözmek  için harika bir yoldur.

Kilo

Hurma, sağlıklı diyetlerin bir parçası olarak dahil edilmelidir. Şeker, protein ve birçok vitamini içerir. Eğer salatalık ile birlikte tüketilirse, aynı zamanda, normal ve dengeli bir düzeyde kilonuzu sabit tutmaya yardımcı olur. Hurmanın bir kilogramı yaklaşık 3000 kalori içerir ve Hurma kalori olarak, bir insan vücudu için günlük ihtiyaçlarını karşılamak için yeterlidir. Tabii ki, gün boyunca sadece tüketemezsiniz. Eğer yavaş yavaş ağırlığınızı artırmak istiyorsanız, ya da  kaslarınızı inşa etmeye çalışıyorsanız, bazı hastalıklar nedeniyle ciddi bir sağlık sorunu ile  zayıfladıysanız, hurma tüketmeniz gerekir.

Enerji Destekçisi

Hurma;  glikoz, fruktoz ve sukroz gibi doğal şeker oranı yüksektir. Bu nedenle, ani enerji  patlaması için mükemmel bir aperatiftir. Uyuşuk ya da halsiz hissetiğiniz zaman tüketebilirsiniz.

Sinir Sistemi Sağlığı

Hurma , mevcut vitaminleri sinir sistemi sağlığı ve işlevsellik için ideal bir destek sağlar. Potasyum açısından sağlıklı ve duyarlı bir sinir sistemi için teşvik eden ana bileşenlerden biridir ve aynı zamanda beyin aktivitesi hız ve uyanıklığını artırır. İnsan yaşı artmaya  başladığında, hurma insanlar için mükemmel bir besin kaynağı haline gelir . Ve sinir sistemi halsiz kaldığında tam anlamıyla ihtiyacınız olan bir seçimdir.

Kalp Sağlığı

Hurma, kalbinizi sağlıklı tutmak için oldukça faydalıdır. Gece ve sabah ezilmiş olarak ve sonra ıslatarak tüketildiğinde , zayıf kalplerin üzerinde olumlu bir etki sağladığı gözlenmiştir. Hurma ile ilgili çalışmalarda inme ve diğer kalp ile ilgili hastalık riskini azalttığına dair bulgulara rastlanmıştır. Potasyum açısından da zengin bir kaynaktır. Ayrıca, kalp krizi, kalp hastalığı ,felç , vücut kolesterol seviyelerini azaltmak için sağlıklı ve lezzetli bir yol olarak önerilmektedir. Bu nedenle, haftada iki kez tüketildiğinde, Hurma kalbin genel sağlığını iyileştirebilir.

İktidarsızlık

Çalışmalar hurmanın cinsel gücü arttırmak için faydalı  olduğunu göstermiştir. Hurma ile yapılan bazı karışımların cinsel dayanıklılık artırılması ve çeşitli cinsel hastalıklar nedeniyle kısırlık azaltılması için çok faydalı bir tonik olduğu bilinmektedir. Hurma  arkasındaki bilim ; resmi araştırmaları teşvik eden ve geleneksel kullanımın büyük ölçüde artmasını sağlamaktadır. 2006 yılında, cinsel işlev üzerine hurmanın etkileri incelendi ve sperm sayısında artış görüldü. Büyük bir doğal afrodizyak olarak bilinir. Eğer iktidarsızlık ile ilgili problemleriniz varsa tüketmeniz tavsiye edilir.

Zehirlenme

Hurma , genellikle alkol zehirlenmesi için bir çare olarak kullanılır. Hurma hızlı bir rahatlama sağlar ve alkol rahatsız edici bir şekilde ağırlık ve beyinsel fonksiyonlarda zayıflamaya neden olsa bile uyandırıcı bir etkisi vardır. Ayrıca şiddetli alkol etkisini önlemek için ertesi sabah da kullanılabilir.

İshal

Hurma ishali kontrol etmek için etkili bir yol olarak bilinen potasyum içerir. Ayrıca kronik ishalin doğasını hafifletmeye yardımcı olan, sindirimi kolaylaştıran, ishal hafifletmeye yardımcı, bağırsak hareketleri için ve boşaltım sistemi normal çalışmasını , sağlıklı çalışmasını teşvik ederek sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Mide Kanseri

Araştırmalar ; Mide kanseri riskini ve etkisini azaltmak için meşru bir yol olarak hurmayı işaret eder. Tüm yaş grupları için yararlı bir tonik olarak çalışır, ve bazı durumlarda, geleneksel ilaçlar daha iyi çalışır, ve doğal olarak,  insan vücudu üzerinde herhangi bir olumsuz yan etkileri yok eder. Hızlı ve Kolay Enerji sağlar. Hızlı bir şekilde sindirilir.

Hurma muazzam besin değerleri taşımasına rağmen, büyük bir özenle paketlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü yapışkan olan dış yüzeyinden dolayı kirleri yüzeyinde biriktirebilir. Bu yüzden satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli bir ayrıntıdır. Her ihtimale karşılık olarak mutlaka yemeden önce yıkamalısınız.

Benzer Yazılar