Beslenme
İçeriğinde Nikotin Bulunduran Gıdalar Nelerdir? 06.04.2018


İçeriğinde Nikotin Bulunduran Gıdalar 

Nikotinia ailesi bitkilerinin yapraklarından elde edilir. Sigara şeklinde tüttürülerek veya ince kıyılmış tütünü emerek nikotin kullanılır. Normal bir sigara 20 mg. nikotin bulundurmasına karşın yanarak içildiğinden 1-1.5 mg. nikotin alınır.

Nikotin'in MSS (merkezi sinir sistemi) ve çevresel sinir sisteminde eşit derecede uyarıcı ve depresan etkileri bulunmaktadır. Nikotin alındıktan sonra , öfori, uyanıklık, hafıza ve dikkatin artması ve sıkıntıdan kurtulma gibi etkiler oluşur. Ama aynı zamanda nikotinin kendisi de gerginlik yaratmaktadır. Nikotinin etkilerine karşı tölerans gelişir ve ilk sigara kullanırken oluşan etkiler oluşmaz.
Amerikan Kalp Derneği'ne göre nikotin bağımlılığı tarihsel olarak kırılması en zor bağımlılıklardan biri olup, nikotin bağımlılığını belirleyen farmakolojik ve davranışsal özellikler, eroin ve kokain bağımlılığını belirleyen özelliklere benzerdir.

İçeriğinde Nikotin Bulunan Gıdalar;

Patlıcan

En bilinen nikotin içerikli sebzelerden biri patlıcan. Patlıcan nikotin konsantrasyonu açısından en zengin besinlerden biri. Sadece 1 gramında tam 100 ng nikotin barındırıyor. Bunun dışında içerisinde bol miktarda B1 ve B6 vitaminleri, yanı sıra potasyum bulunuyor. Ayrıca lif açısından da oldukça güçlü bir kaynaktır.

Patates

Patates patlıcana göre daha fakir bir nikotin içeriğine sahip. 1 gram patateste yaklaşık olarak 7.1 ng nikotin bulunuyor.  Patateste tıpkı patlıcan gibi B6 ve potasyum vitamini kaynağı. Aynı zamanda A vitamini de barındırıyor. Patates tüketimi kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahip. Elbette kızartma bu gruba girmiyor. Fırınlanmış ve haşlanmış patatesten bahsediyoruz.

Yeşil Domates

Yeşil domates nikotin konsantrasyonu açısında daha zayıf olsa da patlıcanın hemen ardından geliyor. 1 gram yeşil domateste 42.8 ng nikotin bulunuyor. Nikotinin yanı sıra fosfor, C vitamini, kalsiyum, folat ve potasyum için de zengin bir kaynaktır.

Kırmızı Domates

Kırmızı domates yeşil domatese göre biraz daha az nikotin bulunduruyor. 1 gram kırmızı domateste 4.1 ng nikotin bulunuyor. 244 gram kırmızı domates yediğinizde bir pasif içici kadar nikotin aldığınız söyleniyor.
Biber
100 gram biberde 7.7 – 9.2 ng arasında nikotin bulunmaktadır. Biber aynı zamanda C vitamini açısından oldukça zengindir.  Aynı zamanda bol miktarda P ve K vitaminlerini barındırır.

Karnabahar

Patlıcan ve yeşil domatesten sonra 3. Sırayı karnabahar alıyor. 1 gram karnabaharın içeriğinde 16.8 ng nikotin bulunuyor. Bunun beraberinde K vitamini, lif, C vitamini ve folat içeriğiyle oldukça zengin bir kaynaktır. Düzenli karnabahar tüketimi vücudu toksinlerden temizler ve kansere karşı koruyucudur.

Sigarayı bırakma sürecinde bu sebzeleri tüketmek vücudu nikotin ihtiyacına karşı daha dirençli hale getirebilir. Başlangıçta sigaranın yarattığı etkiyi yaratmayacaktır elbette ancak iradenizin zayıf düşmemesi için destek alınabilecek zararsız yardımcılardır.

Benzer Yazılar