Bitkisel
Jojoba Yağı Nedir? Jojoba Yağı Faydaları Nelerdir? 19.04.2018

 

Jojoba Yağı 

Güzellik ve bakım için kullanılan pek çok bitkisel reçetede kendine yer bulan jojoba yağı saç bakımı alanında da oldukça etkili doğal bir üründür. 

Saçlarınıza iyi bir bakım için tek yapmanız gereken jojoba yağı almanız. Jojoba yağı ile yıpramış saçlarınızı hesaplı yoldan yeniden doğal görünümüne kavuşturmanız mümkün. Evde saç bakımı için yapılan her maskede olduğu gibi jojoba yağı maskesi için kullanacağınız bitkileri ve doğal yağları kendiniz belirleyebilir, istediğiniz gibi kokulandırabilirsiniz.
Jojoba yağı aslında zeytinyağı gibi akıcı kıvamda olmamakla birlikte düşük sıcaklıklarda kolayca eriyebilen ağda gibidir. Jojoba yağının pek çok bitkisel bakım reçetesinde kullanılmasının ana sebebi vucudun doğal olarka ürettiği yağla benzerlikler taşımasıdır. Bu yüzden doğal cilt bakımı maskelerinde de sıkça kullanılmaktadır.

Jojoba Ve Jojoba Yağı Nedir?

Jojoba, Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde, Sonora, Mojave ve Baja California çöllerinde yetişen, adı Simmondsiaceae olan familyanın tek elemanıdır. Latince adı simmondsia sinens’tir. Güney Amerika’nın dışında, İsrail’de de yetişir.

Saç ve cilt için üretilen bakım ürünlerinde yoğun olarak tercih edilen jojoba yağı, aynı zamanda mum ve ruj yapımında da kullanılır. Bunların haricinde, deterjan içeriklerinde, matbaa mürekkebi yapımında, lastik, ilaç ve yapıştırıcı gibi maddelerin yapımında da karşımıza çıkar. Jojoba yağı protein kaynağı olması itibariyle hayvan yemi olarak da kullanılır. 

Hamilelerin ve kilo alıp veren kimselerin çatlak tedavisinde de oldukça olumlu etki gösteren jojoba yağında bol miktarda E vitamini de bulunur. Ayrıca, A, B1, B2 ve B6 vitaminleri de jojoba yağında bulunur. Bu yapısıyla, jojoba yağı saçları da besler ve daha sağlıklı yapar.
Jojoba yağının hafif fındığımsı bir tadı ve aroması vardır. Rengi altın sarısıdır. Ayrıca, içeriğindeki sebum sayesinde cildin doğal yağına da uyum sağlar. Oldukça nemlendirici olan bu yağın raf ömrü de uzundur.

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır?

Jojoba yağının uygulanış biçimi uygulandığı yöre göre farklılık gösterir. Genel olarak cilt ve saç bakımı için kullanılır. Saç bakımı için saçların öncelikle kuru olması gerekir. Kuru saçlara jojoba yağı uygulanması işlemi için bir kapak jojoba yağının saça masaj yapar gibi sürülmesi gerekir. Saçın bütün kısımlarına jojoba yağının ulaşması gerekir. Yağı sürdükten sonra 30 dakika kadar bir süre beklenmelidir. Beklendikten sonra doğal şampuanlar kullanılarak saçlar yıkanmalıdır. Cilt bakımı için veya cilt üzerinde gerçekleşen problemler için jojoba yağını elinize dökerek cilt üzerindeki ilgili bölgeye masaj yaparak yavaşça sürün ve yağın o bölgeye nüfuz etmesini sağlayın. Daha sonrasında yağ buraya işlenecek ve oradaki düzenleme veya tedavi işlemine dahil olacaktır. Ancak bu faydaları elde etmek için bu işlemleri uzun süre boyunca ve tekrarlar yaparak sabırla yapmanız gerekir.

Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir?

Cilt Bakımını Sağlar

Bilindiği gibi vücudumuz sürekli olarak cildimizi besler ve bu beslenme ve yenileme sürekli olarak devam eder. Ancak çoğu zaman düzensiz beslenme gerçekleşir ve alınması gereken birçok besin alınamaz. Bu sebeple vücut cilt için yeteri kadar etkili bir besleme çalışması gerçekleşmez. Jojoba yağı ise içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde cilt için çok büyük önem arz eder. Jojoba yağı ile cilde masaj yapılması ve cilt tarafından emiliminin sağlanması durumunda cilt gerekli olan bileşenleri alarak cilt yenilemesini daha hızlı ve daha etkili gerçekleştirecektir. Bu sebeple jojoba yağının kullanımı daha sağlıklı bir cilt sunacaktır.

Saç Bakımına Yardımcı 

Saçlar vücudumuzda en çok yıpranan kısımdır. Bu sebeple saç bakımının düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Saçların bakımı öncelikli olarak nemlendirilme ile başlar. Kuru saçların yıpranması nemli saçlara göre çok daha fazla olur. Jojoba yağının sürüldüğü saçlar normal saçlara göre çok daha nemli olur ve bu sebeple saçın daha diri olmasını ve daha zor yıpranmasını sağlar. Ayrıca saç diplerine nüfuz ederek saçların köklerinin çok daha güçlü olmasını sağlar. Bunu da içerisindeki minerallerle gerçekleştirir. Bu mineraller köklerin daha güçlü tutunmasını sağlar ve böylece saç dökülmesi çok ciddi oranda azalır. Bunların dışında jojoba yağı saçlar için besleyici bir görev üstlenir, saçların ihtiyacı olan birçok şeyi içerisinde barındırır ve saçların daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Mantarları Yok Eder

Uzun süre kapalı bir şekilde kalan ayaklar, havasız kaldıkları için mantar oluşumuna büyük davetiye çıkarır. Mantar yok edilmesi zor bir rahatsızlıktır ve düzenli olarak krem tedavisini gerektirir. Ancak kokan ve mantar oluşmuş ayaklar için kimyasal yollarla elde edilmiş kremleri kullanmak bir zorunluluk değildir. Bunun yerine doğal yollardan elde edilmiş olan jojoba yağını kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Jojoba yağı mantarlı bölgeye nüfuz ederek mantarların ve kokunun giderilmesini sağlar. Ancak bu giderilme işlemi bir günde gerçekleşmez. Bunun için uzun süre jojoba yağının kullanılması gerekir. Sabırla jojoba yağının bölge üzerinde kullanılması o bölgenin mantarlardan ve kokulardan arınmasını sağlayacaktır.

Çatlakların Ve Kırışıklıkların Yok Olmasını Sağlar

Zamanla vücut üzerinde kırışıklıklar ve çatlaklar meydana gelir. Bu kırışıklar ve çatlaklar vücudun yaşlanması ile daha da çok artar ve önlenemez bir hal alır. Yaşlanma ile yenileme gücü azalan vücut cilt üzerinde oluşmuş olan kırışıklık ve çatlakları ortadan kaldıramaz. Bu sebeple jojoba yağının kullanımı vücuda bu kırışık ve çatlakları yok etmesi için direnç verir. Jojoba yağının düzenli olarak kullanılması ile dirençlenen vücut oluşan kırışıklık ve çatlakları yok etmeye çalışır. 

Zamanla bunu gerçekleştirerek cildin daha pürüzsüz bir hal almasını sağlar. Bundan sonra oluşabilecek olan çatlaklar ve kırışıkların da cilt üzerinde belirlenmesi daha da zorlanır. Bu sebeple jojoba yağının kullanımı cildin daha genç durmasını sağlar.

Sivilce, Akne Ve Siyah Lekeleri Ortadan Kaldırır

Cilt üzerinde meydana gelebilen sivilce, akne ve siyah lekeler vücudun pürüzsüz görüntüsünü ortadan kaldırır. Bunun için yapılması gereken jojoba yağının bunların çıktığı bölgeye direkt olarak sürülmesidir. Böylelikle jojoba yağı buralara iyice işler ve cilt üzerinden temizlenmesini sağlar. Genel olarak iltihap temelli olan sivilcelerin temizlenmesini sivilcenin içinde biriken iltihabı kurutarak ve iltihabı o bölgeden temizleyerek gerçekleştirir. İltihabın temizlenmesi ile sivilce oluşumu çabucak yok olur ve cilt eski haline döner. Cilt yenilemesinde büyük rol oynayan jojoba yağı bu özelliği sayesinde sivilceli bölgelerin eski haline gelmesini hızlandırır ve pürüzsüz bir görüntü sağlar.

Benzer Yazılar