Şifalı Bitkiler
Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir? 18.09.2018

Karabaş Otu

Ballıbabagiller sınıfına ait, aynı zamanda lavanta olarak bilinen, hoş kokuya sahip bir bitkidir. Akdeniz bölgesinde fazlaca yetişen bir bitki olmasından dolayı, Akdeniz yöresiyle özdeşleşmiştir. Karabaş otunun en belirgin özelliği etrafına yaydığı hoş kokusudur.
Çok eski yıllarda keşfedilmiş bir bitki olarak, genellikle ruh ve sinir hastalıklarının iyileştirilmesi için kullanılmıştır. İyi bir dezenfektan özelliğinde olmasından dolayı İkinci Dünya Savaşı’nda yaralanan askerlerin yaralarının temizlenmesi için kullanılmıştır.
C ve A vitaminleri açısından zengin bir içeriğe sahip oluşu, karabaş otunun sağlık için son derece faydalı bir bitki olmasına neden olmaktadır. Birçok toprak yapısına uygun olarak yetiştiriciliği oldukça kolay bir bitki olan karabaş otu, evde de yetiştirilebilmektedir.

Faydalı bitkiler arasında yer alan ve sağlık için son derece etkili bir özelliğe sahip olan karabaş otu, yeşil yapraklı ve mor çiçekleri ile dikkat çeken hoş kokulu bir bitkidir. Aynı zamanda cilt sağlığı için artı bir değer taşımasından dolayı da kozmetik ve cilt bakımı ürünlerinde sıkça karabaş otundan faydalanılmaktadır. Açık yaraların çabuk iyileşmesine sağladığı fayda nedeniyle, çok eski yıllardan beridir karabaş otu yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Karabaş otu, cilt sağlığı ve güzellik için dışarıdan sağladığı faydaların yanında, iç organların da sağlıklı olmalarında etkili olan bir bitkidir.

Cilt Sağlığına Faydaları

Karabaş otu cilt sağlığına çok geniş bir yelpazede fayda sağlamaktadır. Birçok cilt problemini ortadan kaldırma özelliği vardır. Bu özelliklerinden dolayı kozmetik ve cilt bakımı malzemelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Karabaş otu akne tedavilerinde kullanılmaktadır. Cilt üzerinde meydana gelen kızarma ve şişliklere karşı iyi gelir. Aynı zamanda egzama hastalıkları için de başarılı sonuçlar veren karabaş otu, kaşıntıları rahatlatıcı özellliği vardır.

Karabaş otunun yaraları dezenfekte ettiği ve iyileşme sürecini hızlandırdığı çok eski çağlardan beri bilinen bir şeydir. Bunun yanında ciltlerde meydana gelen kırışıklıkları giderebilir. Cildin yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Cilt üzerinde etkilenen kısma 2-3 damla karabaş yağı damlatılarak masaj yapılması birçok cilt hastalığının iyileşmesini sağlayabilir.

Kan Sağlığını Korur

Bir bardak kaynatılmış suya karabaş otu tomurcukları koyun ve demleyeme bırakın, bir saat beklettikten sonra için. Bu işlem kan hücreleri sağlığı için önemlidir. Kanda oksijen taşıyan hücrelerin güçlenmesini sağlar. Aynı karışımı daha fazla miktarda hazırlayarak sabahları yüzünüzü bu karışımla yıkamanız cilt sağlığınızın korunmasına yardımcı olabilir.

Yanıklara İyi Gelir

Karabaş otu yanıkların tedavisinde de kullanılabilir. Bunun için etkilenen kısma bir iki damla karabaş otu yağı damlatarak masaj yapmanız yeterlidir. Bu işlem ayrıca ellerde ve derinin diğer bölümlerinde meydana gelen çatlak sorunlarına da iyi gelmektedir. Aynı şekilde dudaklarda meydana gelen çatlakları da giderebilir.

Böcek ısırıklarının tedavisinde de bu işlemi kullanabilirsiniz. Ayrıca lavanta tomurcuklarını direkt olarak fazla miktarda olmamak şartıyla cilde uygulamak mümkün, aşırı çatlaklarda doğal bir tedavi metodu olabilir.

Saçlara Faydası

Karabaş otunun cilt sağlığı yanında saç sağlığına da ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Özellikle saç dökülmelerine karşı etkilidir, saçların yumuşamasını sağlar ve doğal bir parlaklık kazandırır. Kepek sorunlarını çözülmesine yardımcı olabilir, bit sorunlarına karşı etkilidir.
Karabaş otunun saç hastalıklarını tedavi etmesinin yanında saç bakımı için de kullanılmaktadır. Kuru kafa derisi sorunlarını ortadan kaldırabilir, saç uzamasını teşvik eder ve genel anlamda saç sağlığını korur.

Uyku Problemini Giderebilir

Karabaş otu çok fazla esansiyel yağlar içermektedir. Bu yağlar genelde sinir ve ruh sağlığı için iyi gelmektedir. Bunun için akşam yatmadan önce yastığınıza veya elbisenize bir miktar sürmeniz yeterlidir.

Stres ve Depresyona Karşı Korur

Karabaş otunun içerdiği esansiyel yağlar sakinleştiricidirler ve sinir sistemi üzerinde çok etkilidirler. Bu yüzden odanızın bir köşesinde kavanoz içerisinde karabaş otu yetiştirmeniz ruh sağlığı açısından faydalıdır. Karabaş otunun etrafa yaydığı koku ve aroma depresyon sorunlarının çözülmesine yardımcı olabilir.

Baş Ağrısına  İyi Gelir

Karabaş otunun baş ağrısı ve migren hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir. Karabaş otu yağının kafa etrafına ve boyun kısmına uygulanması migren ağrısı dahil kafa etrafında meydana gelen ağrıları giderebilir.

Sindirime Yardımcı Olur

Karabaş otunun tomurcuklarından hazırlanarak yapılan çayın tüketilmesi genel anlamda sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır. Bunun yanında hazımsızlığı giderebilir, bağırsak hareketlerini arttırırak kabızlık sorunlarını giderir ve bu kilo vermeye yardımcı olur.  Bunun yanında gaz sorunlarına etkili bir çözüm üretebilir.

 Kas Ağrılarını Giderebilir

Günümüzün en önemli sorunlarından bir tanesi olan strese çok iyi gelen karabaş otu, aynı zamanda fiziki ve mental yorgunlukları giderebilir. Fiziki şartlardan dolayı meydana gelen kas yorulmalarını giderir.

Benzer Yazılar