Güzellik
Kepekten Kurtulmanın Yolları 30.10.2016

Kepek birçok insanın karşı karşıya kaldığı can sıkıcı bir durumdur. Sağlık açısından zararı olmasa da estetik açıdan insanı sinir eden bir durumdur. Kepeğin birçok nedeni vardır. En basit olarak olayı ele alacak olursak saça sürdüğünüz kimysal maddelerden, stresten, hava şartlarından dolayı saçta kepek oluşabilir. Bilindiğinin aksine şampuanların bir çoğu kepeği sadece kısa süreli durdurur ama tam olarak kepek oluşumunu engelleyemez. Fakat birçok sorunda olduğu gibi bu sorun içinde doğal çözümler mevcuttur.

Bu yazımızda kısaca bunlardan bahsedeceğiz; Limon Suyu: Limon suyu saç köklerimizi güçlendirmekler beraber saçları kepekten arındırmakta önemli bir rol oynar. Saçlarımızı ıslakken saç derisine limon suyunu uygulayın. Yaklaşık yarım saat beklettikten sonra bir şampuanla iyice durulayın ve saçın kurumasını bekleyin.

Çay Ağacı Yağı: Kullanmış olduğunuz şampuanın içine 3-4 damla çay ağacı yağı damlatın. Saç derinize masaj yaparak uygulayın ve 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile saçınızı durulayın.

Kabartma Tozu: Saçlarınızı şampuanlayıp yıkadıktan sonra biraz kabartma tozunu elinize alıp ıslatın, 3-4 dakika boyunca saç diplerinize masaj yaparak ovalayın. Daha sonra ılık suyla saçınızı durulayın ve bu işlemi haftada 3 kez tekrarlayın.

Aloe Vera: Banyodan önce aloe vera jelini alıp saç derinize masaj yaparak uygulayın. 15 dakika kadar beklettikten sonra saçınızı durulayın. Bu işlemi her gün tekrar edebilirsiniz. Ayrıca aloe vera saç dökülmesine karşıda oldukça etkilidir.

Sirke: Saçınızı şampuan ile yıkadıktan sonra 2 fincan soğuk suya 2 fincan elma sirkesi ekleyerek saçınızı durulayın. Ayrıca saçınızı şampuanlamadan önce de saçınıza 3 yemek kaşığı sirke uygulayarak saç derinize masaj yapın. 15-20 dakika kadar bekleyin ve saçınızı durulayın ve sonra da saçınızı şampuanlayın.

Benzer Yazılar