Şifalı Bitkiler
Kirazın Faydaları Nelerdir ? 26.12.2017

Kiraz fitokimyasallar açısından zengindir. Bunlar: anthocyanins (mevye ve sebzelerin rengini veren pigmentler; ki bunlar hücreleri zararlı kanserojen maddelere karşı koruyan antioksidan özellikleri sebebiyle kansere karşı seçenek oluşturabilirler). Aynı şekilde bir flavonoid olan quercetinki içinde hem anti-kanser bir oluşum, hem de anti-imflamotoral ve intihistaminik (alerji ve enfeksiyon önleyici) özellikler taşıyan bir antioksidandır.

20 kirazda 12 - 25 miligram arasında antosiyanin bulunmaktadır, bu da bir aspirinden on kat daha etkilidir.

100 gram kiraz da ;  • 63 kalori,


  • 22 gram karbonhidrat,


  • 1,16 gram potasyum,


  • 0,2 gram yağ,


  • 222 gram potasyum,


  • 13 miligram kalsiyum,


  • 64 miligram A vitamini,


  • 7 miligram C vitamini,


  • 0,36 miligram demir bulunur.

Kirazın diğer özelliklerini hiç saymasak bile bir tek antioksidan etkisinden bahsederek bu yazıyı tamamlayabiliriz. Bir gıda  antioksidanlar bakımından zenginse; vücudumuzdaki hücrelere ve organlara zarar veren, yaşlanma sürecini hızlandıran serbest radikallerle savaşabilir demektir. Yani sadece antioksidan özelliğiyle bizim tüm vücut sağlığımızı koruyabilir. Ayrıca antioksidan kaynağı olduğu için sindirim ve bağışıklık sistemlerini güçlendirir, kas, eklem, karın ağrılarını hafifletir, kalp, damar sağlığını korur, bağırsak, mide ve beyin ile ilgili hastalıklara yakalanma riskini de azaltır.

Kan Şekerine Karşı Birebir

Şeker hastalığı ile mücadele edenler için yaşam ve özellikle de beslenme çok önemli bir sorundur. Sadece şekerle yapılan tatlılar değil, doğal meyvelerin içeriğinde bulunan şeker bile , şeker hastaları için sağlıksız ve zararlı olabildiği için bu hastaların yaşamdan zevk alması neredeyse imkansız hale gelir. İşte bu durumu bir nebze de olsa hafifletebilecek bir alternatif var. Kiraz da çok tatlı bir meyve, ancak kirazın içindeki doğal şeker, karpuzunki gibi şeker hastalarına zararlı değil. Kirazın glisemik indeksi diğer meyvelere göre daha düşük olduğu için şeker hastaları güvenle kiraz tüketebilirler.

Kilolarınızdan Şikayetciyseniz Kiraz Tüketmeye Başlayın

Yazın başında, Mayıs sonu, Haziran başı gibi kışın ne kadar kilo aldığınızı fark ettiniz ve zayıflamaya karar verdiyseniz, kirazdan kiraz kilo verme aşamasında size çok yardımcı olacaktır. Sabahları ya da akşamları aç karnına bir bardak taze kiraz suyu için, bir avuç kiraz yiyin ve özellikle göbek bölgenizde biriken yağlardan kısa sürede kurtulun.

Ancak kiraz mevsimi kısa sürüyor ve zamanınız kısa, bunun için. Tüm yıl formda kalmak mı istiyorsunuz? Kirazı, mevsiminde gidin ağacından toplayın, böyle bir imkanınız yoksa semt pazarlarına gidin ve alabildiğiniz kadar çok kiraz alın. Bunları şekersiz bir şekilde suyla kaynatıp komposto yapın ve kavanozlarda saklayın. Kışın her gün bu kompostolardan bir bardak içersiniz, vücudunuzun yağ depolamasını önlersiniz. Gayet mantıklı, sağlıklı ve pratik bir öneri olarak bu yolu izleyebilirsiniz.

Başka bir saklama önerisi olarak da; kirazları yıkayın, çekirdeklerini çıkarın ve onları birer porsiyonluk olacak şekilde buzdolabı poşetlerine yerleştirin. Sonrasında derin dondurucuya atıp her gün bir poşet çıkararak tüketin. Çıkardıklarınızı süt veya yoğurtla birlikte blenderdan geçirip smoothie yapabilirsiniz. Sade olarak blenderdan geçirip posalı kiraz suyu yapabilirsiniz ya da bir kasede buzun çözülmesini bekleyip afiyetle yiyebilirsiniz.

Uykunuz Bölünmesin Rahat Bir Uyku Çekin

Akşam yatmadan önce bir avuç kiraz yemek kesinlikle sinirlerinizi rahatlatacak, bebekler gibi mışıl mışıl uyumanıza yardım edecektir. Bununla birlikte kirazı meyve sıkacağı ile sıkın ya da blenderdan geçirip yatmadan önce suyunu için, vitaminler, mineraller, antioksidanları alın ve uykuya dalın.

Zihinsel Fonksiyonlarınızı Geliştirin

Kiraz, antioksidanlar bakımından zengindir. Bu da aslında kirazın tüm organların, hücrelerin, tüm vücudun sağlığı için faydalı olduğunu gösteriyor. Antioksidanlar sayesinde serbest radikallerle savaşan, onların vücutta oluşmasına izin vermeyen kiraz, hücre hasarını ve yaşlanmasını da önlüyor. İşte bu bağlamda beyin hücrelerinin çalışmalarının yavaşlaması, yaşlanması, hasar görmesinden kaynaklı olan Alzheimer hastalığını önlemenin, yavaşlatmanın yolu kirazdan geçebilir. Bol bol düzenli olarak kiraz tüketelim ve zihin hücrelerimizi koruyalım, beyin sağlığımızı destekleyelim.

Cildinizi Yenileyin

Antioksidanlar, antioksidanlar ve yine antioksidanlar demek istiyorum. Nerede antioksidanlar bakımından zengin bir besin görürseniz, ondan ayrılmayın diyorum. Çünkü bu antioksidanlar tüm hücreleri, organları, sistemleri koruyacak, onlara zarar vermek isteyen serbest radikalleri de etkisiz hale getirecektir. İşte cilt yaşlanmasının, lekelenmeler ve kırışıklıkların da en önemli sebeplerinden birisi olan serbest radikallerden düzenli olarak kiraz tüketerek kurtulmak mümkün. Her gün bir avuç kiraz yiyerek cilt yaşlanmasını geciktirebiliriz, her gün bir bardak kiraz suyu içerek cilt hastalıklarımızı tedavi edebilir, hücre yenilenmesini hızlandırabiliriz.

Felç Riskine Karşı Önlem Alın

Kiraz, faydalı yağlar ve antioksidanlar içeriyor. Bundan dolayı da, düzenli olarak kiraz tüketildiğinde kişinin kolesterol seviyesi dengede kalıyor, kan basıncı da normal seyrediyor. Genellikle kan basıncının ve kötü kolesterolün aniden yükselmesinden kaynaklanan inme ve felç vakaları da düzenli kiraz tüketimi sayesinde önlenebiliyor.

 Gut Hastalığına Birebir

Kirazın içeriğinde bulunan vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve diğer faydalı elementlerin, gut hastalığına yakalanma riskini azalttığı biliniyor. Boston Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, düzenli olarak kiraz tüketildiğinde gut hastalığını yaklaşık % 30 kadar önlemenin mümkün olduğunu gösterdi.

Kas Ağrılarından Kurtulun

Sporculara , koşulardan önce bir bardak kiraz suyu içmeleri, hatta önemli yarışlar öncesindeki bir hafta boyunca her gün bir bardak kiraz suyu içilmesi öneriliyor. Zira kiraz suyunun kasları rahatlatıcı etkilerinden bahsetmiştik, kas ve eklem ağrılarını azaltıyor, kaslarda inflamasyon oluşumu riskini düşürüyor. Çok yorucu bir günün öncesinde ya da eve gelir gelmez bir bardak taze sıkılmış bir kiraz suyu içerek yorgunluğu atmak mümkündür.

Özellikle orta yaşın üzerindeki kadınlarda zaman zaman ve bazılarında ise her zaman ellerde, ayaklarda, bileklerde, karın bölgesinde bir şişlik oluşuyor. “ben aslında kilo verdim, ama bende ödem var” gibi cümlelerin arkasına sığınmaya da gerek yok. Zira  kiraz suyu bu şişlikleri tamamen yok edebiliyor. 2-3 hafta boyunca her gün bir bardak kiraz suyu içen ya da bir avuç dolusu kiraz yiyen kadınlar 3-4 kilo verirler ve şişliklerden kurtuldukları için en az bir beden incelirler. Bu sayede de şişliklerin yarattığı eklem ağrıları da hafifler, kaybolur.

Sindirim Sisteminizi Rahatlatın

Kirazın içeriğindeki vitaminler, mineraller ve antioksidanlar tüm sindirim sistemimizin de sağlığını korumaktadır. Düzenli olarak kiraz tüketimi durumunda kabızlık, ishal gibi sorunlar yaşanmıyor, yediğimiz, içtiğimiz besinler sindirim sisteminde gerekli işlemi görüyor. Vücuda alınacaklar alınıp, gereksizler direkt vücuttan atılıyor.

Kiraz, Kolon Kanserini Riskini Azaltıyor

Özellikle sindirim sisteminde yaşanan bozukluklar, zararlı maddeler, toksinler, serbest radikaller bir araya geldiğinde kolon kanserine sebep oluyor. Kirazın, sindirim sistemini koruyan, serbest radikallerle savaşan, toksinleri vücuttan atan özellikleri göz önünde bulundurulduğunda kolon kanserini de önlemesi gayet olası. Özellikle son dönemlerde sıkça adını duyduğumuz bu hayati hastalığa yakalanma riskini azaltabilmek için kiraz tüketimine önem vermek gerekiyor.

 

Benzer Yazılar