Yaşam ve Stil
Kişisel Gelişimimizi Olumsuz Etkileyen 5 Önemli Faktör 24.09.2016

Kişisel gelişim için kabullenmemiz gereken gerçekler ve yenmemiz gereken bazı düşmanlar var. En büyük düşmanımız içimizde büyüttüklerimizdir: Korku, kararsızlık, şüphe, endişe, çekingenlik. Kişisel gelişimin önünde engel olan bu 5 düşmanı keşfetmeye ne dersiniz?

Korku

Elbette cesaret hepimiz için doğuştan gelen bir özellik değildir. Fakat şu da unutulmamalı ki korku da doğuştan edinilen bir nitelik değildir. Korku çoğu zaman yaşadıklarımızdan edindiğimiz tecrübeyle meydana gelir.

Korku, heves ve hırsı öldürür. Bundan dolayı korkunun önüne geçmeli, onunla başa çıkmayı öğrenmeliyiz.

Kararsızlık

Kararsızlık, fırsatları kaçırmamızdaki en etkili faktördür. Kaçan her fırsat girişimciliği de beraberinde götürür. Bunun için karşınıza çıkan her fırsatı değerlendirin, çıkan fırsatlar karşısında kararsız kalmayın.

Şüphe

Şüphecilik belki de içimizde büyüttüğümüz düşmanlarımız içerisinde en masum olanıdır. Ama şüphenin sizi esir almasına, sizi yönetmesine izin vermemelisiniz.

Şüphe, önce kişinin çevresinden, daha sonra geleceğinden ve en sonra da kendisinde şüphe etmesine kadar gider. Bu da kişisel gelişim ve mutluluğa gölge düşürür.

Endişe

Endişe her zaman hayatımızda bizimle birlikte, biz var oldukça var olan düşmanımızdır. Hepimiz dönem dönem canımızı sıkacak olaylarla karşı karşıya kalırız. Bu durumlarda sorunlarımızın hayatımıza hükmetmesine izin vermektense, endişelerimizin üstüne gitmeliyiz.

Çekingenlik

Çekingenlik genellikle doğuştan gelen ve önüne geçmediğimiz sürece her geçen gün büyüyen bir düşmanımızdır. Eğer izin verirseniz sizi ele geçirir ve yapmak istediğiniz her şeyin önüne geçer.

Çekingen kişiler girişimci olma konusunda ciddi bir şekilde problem yaşarlar. Ellerindekiyle yetinirler ve hiçbir zaman başarılı olamazlar. Çünkü ilerleyemezler. Çekingenlik size hükmetmeden onu yenin ve hayatınızı o değil, siz yönetin.

Benzer Yazılar