Beslenme
Limon Balsamı ve Faydaları 10.09.2017

Bazen, en yararlı doğal sağlık ilaçları en uzun süredir bulunanlardır.  limon balsamı, hızlı büyüyen bir bitki örneği olarak uykusuzluktan kansere kadar her şey üzerindeki etkileri için incelenmiştir.

Çaylarda, yemek pişirirken ve Melisa esansiyel yağı yapmak için limon balsamı, uykuyu iyileştirmek, endişeyi azaltmak, yaraları iyileştirmek ve ömrü uzatmak için doğal bir çare olarak Ortaçağ'dan bu yana doktorlar tarafından reçete edilmiştir. Bugün, yararları, özellikle bitki kökenli Avrupa'da ve Ortadoğu'da geniş çapta incelenmiştir.

Limon Balsamı Beslenmesi

Bitkinin en yararlı parçaları  yapraklarıdır. Limon kokulu yaprakları çay yapmak, lezzetli yemekler yapmak, parfüm yağı oluşturmak ve böcekleri püskürtmek için kullanabilirsiniz. Bazıları ev yapımı diş macunu yapmak için bile kullanır.

Geleneksel tıp’da, özellikle Avusturya gibi Avrupa ülkelerinde çeşitli limon balsamı kullanımı uygulanmıştır.   Aslında, limon balsamı, Carmelite suyunda, halen Almanya'da satışa sunulan 14. yüzyılda formüle edilen alkollü bir özütlü içecektir. Baş ağrısı ve sinir ağrısının tedavisinde yararlı olduğu söylenir.

Limon Balsamının Bilinmeyen 9 Faydası

1. Kalp ve Karaciğer Sorunlarına Karşı Korur

Limon balsamının yaygın olarak incelenen iki mekanizması, kalbi ve karaciğeri korumaktır.

Limon balmumu esans yağı (bazen Melissa yağı olarak bilinir), aromatik olarak kullanıldığında yüksek trigliseritleri gerçekten düşürebilir, aynı zamanda karaciğerdeki kolestrol sentezini de geliştirebilir. Bu sonuçları keşfedilen aynı 2012 araştırmasında, limon balığı yağının teneffüs edilmesi, ortak bir karaciğer kanseri hücresinin sürekli büyümesine neden olan faktörlerin bir kısmını azalttığını ortaya koymuştur.

Limon balsamının kalbe bağlı diğer yararı, kalbi çeşitli yaralanmalardan korumak olabilir. Araştırmacılar, 2016 yılında yapılan bir çalışmada hayvana ağızdan bir bitki özütü verdi. Bu durum  kalp hızı ve kan basıncında bir azalmaya neden oldu ve düşük dozlarda kalp yaralanmasına karşı direnç gösterdi.  

Limon balsamı ayrıca kalbin mekaniği ve elektriksel dürtülerini de etkiliyor gibi görünüyor.

Geleneksel İran Tıbbı, kalp çarpıntılarını tedavi etmek için bir süre terapi olarak kullandı. Bilim ise , bu kullanımı destekliyor gibi görünüyor. Oral olarak uygulanan limon balsamı yaprağının kullanıldığı bir denemede, denekler  kalp çarpıntısı olaylarında belirgin bir düşüş yaşıyor gibi gözüküyordu. Bu durum da Limon balsamının ruh halini nasıl etkilediği ile ilişkili olabilir.

Limon balsamının sağladığı bir diğer elektriksel değişim, kalp ritim bozukluklarını düzenlemesidir. Melissa officinalis, kalpte prematüre atımların, taşikardi ve fibrilasyon oluşumunu herhangi bir olumsuz yan etkiye neden olmadan azaltır.

Limon  özü elektrokardiyogram sonuçlarında, elektriksel aralık sürelerini uzattığı  görünen giriş araştırmalarına göre önemli değişiklikler göstermektedir. Bunun kesin olarak ne gibi klinik faydalar sağlayabileceği kesin değildir. Fakat ilk önce sonuçları belgeleyen İran'daki pilot çalışma önemli bir keşif olarak kayıtlara geçmiştir.  

2. Doğal Bir Antibakteriyel Madde Olarak İşlev Görür

Limon balsamının geleneksel tıbbındaki uzun tarihi nedeniyle, araştırmacılar zararlı bakteriler gibi hastalıklara neden olan ajanlara karşı ne kadar etkili koruduğunu inceledi. Limon balsamı , kombucha'nın antibakteriyel özelliklere sahip olduğu ve bulaşıcı bakterilerle doğal olarak savaşmasına yardımcı olabileceği anlaşılıyor.

Limon balsamı yağı, özellikle candida'ya karşı yüksek düzeyde antibakteriyel etki gösterir. Bu, yorgunluk, beyin sisi, sindirim sorunları ve zayıflatılmış bir bağışıklık sistemi gibi bir dizi belirtiye neden olan yaygın bir maya enfeksiyonudur.  

3. Şeker Hastalığına Karşı Faydalı Olabilir

Diyabet Batı sağlığında yaygın bir sorundur. Geleneksel uygulayıcılar, onu tedavi etmek için tehlikeli yan etkilere sahip birçok ilaç reçete etmek için çok yaygınken, diyabetin doğal olarak tersine çevrilmesi aslında mümkündür. Limon balsamı özütünün kullanılması bunun başarılmasının etkili bir yolu olabilir.

Araştırmacılar hem limon esansiyel yağını test etti hem de yüksek kan şekeri üzerindeki etkilerini ortaya koydu. Her ikisi de kan şekeri düzeylerini düşürerek ve şeker hastalığına bağlı oksidatif stresini azaltarak benzer sonuçlar verdi.

4. Duygudurum, Konsantrasyon ve Uykuyu İyileştirir.

Geleneksel olarak, limon balsamı anksiyete ve uykusuzluğun tedavisinde kullanılmıştır. Hafif sedatif etkisi bilinen bir özelliktir. Bu iddialar, bilimsel incelemeye dayanır ve genel kaygıları da öteye taşır.

Örneğin, limon balsamı, ilkokul çağındaki çocuklarda hiperaktivite, konsantrasyon sorunları ve dürtüsellik geliştirir.  Gıda ürünlerinde dahili olarak alındığında, genç yetişkinlerin katıldığı bir çalışmada ruhsal durumu  veya bilişsel performansı arttırdığı da görüldü.

Doğal bir uyku yardımı, aynı zamanda menopoz sırasında bu tür semptomlar çok yaygın olduğunda uykusuzluk ve uyku bozukluğunun belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğu görülüyor.

5. Herpes'i Doğal Olarak Savaşır

Limon balsamı kullanımı, kısmen antiviral kalitelerine bağlı olarak, tropikal uygulamaya da uzanır. Özellikle, cilde doğrudan uygulandığında, herpes virüsünün tedavisine yardımcı olacak yararlı bir bitkisel ilaçtır.

Herpes için sürekli bir tedavi mevcut değilse de, tedavi yöntemleri genelde salgınların sıklığını ve süresini azaltmanın yollarını bulmayı içerir. Çoğu araştırmacı, şimdiye kadar limon balsamının herpes labialis veya soğuk yaralar üzerindeki etkisini inceledi.

Limon balsamı ekstresini krem ​​şeklinde kullanırken, araştırmalar, herpes kopmaları arasındaki aralıkların uzaması, iyileşme süresi kısaldığını ve kaşıntı ve yanma gibi semptomların azaldığını gösteriyor.  İlginçtir ki, limon balsamının bunu gerçekleştirme biçimi nedeniyle, tekrar tekrar kullanıldıktan sonra herpes virüsüne karşı direnç gösterme riski yoktur.   Aynı sonuçlar, limon  esansiyel yağı kullanıldığında da var gibi gözüküyor.

Çeşitli kaynaklara göre, limon balsamının herpes simpleks virüsü üzerindeki etkileri antioksidan bileşikleriyle ilişkili görünüyor. Tanenler ve polifenoller bunlara dahildir. Bu maddeyi tropikal veya oral olarak kullanırken iyi bilinen yan etkileri yoktur.

6. Güçlü Antioksidan ve anti-inflamatuar

Limon balsamı doğal tıpta dikkat çekici olabilecek şekilde serbest radikal hasarına karşı savaşmaya yardımcı olabilir.

Belki de limon balsamının bu özel fayda bakımından en belirgin özelliği, glioblastoma multiforme olarak bilinen spesifik bir kansere karşı potansiyel etkisidir. Bu hızlı yayılmakta olan kanser genellikle beynin başında başlar ve bilinen etkili tedavileri yoktur. Bununla birlikte, bir 2014 çalışması, limon balı esansiyel yağının bu kanser hücrelerinde apoptozu (spontan hücre ölümü) neden olduğunu ve Çoklu Yardım Rezistansı İlişkili Protein 1 (MRP1) olarak bilinen bir proteinin ekspresyonunu durdurduğunu ortaya koymuştur. MRP1'in, kemoterapi gibi geleneksel tedavi yöntemlerine kanserlerden kaynaklanan direnç direncinden kısmen sorumlu olması nedeniyle, bu özellikle önemlidir.

Diğer çalışmalar, limon balsamı ürünlerinin, organı vücudun geri kalanından ayıran organ astarını etkileyen bir kanser türü, MCF-7 (göğüs kanseri hücre çizgisi), bir kolorektal kanser de dahil olmak üzere diğer kanser hücre çizgilerinde apoptotik etkilere sahip olduğunu bulmuştur.

Limon balsamındaki antioksidanların, düşük radyasyon düzeylerinin neden olduğu oksidatif stresi nasıl etkilediğine bakan bir çalışmada, limon balsamı, diğer antioksidan hücrelerin kan düzeylerinde belirgin bir iyileşme de dahil olmak üzere dikkat çekici sonuçlar verdi. Sürekli olarak limon balsamı ile az miktarda radyasyona maruz kalan tıbbi uzmanların diyetlerine katkıda bulunan bir araştırma, onları sağlıksız oksidatif stres seviyelerine karşı korumanın etkili bir yolu olabileceğini gösterdi. Çalışmalar  ayrıca, süperoksit dismutaz adı verilen çok önemli bir maddeyi doğal olarak düzenlemek için limon balsamı öneriyor.

Kısacası SOD olarak bilinen bu enzim, oksidatif stres açısından hayati önem taşır, çünkü doğal olarak oluşan SOD, bir dizi farklı hücre hasarına neden olabilir.   Bununla birlikte, onu kontrol altında tutan limon balsamı gibi maddeler kullanarak doğal olarak onu düzenlemek mümkündür.

Limon balsamı, manganeze aşırı maruz kalmanın neden olduğu nörodejeneratif bozukluklara karşı da koruyucu olabilir.

Antioksidan desteğin yanı sıra, limon balığı yağı da anti-inflamatuar olma potansiyeline sahiptir. Kronik enflamasyonu azaltmak, hastalığa karşı korunmaya ve ağrıdan kurtarmaya yardımcı olur.

7. Aşırı Aktif Tiroidi Ayarlayabilir mi?

Tiroid koşulları, Birleşik Devletlerin nüfusunun yüzde 12'sinden fazlasını etkiler ve iki ortak tiroit koşullarından biri olan hipertiroidi, limon balsamından yararlanabilir.

Limon balsamı özü, doğal sağlık uygulayıcılarının aşırı aktif tiroidi düzenlemeye çalışırken kullandıkları tedavi yöntemlerinden biridir. Araştırmalar, bu özütlerin tiroid reseptörü ile bağlanmasını aşırı derecede etkinleştiren bileşenleri, özellikle de Grave hastalığı olan hastalarda durdurduğunu ileri sürdü.   

8. Sindirimde Yardımcı Olabilir

Limon balsamı özütü, antioksidan etkisiyle gastrointestinal sisteminizde potansiyel olarak koruyucu bir etkiye sahiptir. Sindirim sorunlarının hafifletilmesine yardımcı olmanın bir yolu gastrik ülseri önlemektir, ancak bu henüz uzun süredir incelenmemiştir. Limon balsamının, nane ve melekot kökünün yanı sıra kabızlık için bitkisel ilaçlar hazırlamak için yararlı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

9. PMS Belirtilerini Doğal Olarak Rahatlatır

2015 araştırmasına göre, limon balsamı (kapsül formunda alındı), lise yaşındaki kadınlarda PMS semptomlarını etkili bir şekilde azalttığı gözlendi.   

Benzer Yazılar