Beslenme
Limon Suyunun Faydaları 20.10.2016

Limon suyu sağlık yararları iskorbüt, boğaz ağrısı, kabızlık, böbrek taşları, pamukçuk ve dişeti hastalıklarında rahatlama sağlar. Ayrıca sağlıklı bir cilt bakımı, kan basıncı, stresi azaltmak, düşürmek ve sağlıklı bir karaciğer teşviğine yardımcı olur. Ayrıca yaygın olarak sindirim yardım için kullanılır. Kalori alımını artırmak kilo kaybını azaltmak ve bazı kanser türleri önlemek için kullanıldığı bilinmektedir.

Besin Değeri

Limon suyu birçok Vitamin ve mineraller açısından zengin bir kaynaktır. Su, protein, karbonhidrat ve şeker içerir. Limon C vitamininin en iyi  kaynaklarındandır ve aynı zamanda tiamin, riboflavin, niasin, B vitamini gibi çeşitli vitamin ve az miktarda B6 vitamini içerir. D vitamini ve  ayrıca demir, magnezyum, fosfor, kalsiyum, potasyum ve çinko gibi çeşitli mineraller içerir. Limon mevcut tüm önemli besin, limon suyu insanlar için birçok sağlık yararları için çok etkili bir dağıtım sistemi olabilir.

LİMON SUYUNUN SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI

BOĞAZ AĞRISI:

Ilık limon suyu İçmek boğaz ağrısı ya da farenjit için rahatlama sağlayabilir.

BÖBREK TAŞLARI

Limon suyunun, büyük sağlık yararlarından biri ise  tedavisinde ve böbrek taşlarında rahatlatma ve düşürme etkisi vardır. Normalde, böbrek taşlarının vücuttan dışarı fazla rahatsızlık vermeden çıkarmak bazen idrar akımına engel olan ve şiddetli ağrılara neden olabilir. Limon suyu içmek yeniden vücut nemlendirici ve idrar sulandırılmış tutmaya yardımcı olur. Bu da böbrek taşı oluşumu riskini azaltır. Ancak, olası böbrek taşı şiddetli ağrı ve rahatsızlık halinde bir doktor ya da tıbbi bir profesyonel ile konuşmak gerekir.

KARACİĞER SAĞLIĞI

Limon suyu içmek   karaciğerde sindirim enzimlerini aktive etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca kanın oksijen düzenlenmesinde yardımcı olur.

SİNDİRİME YARDIMCI

Limon suyu, limon suyunun mevcut hidroklorik asit ve sindirim için gerekli olan safra salgısı üretimini teşvik etmektedir. Ayrıca asit ve gut hastalığı riskini azaltır. Genellikle karın krampları gibi sindirim sorunları ile muzdarip, şişkinlik hissi ve aşırı gaz ile midesi yanan insanların düzenli olarak kullanmaları gerekir. Ayrıca ishal ve benzeri sorunları önleyebilir. Kadınların adet ağrısından kurtulmak için 3 4 limon ile  çıkarılan limon suyunu kullanabilirler. Ilık su ile karıştırdıktan sonra tüketmelisiniz.    Limon suyu ile ilgili  daha birçok sağlık yararlarından bahsedebiliriz.

KABIZLIK TEDAVİSİ

Limon suyu kabızlık tedavisi için yararlıdır, bu yüzden her sabah ılık limon suyu içmek ve kabızlık da günün geri kalanı için yardım almaya faydalıdır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ GÜÇLENDİRİCİ

Limon suyu narenciye , bağışıklık sisteminin gücünü geliştirmeye yardımcı olan bioflavonoid, vitamin C açısından iyi bir kaynaktır. Ayrıca gerekli vitamin ve minerallerin varlığı nedeniyle vücutta enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olur.

KİLO KAYBI

Her sabah ılık limonlu su içen insanlar için daha kolay ekstra kilo  vermelerine yardımcı olabilir.

ROMATİZMA

Yatmadan hemen önce limon suyu içmek de romatizma ağrılarınızda rahatlama sağlayacaktır.

AFT

Ilık limonlu su ile ağzınızı çalkalayın acı pamukçuk veya ağız ülseri gibi rahatsızlıklar da rahatlama sağlanmasında yardımcı olabilir.

ANTİ KANSEROJEN ÖZELLİK

Limon suyu içmek de kanser önlemede yararlı olabilir. Limon, anti-tümör özelliklere sahiptir. Ve kanser riskini azaltmada yardımcı olduğunu araştırmalar gösteriyor.

STRES VE KAN BASINCINI DÜŞÜRÜCÜ

Stres, depresyon ve anksiyete de rahatlama sağlarken, limon suyu bir başka büyük yararı kan basıncını düşürmesi ve limon suyu içmek gevşemeye, rahatlamaya yardım eder.

PH DENGELER

Bir bardak limon suyu  içerek, bütün vücudu alkalileştirmek ve vücudun pH seviyesini dengelemenize yardımcı olacaktır. Asidik vücut durumuna bağlı birçok hastalıklar ve koşullar vardır. Optimal sağlık ,  alkali gıdalar yiyerek elde edilir, alkali durumunu korumak  vücut için çok önemlidir. Limon suyu  alkali tarafa denge getirmek  için yardımcı olabilir.

DETOKSİFİKASYON

Limon suyu kandaki toksinleri azaltarak tüm vücut temizliğine yardımcı olur. Limon  idrara çıkmanın artmasına yardımcı olan doğal bir idrar söktürücü olarak görüldüğünden beri Atık maddeler gibi toksinlerin kaldırılmasını teşvik etmiştir.

CİLT SAĞLIĞI

Günlük limon suyu alımı cildi gençleştirmek için yardımcı olabilir. Limon, antioksidan ve diğer antioksidan olarak bilinen anti-aging özellikleri ile yüklenir. Bu açıdan  zengin gıdalar son yıllarda giderek daha popüler hale gelmiştir.

Kimler için Limon Suyu Faydalıdır ?

Limona alerjisi olmayan hariç herkes için faydalıdır. Sağlıklı yaşamaya çalışan herkes tarafından tüketilmesi gerekir, ve çok sağlıklı bir içecektir. Piyasada mevcut diğer gazlı ve şeker bakımından zengin içecekler ile karşılaştırıldığında düşündüğünüz kadar sağlıklı olmayabilir. Ancak Sadece limon suyu vücudun su kaybını gidermek değil, aynı zamanda sindirim gibi çeşitli vücut süreçlerinde yardımcı olur.

Limon Suyu Nasıl Hazırlanır ?

Eğer nispeten  sağlıklı iseniz, su içerisine ½ limon suyu ekleyin ve günde iki kez için.

Eğer kilolu iseniz, o zaman bir bardak suya ,1 bardak limon suyu ekleyin ve günde iki kez için. Hazırlamak ve hızlı bir şekilde taze limon suyu tüketmek yerine, hazırlayıp  buzdolabında saklayıp istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Ayrıca limon suyuna tuz ya da şeker ekleyebilirsiniz. Tadını geliştirmek için ihtiyacınız olabilir. Ayrıca şeker yerine , bal kullanabilirsiniz.  Limon kişisel zevkinize göre seyreltilmiş olmalıdır. Vücuda yardımcı olmak için verimli bir şekilde ,diyet için düzenli olarak limon suyu ekleyebilir sağlıklı kalabilirsiniz.

Benzer Yazılar