Spor
Makinalar mı, Serbest Ağırlıklar mı? 02.10.2016

Vücut geliştirme ve birçok spor dalında serbest ağırlık mı? makine mi daha verimli konusunda farklı görüşler mevcuttur.Peki serbest ağırlık ve makine ile çalışmak nedir? Hangisi daha faydalıdır.Artıları ve eksileri nelerdir.

Serbest Ağırlık İle Çalışmak; Serbest ağırlık; herhangi bir ağırlığı bir yerden herhangi bir noktaya bağlı olmadan taşıyorsanız veya kaldırıyorsanız bu serbest ağırlık ile çalışmaktır.

Serbest ağırlığın artıları ve eksileri  şu şekilde sıralanabilir;

Artıları;


 1. Ağırlığı kaldırırken yada herhangi bir yere taşırken ağırlık bi yere bağlı olmadığından dolayı ağırlıkta dengeyi sağlayabilmek için çalıştırdığınız kas grubunun yanında ek kas guruplarıda devreye girmektedir.

 2. Serbest ağırlık ile yapılan hareketler gerçek hayatta yaptığımız hareketlere oldukça benzemektedir.Bu yüzden kas grupları bu hareketlere alışkın olduğundan fazla zorluk çekilmemektedir.

 3. Salona gitme imkanınız yada vaktiniz yoksa sadece bir dumbbell yardımı ile bu hareketleri evdede uygulayabilirsiniz.
Eksileri;

 1. Serbest ağırlıkla ile ilk defa çalışan birisi için doğru formu yakalama konusu zaman alabilir.

 2. Bu hareketleri vücut dengeniz yeterince iyi değilse sakatlanma riski makineye göre daha fazladır.
Makine İle Çalışmak; Makine ile çalışırken ağırlıklar sabittir size sadece o ağırlığı bir noktadan diğer noktaya ittirmek kalır.

Artıları;


 1. Bu hareketlerin uygulanması oldukça kolaydır.Ağırlık makineye sabit olduğundan dolayı size sadece ağırlığı ittirmek kalır.

 2. Makine ile çalışmakta serbest ağırlığa göre sakatlanma riski daha azdır.Ağırlık makineye sabit olduğundan dolayı vücut dengesi olmasa bile sakatlanma riski neredeyse hiç yok denecek kadar azdır.

 3. Ağırlık makineye sabit olduğundan dolayı serbest ağırlığa göre daha fazla ağırlık kaldırma şansınız vardır.
Eksileri;

 1. Makine ile çalışılan hareketlere herkes uyum sağlyamayabilir ve bunun sonucu olarak hedef kası çalıştıramayabilirsiniz.

 2. Makine ile yapılan hareketler günlük hayatta yaptığımız hareketlerden oldukça farklıdır.

 3. Her ne kadar hedef kaslarınıza yoğunlaşsanızda ağırlık makineye sabit olduğundan dolayı yardımcı kas gruplarınızı çalıştıramazsınız.

 4. Makineler ile evde çalışma şansı çok azdır.Çünkü makineler genelde tek bölgeyi çalıştırmaktadır ve hem boyut hemde maddi olarak oldukça büyüktürler.

Serbest ağırlık ve makine ile çalışma konusunda birçok söylem vardır.Bazı kesim makine ile çalışmanın bazı kesimde serbest ağırlık ile çalışmanın daha faydalı olduğunu söylemektedir.Ancak bize göre bu durum; bölgeye, programa ve vücudunuza göre tercih yapılmasıdır.Sadece tek bir tercih yerine hem makine hemde serbest ağırlığın olduğu bir program tercih edilebilir.

Benzer Yazılar