Şifalı Bitkiler
Nanenin Faydaları 19.12.2016

NANENİN FAYDALARI

Nane, popüler otlardan biridir. Sindirim ve kilo kaybı, mide bulantısı, depresyon, yorgunluk ve baş ağrısı, astım tedavisi, hafıza kaybı ve cilt bakım problemleri gibi birçok yararı vardır. Bilimsel olarak Mentha olarak bilinen iyi bir ağız ve nefes tazeleyicisi olan nane, iki düzineden fazla türü ve yüzlerce çeşidi vardır. Dikkat çekici tıbbi özellikleri yüzlerce yıldır kullanılan bir bitkidir.

Nane, diş macunu, sakız, nefes tazeleyici, şeker , nane içeren inhaler gibi ürünlerle doludur. Çoğumuz, naneye ferahlatıcı bir uygulama ile aşinayız, ancak nane bundan çok daha fazlasını sunar.

Nane Yaprağının Sağlık Açısından Faydaları

Sindirim: Nane harika bir meze veya damak temizleyicidir ve sindirimi teşvik eder. Ayrıca hazımsızlık veya enflamasyon vakalarında mideleri yatıştırır. Midenizden rahatsız olduğunuzda, bir fincan nane çayı içmek rahatlamayı sağlayabilir. Ayrıca, eğer uçak veya tekne vasıtasıyla uzun mesafelere seyahat ediyorsanız, mentol yağının nane ile türetilmesi daha çok bulantı ve buna bağlı hareket bulantısına sebep olabilir.

Nane otunun aroması, sindirim enzimlerini salgılayan bezlerin yanı sıra ağızda tükürük bezlerini aktive eder, böylece sindirimi kolaylaştırır. Nitekim mutfak sanatlarında niçin yoğun olarak kullanıldığı bu özelliklerdendir. Batı dünyasının çoğu, mezelerin bir parçası olarak ya da damak temizleyicilerinin bir unsuru olarak nane içeriyor ve ana yemekten önce yenilmesini önerir , böylece yenilen yemek rahatça sindirilebilir.

Bulantı ve Baş Ağrısı: Nane yaprakları, özellikle yeni ezilmiş yapraklar bulantı ve baş ağrısı ile baş etmenize yardımcı olur. Nane güçlü ve ferahlatıcı aroması mide bulantısı için hızlı ve etkili bir çaredir. Nane yağı veya nane tadına sahip başka bir ürünü kullanarak  mide sorunlarınız hafifletilir. Aslında, birçok kişi mendil yağını veya nane aromalı ürünlerini bulantıdan kaçınmak için onlarla birlikte tüketir. Nane veya baz nane yağlı balsamlar alna ve burnun üzerine ovulduğunda baş ağrısı durumunda hızlı rahatlama sağlar. Ot, doğal olarak yatıştırıcı bir madde olduğundan, baş ağrısı ve migrene bağlı iltihaplanma ve sıcaklık artışını hafifletebilir.

Solunum Bozuklukları ve Öksürükler: Otun güçlü aroması burun, boğaz, bronş ve akciğer tıkanıklığını gidermede çok etkilidir ve astımdan ve yaygın soğuktan kaynaklanan solunum bozukluklarını hafifletir. Nane boğaz, burun ve diğer solunum kanallarını soğur ve yatıştırırken, kronik öksürüğe neden olan iritasyonu hafifletir.  Aerosollere ( bir katının veya bir sıvının gaz ortamı içerisinde dağılmasıdır)  dayanan inhalatörlerin aksine, temel bileşeni nane içerenler  daha etkili ve çevre dostu olma eğilimindedir.

Astım: Nanenin düzenli kullanımı, astım hastaları için çok yararlıdır, çünkü iyi bir gevşetici ve tıkanıklığı hafifletir. Ancak bu şekilde çok fazla nane kullanırsanız burun ve boğazı da tahriş edebilir.

Meme Beslenmesi: Birçok kadın için, emzirme, çocuğu yetiştirmenin özel bir parçasıdır, ancak göğüslerinize ve meme uçlarına ciddi zararlar verebilir. Araştırmalar göstermiştir ki, nane yağı emzirmeye eşlik eden meme başı çatlaklarını ve meme başı ağrısını azaltabilir.

Depresyon ve Yorgunluk:  Halsiz, endişeli, depresif veya tamamen bitkin hissettiğinizde, nane ve türev uçucu yağları yardımcı olabilir. ya da yutulabilir, tropikal olarak bir salve şeklinde uygulanabilir veya buhar halinde inhale edilebilir ve bu tekniklerden herhangi biri size çok ihtiyaç duyulan bir gelişme sağlayabilir.  Kolay bir şekilde iyi sonuçlar almanın en kolay yolu, nemlendirici yağ veya mentol yağının birkaç damla suyunu yastığınıza koymanız ve uyurken vücudunuzun ve zihninizin rahatlamasına izin vermenizdir.

Cilt Bakımı ve Sivilceler: Nane yağı iyi bir antiseptik ve anti-pruritik malzeme iken nane suyu mükemmel bir cilt temizleyicisidir. Cildi rahatlatır ve enfeksiyonları ve kaşıntıyı iyileştirmeye yardımcı olur, ayrıca sivilceleri azaltmanın iyi bir yoludur ve sivilce semptomlarının bir kısmını rahatlatabilir. Anti-pruritik özellikleri böcek sokması gibi sivrisinek, bal arısı, boynuzlar, eşekarısı  tedavisinde kullanılabilir. Soğutma hissi, rahatsız edici sansasyonun rahatsızlık vermesine engel olur ve nanenin antienflamatuar özelliği şişmeyi azaltır.

Kilo Kaybı: Nane’nin sağlığa olan tüm diğer avantajlarından ayrı olarak, sağlıklı bir şekilde kilo verme çabalarınızda da yardımcı olabilir. Nane daha önce belirttiğimiz gibi uyarıcıdır, Nane ayrıca kullanışlı enerjiye dönüştüren sindirim enzimlerini uyarır. Bu nedenle, diyetinize nane ekleyerek, depolanarak kilo almanıza katkıda bulunmak yerine, tüketilen ve kullanılmaya başlanan yağ miktarını arttırıyorsunuz demektir.

Ağız Bakımı: Kişinin ağzının sağlığının iyileştirilmesi, nane açısından iyi bilinen bir seçimdir. Antiseptik özelliklere sahip olduğu ve nefesleri hızla tazelediği için, ağızda zararlı bakteri gelişimini engelleyerek , dil ve dişleri temizleyerek ağız sağlığına katkıda bulunur. Bu nedenle nane ile, ağzınızın içini tazelemek ve oluşabilecek hastalıkları ortadan kaldırmak için doğrudan diş ve diş etlerine sürülürebilir.  Modern zamanlarda, aynı nedenle, nane diş macunları, ağız gargaraları ve diğer diş hijyen ürünlerinin en yaygın öğelerinden biridir. Ancak en kolay ve önerilen tüketim kullanım yolu nane yapraklarını çiğnemektir.

Alerjiler ve Yüksek Ateş: Mevsim alerjileri ve saman nezlesi (rinit olarak da bilinir) yılın belli zamanlarında dünyanın dört bir yanındaki milyonları etkiliyor. Nane yapraklarından alınan ekstraktların, saman nezlesi ve mevsimsel alerjilerle ilişkili ciddi burun semptomlarını ağırlaştırdığı bilinen bazı kimyasalların salınmasını önlediği gözlenmiştir.

Kanser: Güncel araştırmalar, nanenin içerisindeki bazı enzimlerin kanseri önlemesine ve tedavi etmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Diğer Yararları: Dondurma ve çikolata gibi gıdaların yanı sıra alkollü ve alkolsüz içecekler, kozmetik ürünler, ilaçlar, inhalerler ve nefes tazeleyicileri gibi geniş gıdalar için endüstriyel kullanımının yanı sıra mutfakta çeşni ve dekoratif bir madde olarak da kullanılır .

Geleneksel nemlendirme ve yatıştırıcı etkilere tamamen aykırı görünen nanenin  özelliklerinden birisi, yüksek  ateş sırasında tüketildiğinde terleme başlatması, böylelikle ateşi kırması ve iyileşme hızını arttırmasıdır. Nane suyu da, yanıkları iyileştirmek ve yatıştırmak için uygulanabilir. Ayrıca romatizma tedavisinde faydalıdır. Ayrıca, bitkinin nörolojik etkileri üzerine meşru ve tutarlı araştırmalar henüz tamamlanamamış olsa da, bitkinin de beynin etkinliğini geliştirdiği söyleniyor.

Benzer Yazılar