Beslenme
Neden Sürekli Aç Hissediyorum? 22.04.2017

Neden Aç hissediyorum? Her zaman ki his sizi rahatsız mı ediyor? Son zamanlarda  çok yaygın olan doymama hissini durduramamanın nedeni, biraz  karmaşık olmasıdır. Bu kesinlikle önemli olmakla birlikte, hormonlarınızı kontrol altına almak, kontrolden çıkmış bir iştahı bastırmanın anahtarıdır.

Her zaman aç kalmış hissi içinde olmak yaşamın bir doğası değildir. Sağlıklı beslenme, egzersiz yapma ve gün içinde daha fazla hareket etme kilo vermenin başlıca yoludur.  Ancak, bunu yapmanın daha kolay yollarıda var. İşte size açlık hissi veren şeyler ;

1. Tuz

Tuz yemek sizi susatır diye biliyosunuz ancak bu yanlıştır. Vanderbilt Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, başlangıçta fazla tuz alımının sizi susuz hale getirebileceğini, bundan sonra da vücudunuzun kendi suyunu üretmeye ve depolamaya başladığını buldu. Bu da sizi , kas kitlesini parçalamak için açlığınızı besleyen çok miktarda enerji kullanmaya zorlar. Bu bulgu, tuz ve açlık hakkında bildiklerinizi değiştiriyor ve aşırı yeme ve zararlı yan etkileri konusunda yeni bir fikir sunuyor.

Kilonuzu hızlı bir şekilde kaybetmek istiyorsanız, tuz alımının kontrol altına alınması en önemli anahtardır.

2. Klima

İnsan vücutları için sıcak ve soğuk havalarda tüketim ile ilgili bir teori mevcuttur. İnsanların soğuk havalarda daha fazla yemek yediği ortaya çıkmıştır. Peki neden? Çünkü vücut sıcak kalmaya çalışıyor. Bunun yerine klime kullanarak sıcaklık düzeylerini ayarlamaya çalışmak ise terlemeye engelleyecek ve su tüketimini azaltacaktır. Bu da vücut su dengesini olumsuz etkileyebilir.

3. Bazı İlaçlar

Bazı ilaçlar iştahınızı artırıyor olabilir. Bazı alerji ilaçları, insülin, steroidler ve hatta bazı kan basıncı ilaçları ve anti-depresanlarda açlık ve kilo artışı tetiklenir. Doktorunuzla konuşmadan ilaçlarınızı bırakmayın.  Sızdıran bağırsak iyileşmesi, aslında alerjileri ve diğer semptomların uzun bir listesini tersine çevirmek için en önemli yollardan biridir.  Bağırsak onarımı üzerine çalışmak, bir çok hastalığın kökenini iyileştirme sürecine başlayabilir.

Açlığınızı Kontrol Altına Alın

Yemek isteğinizi sıfırlamak için çeşitli yaklaşımlar uygulayabilir ve nihayet "Neden acıkıyorum " sorusu için bazı çözümler elde edebilirsiniz. Herhangi bir hormon dengesizliği varsa tespit etmek için doktorunuza mutlaka danışın. Fakat bunun için ne olursa olsun, yapabileceğiniz başka şeyler de vardır:  • Rutin doğal iştah bastırıcılar kullanın. Bunlara yeşil çay özütü, baharatlı gıdalar, safran özü ve yüksek lifli gıdalar dahildir.


  • Greyfurt özlü yağın  nasıl uygulanacağını öğrenin. Greyfurt yağı sadece kahverengi yağ dokusunu ve adrenal bezleri besleyen sempatik sinirleri uyarır, bu da kilo kaybını teşvik etmeye yardımcı olabilir.


  • Düzenli egzersiz. Egzersiz eğitimi ve zevk aldığınız diğer egzersiz formlarıyla karıştırın ve program oluşturun.


  • Hormonlarınızı doğal olarak dengeleyen gıdaları tüketin. Avokado bu listenin başında yer alabilir.

Aşırı yemeye neden olabilecek şaşırtıcı şeyler vardır.  • Çok fazla tuz susuzluğa neden olmaz, vücudunuzu daha fazla su üretmeye ve depolamaya başlar, bu da çok enerjinizi alır ve sizi daha da aç bir hale getirin.


  • Yeterli uyku en önemlilerindendir. Hayatınızı düzen içinde yaşamanız beslenmeniz ve vücut sağlığınız açısından da çok önemlidir. hormonlarınızı dengeleyen ve iştahınızı bastıran gıdalar ve baharatları seçerek yaşantınızı sağlıklı bir forma getirebilirsiniz.


  • Basit kokulu greyfurt özlü yağ  kilo kaybını ve açlık seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Benzer Yazılar