Beslenme
Patlıcanın Faydaları 26.12.2016

PATLICANIN FAYDALARI

Patlıcan, güçlü kemikler inşa etmeye ve osteoporozu önlemeye, anemi belirtilerini azaltmaya, kognitif işlevleri artırmaya, kardiyovasküler sağlığı iyileştirmeye, sindirim sistemini korumaya, kilo vermeye yardımcı, şeker hastalığını yönetmeye yardımcı olmak gibi benzersiz bir dizi sağlık faydasına sahip sıradışı bir sebzedir. Stres azaltabilir, bebekleri doğum kusurlarından korur ve hatta kanseri önler.

Patlıcan Hint alt kıtasında yerli olmakla birlikte, şimdi birçok farklı kültür mutfağında dünya çapında bulunmaktadır. İngiltere'de, sebze "patlıcan" olarak adlandırılır ve ayrıca brinjal, melongene ve gine squash adı da geçer. Mor veya siyah parlak meyveler, normal tarımda oldukça küçük olmasına rağmen, vahşi çeşitlerde bir ayaktan daha fazla büyür. Yaklaşık 800 yıl önce Ortadoğu'ya ve Akdeniz bölgesine ulaştı.

Dünyada bir sürü çeşidi vardır ve mutfaklara pek çok farklı şekilde dahil edilmiştir. En azından Hindistan'da yaygın olarak "sebze kralı" olarak adlandırılır, çünkü kültürel alanda en çok yönlü ve işlevsel gıdalardan biridir. Doku ve yoğunluk açısından domates kıvamına sahiptir ve birçok çanak çorba, yahniye, soslara ve tek başına bir öğeye mükemmel bir ektir. Yemekle ilgili en iyi yanı, birçok öğün için sadece lezzetli  bir katkı değil aynı zamanda daha sağlıklı ve mutlu yaşamanıza yardımcı olabilecek, kitlesel sağlıklı bir sebzedir.

Patlıcanın Besin Değeri

Patlıcanların harika sağlık yararları öncelikle vitamin, mineral ve besin içeriğinden elde edilir. Patlıcan, zengin C vitamini, vitamin K, vitamin B6, tiamin, niasin, magnezyum, fosfor, bakır, diyet lifi, folik asit, potasyum ve manganez içeriğine sahiptir. Ayrıca, neredeyse kolesterol ve doymuş yağ içermez.

Patlıcan'ın Sağlık Açısından Faydaları

Sindirim: Patlıcan, diğer pek çok sebze gibi, dengeli bir diyette gerekli unsur olan diyet lifi için mükemmel kaynaklardır. Fiber gastrointestinal sağlığın yanı sıra bağırsakların düzenli hareketi için de gereklidir. Bağırsak hareketlerinizi çoğaltıp, sindirim kanalı yoluyla daha kolay geçerken peristaltik hareketi teşvik ederek, yiyecekleri vücuda aktaran düz kasların kasılmasını da uyarır. Son olarak, lif gıdaların emilimini ve gıdaların işlenmesini kolaylaştıran mide suyunun salgısını uyarır.

Lif aynı zamanda kalp hastalığında bir azalma ile bağlantılıdır, çünkü atardamar ve damarları tıkayarak ateroskleroz, kalp krizi ve felçle sonuçlanabilen bazı "kötü" kolestrolleri ortadan kaldırır.

Zayıflama: Patlıcanların  yağ veya kolestrol içermemesi nedeniyle, kilo vermeye çalışan insanlar için çok sağlıklı bir besindir veya obezite sorunlarıyla mücadele eder. Lif içeriği de tokluk hissi katar, ki  tekrar aç olduğumuzu aklımıza söyleyen hormon olan ghrelin salınmasını engeller.  Bizi doldurup iştahımızı azaltarak, aşırı yeme olasılığını büyük ölçüde azaltılır, bu nedenle kilo verme girişimlerinde daha başarılıdır.

Kanserden Korunma: Faydalı etkileri yanında patlıcan, çok çeşitli hastalık ve koşullara karşı vücudun en iyi savunma hatlarından biri olan antioksidanların da büyük kaynağıdır. Patlıcan, bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan C vitamini içerir, çünkü beyaz kan hücrelerinin üretimini ve aktivitesini uyarır. Ayrıca, patlıcan manganez olarak, doğal bir antioksidan ve gerekli mineral içerir. Son olarak vücudumuz nazin ve klorojenik asitten yararlanabilir, bu organik antioksidanlar biraz sıradışı olmakla birlikte, serbest radikallere karşı inhibisyon aktivitesinin yanı sıra antiviral ve antibakteriyel özelliklere de sahiptir. Serbest radikaller, sağlıklı hücrelere saldırabilecek ve DNA'nın potansiyel olarak kanserojen hücrelere ayrışabilmesine neden olan hücresel metabolizmanın yan ürünleridir. Vücudumuzda yüksek seviyede antioksidan olması vücudumuzdaki organ sistemlerinin kanser ve kalp rahatsızlığı gibi zararlı enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korunmasını sağlayacaktır.

Bir antosiyanin olan Nasunin, beyindeki zararlı davranışları engelleme ile bağlantılıdır. Serbest radikaller kısmen sinirsel bozulma ve Alzheimer hastalığının ve bunamanın ortaya çıkışından sorumludur. Çalışmalar ağırlıklı olarak nasunin'in hayvanlar üzerindeki etkileri üzerine yoğunlaştı, ancak bilişsel bozukluklardan muzdarip olanlar için çok cesaret vericidir.

Kemik Sağlığı: Kemik sağlığına kozmik ve osteoporoz riski yüksek olanlar için patlıcanlardan sağlanan bir takım faydalar vardır. Patlıcan ve diğer pek çok meyveye benzersiz renk verdikleri fenolik bileşiklerdir. Fenolik bileşikler ayrıca, osteoporoz, artmış kemik mineral yoğunluğunda ve azalmış kemik mineral yoğunluğu belirtileriyle bağlantılıdır. Patlıcanların aynı zamanda, kemik sağlığı ve genel gücü için ayrılmaz önemli miktarda demir ve kalsiyum içerir. Son olarak, patlıcan içerisindeki potasyum miktarı, patlıcanı osteoporoz ve kemik sağlığı için kapsamlı ve son derece yararlı bir güçlendirici haline getiren kalsiyumu almaya yardımcı olur.

Anemi: Demirdeki bir eksiklik genel sağlık için çok tehlikeli olabilir ve anemide ortaya çıkabilir. Anemi baş ağrısı ve migren, yorulma, zayıflık, depresyon ve bilişsel bozukluk ile karakterizedir. Bu nedenle, demir yüksek yiyecekleri tüketmek anemi ile savaşabilir ve patlıcanların etli, yenilebilir meyvelerinde yüksek  miktarda demir bulunur. Patlıcanların bakır açısından çok zengin olması da, demir gibi diğer kırmızı kan hücrelerinin  önemli bir bileşenidir. Bu iki mineral olmadan, vücudun içindeki kırmızı kan hücresi sayısı sürekli düşmeye devam edecektir.  Damarlarınızdan geçen daha sağlıklı, kırmızı kan hücreleri ile enerji ve gücünüzde belirgin bir artış göreceksiniz, yorgunluk ve stres hissinizi ortadan kaldıracaksınız.

Beyin Fonksiyonu: Patlıcan, uzun süredir bilişsel aktivite ve genel zihinsel sağlık için güçlendiriciler olarak bilinen fitoturdentlerin harika kaynaklarıdır. Sadece serbest radikal aktiviteye karşı savunmakla kalmazlar, bedeninizi ve beyninizi toksinler ve hastalıklardan korumak için aynı zamanda beyindeki kan akışını da arttırırlar. Beyni daha fazla oksijen içeren kan üreterek, belleğin güçlerini ve analitik düşünceyi artırmak için sinir yollarını harekete geçirir. Patlıcandaki potasyum aynı zamanda bir vazodilatatör ve beyin güçlendiricisi gibi davranır, genel olarak sebzeler  "beyin gıdaları” olarak adlandırılmalıdır.

Kardiyovasküler Sağlık: Patlıcanın daha önce bahsedilen lif de dahil olmak üzere kalp sağlığınızdan yararlanmasının birkaç farklı yolu vardır. İkincisi, vücutta "kötü" kolestrol varlığını azaltmak ve "iyi" kolestrolün alımını teşvik etmekdir. Vücuttaki kolestrol dengesi daima yediğimiz yiyeceklere bağlı olarak dalgalanmaktadır, ancak sahip olduğumuz HDL kolestrolü ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur. LDL kolestrolünün düşürülmesi kalp krizi, inme ve aterosklerozu önleyebilir. Sonunda, patlıcanlı biyo flavonoidler kan basıncını düşürmek için idealdir, bu da kardiyovasküler sistem üzerindeki gerginliği ve stresini azaltır ve kalbinizin sağlığını ve dayanıklılığını büyük ölçüde geliştirir.

Diyabet Yönetimi: Yüksek fiber içeriği ve az miktarda çözünür karbonhidrattan dolayı patlıcan şeker hastalığını idare etmek için ideal bir besindir. Patlıcanların özellikleri , vücudun içindeki glukoz ve insülin aktivitesinin regülatörü olarak kullanışlı kılmaktadır. İnsülin seviyeleri dengeli olduğunda ve vücut kan şekeri dalgalanmaları ve şiddetli dalgalanmalar yaşamıyorsa, diyabetin potansiyel olarak tehlikeli yan etkilerinden kaçınılabilir.

Doğum Kusurlarının Önlenmesi: Folatlar herhangi bir diyetin önemli bir parçasıdır ve folik asit özellikle hamile kadınlar için yararlıdır. Folik asit bebekleri doğrudan birçok yolla ortaya çıkabilen nöral tüp defektlerinden korur. Patlıcan, gebe olduğunuz zaman lezzetli ve kullanışlı bir öğün veya diyetinize ilave edebileceğiniz zengin folik asit kaynaklarıdır.

UYARI !!!

Patlıcanların bir parçası olduğu sebze mahsulünün bazıları ciddi alerjik reaksiyonlara neden olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, patlıcanlı bitkiler olarak da bilinen domates veya biber gibi alerjen olma açısından tehlikeli olabilir. Diyetinizdeki yeni yiyeceklerde olduğu gibi, bol miktarda tüketmeden önce doktorunuzla konuşun ve vücudunuzun tepkilerine dikkat edin.

İkincisi, patlıcan yemeklerinde birçok kişi kızartma hatası yapıyor. Patlıcan gibi sebzeleri pişirmenin lezzetli bir şekli olmasına rağmen, aynı zamanda bir dizi sağlık yararına da zarar vermesine karşın ve kilo alımına ve kalp koşullarını olumsuz yönde etkileyebilir. Patlıcanları kızarttığınızda çok fazla yağ emerler, buna karşılık bir patlıcanın pişirilmesi fazla miktarda yağ gibi olumsuz bir faktör olacaktır. 

Benzer Yazılar