Beslenme
Prostata İyi Gelen Yiyecekler 11.03.2017

Bu Yazımızda Size Prostat'dan Korunmak İçin Gerekli Olan Besinleri Sıraladık;

Prostat Sağlığı için Doğal Tedaviler

1. Diyet ve Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Aşağıdaki gıdalar ve takviyeleri tüketin ve  prostat sağlığının korunmasına yardımcı olmak için aşağıdaki yaşam tarzı değişikliklerini yapın.

Domates

Domatesler (özellikle pişirildiğinde) prostat sağlığı için kritik olan likopeni sağlarlar. Araştırma, likopen ve diğer antioksidanları sağlayan domates besinleri sayesinde pişmiş domateslerin yüksek tüketiminin prostat kanserinin önlenmesinde mütevazı bir rol oynayabileceğini gösteriyor. 

Balık

Omega-3 gıdaları, balık gibi, prostatın iltihaplanmasını azaltır. Integrative Cancer Therapies'da yayınlanan sistematik bir gözden geçirme, araştırmacıların balık alımının yüksekliği ve prostat kanseri ile ilgili ölüm riski arasında bir ilişki bulduklarını gösteriyor.

Yeşil Çay

Yeşil çay, anti oksidanların en üst seviyesini içerdiğinden anti-aging için 1 numaralı içecektir. Detoksifikasyon ve prostat sağlığını geliştirmeye yardımcı olur. Detoksifikasyon, prostatit semptomlarının tedavisinde veya hafifletilmesinde yardımcı olabilir.

Japonya'da Kanser Önleme ve Tarama Araştırma Merkezi'nde yapılan bir araştırmada 40-69 yaşlarındaki 49.920 erkek, dört yıl yeşil çay tüketme alışkanlığını içeren bir anket doldurdu. Veriler, yeşil çay tüketiminin ilerlemiş prostat kanseri riskinde doza bağımlı bir düşüş ile ilişkili olduğunu gösterdi. Prostat kanseri gelişme riski en düşük olan erkekler günde beş fincan yeşil çay içiyorlardı.

Kabak Çekirdeği

Kabuklu tohumları ve kabak çekirdeği yağı, yüksek miktarda karotenoidler ve lipozolubik vitaminler sayesinde prostat sağlığına yardımcı olur. Kabak çekirdeği, mesanenin boşaltılmasına yardımcı olmak için bir diüretik görevi gören çinkoyu içerir ve iltihabı azaltır. Bu, idrara çıkma ile ilgili sorunlara neden olan genişleyen bir prostat ile başa çıkmanıza da yardımcı olabilir.

Et ve Sütte Yüksek Tüketimden Kaçın

İsveç'te yapılan araştırmaya göre, yüksek miktarda süt ürünleri ve et tüketimi prostat kanseri riskiyle bağlantılı olduğu anlaşılmıştır. Araştırmalar, daha yüksek kalsiyum alımına sahip olan erkeklerin, düşük toplam kalsiyum alımı olanlara kıyasla prostat kanseri riskinde 4.6 kat artış olduğunu gösterir. Bunun nedeni yüksek kalsiyum alımının antikanser özelliklerini sergileyen D vitamini seviyelerini baskılaması olabilir.

Kırmızı et alımı üzerine yapılan araştırmalar, alımı en yüksek kategoriden en düşük kategoriyle karşılaştırırken, 1.5 ila 2.0 risk oranları göstermek açısından nispeten tutarlıdır. Bunun nedeni etin hormon profilleri üzerindeki etkileri ve yüksek sıcaklıklarda et pişirirken oluşan bileşiklerin olası kanserojen etkileri olabilir.

Fiziksel Aktivite

Stanford Üniversitesi'nde yapılan bir incelemede, 1976 ve 2002 yılları arasında yapılan tüm çalışmaların 27'sinden 16'sı,  aktif erkeklerde prostat kanseri riskinde azalma olduğunu bildirdi. Ayrıca, bu 16 çalışmanın dokuzunda risk azalması istatistiksel olarak anlamlı geçmiştir. Ortalama risk azaltımı yüzde 10 ila yüzde 30 arasında değişiyordu. Araştırmacılar, egzersizin hormon düzeylerini modüle etme, obeziteyi önleme, bağışıklık fonksiyonunu geliştirme ve egzersizin koruyucu yararlarını açıklayan oksidatif stresini azaltma yeteneği olduğuna inanmaktadır.

2. Takviyeler

E Vitamini

E Vitamini vücutta bir antioksidan olarak rol oynar. Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisinde yayınlanan araştırmalar beş ila sekiz yıl boyunca 50 miligram E vitamini alan katılımcılar arasında prostat kanseri insidansında % 32'lik bir düşüş olduğunu gösteriyor.

D Vitamini

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan araştırmaya göre, düşük güneşe maruz kalma veya D vitamini eksikliği ile daha erken bir yaşta prostat kanseri riskinde artış ve daha agresif bir ilerleme arasındaki ilişki, yeterli D vitamini beslenmesinin her yaştan erkekler için öncelik olduğunu gösterir.

Selenyum

Bağışıklığı artırma, kanser riskini azaltma ve ömrü uzatma gibi bazı selenyum faydaları vardır. Arizona Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma selenyum takviyesinin cilt kanseri önlemeye yönelik etkilerini değerlendirdi ve etkiler sınırlı olduğu ortaya çıkarken, günde 200 mikrogram selenyum prostat kanserinde yüzde 67'lik bir azalmaya neden oldu.

Likopen

Likopen meyve ve sebzelere kırmızı renk veren güçlü bir antioksidandır. Domatesleri pişirmek daha mantıklı bir seçim olacaktır. Ancak takviyedeki likopen vücut için yiyecekler de bulunan likopen kadar kolay kullanılır. 2015 yılında yapılan sistematik bir gözden geçirme ve meta-analiz, likopenin yüksek tüketimi veya dolaşımdaki konsantrasyonun prostat kanseri riski düşüklüğü ile ilişkili olduğunu gösterir.

Çinko

Çinkonun prostat sağlığında oynadığı rol , Enfeksiyon, stres ve diyet çinko düzeylerini etkiler, bu durum prostat sorunları olanlarda çok azalır.

Indian Journal of Urology'de yayınlanan 2011 tarihli bir araştırmada, araştırmacılar, prostat kanseri vakalarında, ortalama doku çinko oranının normal dokuya göre yüzde 83 azaldığını ve BPH vakalarında, ortalama doku çinko oranında yüzde 61'lik bir düşüş olduğunu bulmuştur.  Normal dokulara kıyasla. Benzer değerler plazma çinko ve idrar çinko verilerinde mevcuttur, bu da prostat kanserinin ve BPH'nin çinko eksikliği ile ilişkili olabileceğini düşündürür.

Balık Yağı

Balık yağı iltihabı azalttığı bilinmektedir ve iltihap prostatit ve prostat kanserine neden olabilir. 67-96 yaş aralığında 2,268 erkek içeren 2013 yılındaki bir çalışmada, daha sonraki hayatta balık yağı tüketen erkeklerin ileri prostat kanseri riski düşüktür.

Isırgan otu

Uyuz ısırgan anti-inflamatuar, anti-tümör ve antiviral etkilere sahiptir. Ayrıca, fitosteroller, lignanlar ve polisakkaritler gibi bağışıklığı artırır ve içerdiği bileşikler nedeniyle BPH semptomlarını hafifletir.

Benzer Yazılar