Bitkisel
Saçlarınızı Uzatmak İçin En İyi Esansiyel Yağlar 08.03.2019

Saç, insanların ilk fark ettiği şeylerden biridir. İnsanlar saçlarının sağlıklı, güçlü ve güzel görünmesini sağlamak için çok zaman harcıyorlar. Bununla birlikte, saçlarınızın yeni bir görünüme girmesini istemenizin yanı sıra, erken saç dökülmesi, kellik, alopesi, diğer çeşitli enfeksiyonlar veya sağlık sorunları yaşayanlar için saç uzatma evresi sinir bozucu ve zaman alan bir süreç haline gelebilir.

Birçok insan, saç uzatabilmek için esansiyel yağlara yönelir, çünkü esansiyel yağlar saçlarınıza zarar vermekten endişe etmeden oldukça sık kullanılabilir. Esansiyel yağların hepsi, saçlarınızın sağlıklı uzamasını uyarmaya ve halihazırda sahip olduğunuz saçları kırılmaya karşı korumaya yardımcı olabilecek bir uyarıcı, antienflamatuar, antibakteriyel, yumuşatıcı ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Ortalama olarak yetişkinlerin kafasında 150.000 saç kökü vardır. Ortalama bir insan, günde yaklaşık 100 adet saç teli kaybetmektedir. Herhangi bir kişi vitamin eksikliği, fiziksel veya duygusal stres, kemoterapi, hızlı kilo kaybı, otoimmün hastalıkların yanı sıra çeşitli ilaçlar almaktan muzdaripse bu oran daha çok olabilir. Saçlarını aşırı şekillendirenler ya da genetik olarak yatkın olanlar da saç dökülmesinden muzdarip olabilir.

Saç derinizi ve saç köklerinizi uyararak saçlarınızın uzamasını sağlamak oldukça önemlidir. Aşağıda belirttiğimiz esansiyel yağların çoğu, saçlarınızın mükemmel şekilde uzamasını teşvik eder. Bu yağların işe yaraması için onları bölgesel uygulayabilir veya saç derinize masaj yapabilirsiniz.

Saç Uzatmak İçin En İyi Esansiyel Yağlar

Saç uzaması için en etkili esansiyel yağlar biberiye, hindistancevizi, lavanta, nane, papatya, sedir, havuç tohumu, selvi ve limon yağıdır.  • Nane Yağı

Saç dökülmesinin ana nedenleri arasında kuru cilt ve kıl köklerine kan akışı olmaması, saçlarınızın uzamasını yavaşlatabilir. Nane yağının yatıştırıcı ve uyarıcı özellikleri, kafa derinizdeki kan akışını artırabilir; bu da saç diplerindeki gözeneklerin sıkılaşmasına ve folikül sağlığının artırılmasına yardımcı olur.

Nasıl Kullanılır?

Saç dökülmesini etkin bir şekilde tedavi etmek için nane yağına az miktarda hindistancevizi yağı (5-8 damla) karıştırabilirsiniz. Bu karışımı saç derinize bölgeye iyice sürterek uygulayın ve normal şampuanla durulamadan önce 10-15 dakika bekletin.  • Lavanta Yağı

Saçlarınızın uzamasını teşvik etmek için en iyi seçeneklerden biri lavanta yağıdır. Çünkü foliküllere kan akışını artırabilir, aşırı sebum üretimini ve tıkanmayı önleyebilir, cildi nemlendirir, kepeği tedavi eder ve genel olarak saç sağlığını arttırır. Ayrıca saçın görünümünü ve dokusunu iyileştirir.

Nasıl Kullanılır?

Lavanta yağı güçlüdür ve kafa deriniz hassas olabilir, bu nedenle bu yağın 10 damlasını 2 çorba kaşığı hindistancevizi yağı ile karıştırarak saç derinize ve saçlarınıza iyice sürün. Saçlarınızı bir havluya sararak bekletin. Bir gece bekletirseniz daha iyi bir sonuç alabilirsiniz.  • Biberiye Yağı

Saç derisindeki kan akışını uyaran biberiye yağı, saç büyümesini uyarabilir ve folikül sağlığını koruyabilir, aynı zamanda gözeneklerinizin tıkanmasını önler ve saç derisinin yağ salınımını en aza indirir. Bu yağ hem semptomları hem de altta yatan saç dökülmesi nedenlerini tedavi eder.

Nasıl Kullanılır?

Bu yağı kullanmanın popüler yöntemlerinden biri, saç derisini iyice ovmadan önce 8-10 damla hindistancevizi yağı veya zeytinyağı ile harmanlamaktır. Duşta yıkamadan önce yağ karışımını 30-60 dakika kafanızda tutabilirsiniz, bu işlem için saçlarınızı sarmanıza veya kapatmanıza gerek yok.  • Sedir Yağı

Bu yağ kan akışını uyarmak ve kafa derisinin bağışıklık sağlığını artırmak için mükemmeldir. Sivilce ve kepek oluşumunu önleyerek aynı zamanda foliküllere besin akışını teşvik eder. Bu yağ, alopesinin (saç kıran) bazı etkilerini tersine çevirebilecek kapasitede olduğu için böyle bir şikayetiniz varsa, rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Saçınızı yıkadığınız bir avuç şampuana 4-5 damla sedir yağı ekleyin. Yağ dengeleme sonuçları ve daha iyi saç uzaması için bunu haftada bir kez yapabilirsiniz.  • Selvi Yağı

Selvi, uzun yıllardan beri vücutta dolaşımı teşvik etmek için kullanılmış çok güçlü bir yağdır. Bu, saç derisi için çok önemlidir, çünkü saç köklerine uygun kan akışı, saç büyümesini hızlandırmanın veya normalleştirmenin ardındaki kanıtlanmış faktörlerden biridir.

Nasıl Kullanılır?

5-10 damla selvi yağını 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağıyla karıştırıp saçlarınız için sağlıklı bir karışım elde edebilirsiniz. Hazırladığınız yağ karışımını saç derinize uygulayın ve saçınıza 10 dakika masaj yapın, sonra 20 dakika daha saçınızda kalmasına izin verin. Bundan sonra, duşta yıkayabilirsiniz.  • Papatya Yağı

Saç derisi iltihaplandığı zaman saç uzaması kötü etkilenebilir, çünkü bu kepeklenme, aşırı kaşıntı ve saçlarınızın uzama hızını düşürebilecek kaşıntıya neden olabilir. Papatya yağı, cildi rahatlatan ve iyileşmeyi teşvik eden anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğundan, saçlarınızın uzaması için en iyi yağlardan biridir.

Nasıl Kullanılır?

Çoğu saç uzatma ilacında olduğu gibi, papatya yağını zeytinyağı veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırmak ve ardından saç derinize ve saç köklerine hafifçe sürmek daha iyi olabilir. Yağlar sonunda saç deriniz tarafından emileceğinden, bu yağı saçınızda bırakabilir veya yıkayabilirsiniz.  • Limon Yağı

Kafa deriniz enfeksiyonlara veya tahriş edici maddelere maruz kaldığında, kepek ve kuru cilt ile sonuçlanabilir. Saçınıza zengin antiseptik ve antioksidan içeren limon yağı ekleyerek, saçınızın bağışıklık sağlığını koruyabilir ve potansiyel enfeksiyonların saç uzamasını en aza indirmesini önleyebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Basit ve popüler bir limon yağı kullanımı oldukça basittir. Duş alırken, normal bir şampuanlama işleminin ardından ılık suya 10 damla limon yağı karıştırın, saçlarınızı durulamadan önce temiz saç ve saç derinize sürün.  • Havuç Tohumu Yağı

Bu yağ, saç dökülmesini önlemek için hem folikülde büyürken hem de görünür olduğunda saçınızın sağlıklı kalması gereken antioksidanlar ve diğer besinler açısından zengindir. Havuç tohumu yağı da kafa derisini nemlendirir, detoksifiye eder ve olası enfeksiyonlardan korur.

Nasıl Kullanılır?

5-10 damla havuç tohumu yağının 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırılması ve karışımın kafa derisine uygulanması oldukça etkili olabilir. Ilık suyla iyice durulamadan önce bu saç maskesini 30-60 dakika saçınızda bekletebilirsiniz.  • Hindistancevizi Yağı

Bu efsanevi yağ, saçınız ve cildinizin nemini, genel sağlığını korumak için ihtiyaç duyduğu diğer besinler bakımından zengindir. Saç derinize, foliküllere ve saçınıza hindistancevizi yağı sürdüğünüzde, saç tellerinizi güçlendirebilir, sebum üretimini ve tıkanmayı azaltabilir. Ayrıca kepek oluşumunu önlemek için derinizi nemlendirir.

Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi yağı mükemmel bir taşıyıcı yağdır, bu nedenle saç üzerinde saf bir şekilde kullanılabilir. Yağı saç derinize sürüp, ardından iyice saçınıza işlemesini sağlamak için saçınızı tarayabilirsiniz. Bu işlem sayesinde saçınız hızlı bir şekilde uzayabilir ve saçınızın parlaklığını artırabilir.

Dikkat: Saçlarınızın uzaması için esansiyel yağların kullanımı tüm dünyada son derece popülerdir, ancak hassas cilde ve saç derisine sahip kişilerin, bazı esansiyel yağlar, özellikle de yağın kaynağına bir alerjisi varsa, iltihaplanma ve rahatsızlığa neden olabilir. Bununla birlikte, ölçülü kullanıldığında veya uygun şekilde seyreltildiğinde, bu yağların çoğunun kullanımı tamamen güvenlidir. Ancak, özel sağlık durumunuz göz önüne alındığında, saçlarınızın uzaması için farklı esansiyel yağları kullanmadan önce, potansiyel komplikasyonlar veya riskler hakkında doktorunuza danışmak iyi olacaktır.

Benzer Yazılar