Yaşam ve Stil
Sürekli Yorgunluk Ve Uyku Hali 26.09.2016

Kronik yorgunluk sendromu diye adlandırılan bu hastalık sizin sürekli yorgun hissetmenize neden olmaktadır. Bazen o kadar ileri duruma gelir ki artık günlük olan işlerinizi bile yapamazsınız. Bu sendrom ile yaşamak oldukça zorlayıcıdır ve maalesef tedavi seçeneği de fazla yoktur.

Kronik yorgunluk sendromunun belirtileri nelerdir?

En sık rastlanan semptom kendinizi her zaman çok yorgun hissetmenizdir. Kronik yorgunluk sendromu yaşayan hastalarda sürekli yorgun hissetmenin dışında;


  • Doğru bir şekilde düşünememe

  • Boğaz ağrısı

  • Baş ağrıları

  • Vücudun her yanında ağrıma

  • Koltuk altlarında veya boyunda hassas olan lenf bezeleri

  • Uyku bozukluğu gibi başka bulgularda görülebilir

Bu sendromun tedavisi, hastaların daha önceki yaşamlarında aktif olmaları nedeniyle zordur. Hasta olmakla ilgili herhangi bir sorun yaşamamışlardır. Sonra birden bire çok yorgun hissetmeye başlarlar ve kendilerine ne olduğunu tam olarak anlayamazlar. Başvurduğu doktorlar bile belirtilere bir gerekçe bulamayabilir. İşlerin daha da kötüleşmesini sağlayan nedenlerden biride diğer insaların sorunların yalnızca ‘’psikolojik olarak kafalarında olduğunu’’ düşünmeleridir. Bu da kronik yorgunluk sendromu yaşayan hastaların kendilerini yardıma muhtaç, kızgın ve üzgün hissetmelerine neden olur.

Bir hekime görünmek gerekir mi?

Tabi ki gereklidir. Kendinizi sürekli yorgun ve bitkin hissediyorsanız mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir. Sorunun ne olduğu ve neyden kaynaklandığı araştırılmalıdır.

Kronik yorgunluk sendromu için bir test var mıdır?

Bu sendrom için maalesef bir test yoktur. Tanıyı koyabilmek için doktorların belirtilere ve bulgulara göre hareket etmesi gerekmektedir.

Nasıl tedavi edilir?

Kronik yorgunluk sendromunun teşhisi için herhangi bir test olmadığı gibi herhangi bir tedavisi de yoktur. Ancak belirtilere iyi gelen tedaviler vardır ve bunlar kullanılabilir. Günümüzde kullanılan en etkin tedavi yöntemleri kademeli egzersiz ve bilişsel davranış terapisidir.

Benzer Yazılar