Güzellik
Ten Rengine Göre Makyaj Nasıl Yapılmalı? 17.11.2017

Ten Rengine Göre Makyaj Seçimi

Açık Tenli Olanlara Makyaj Önerileri

Makyaj en zor anlarımızda en büyük kurtarıcımızdır. En güzel anlarımızda bizi adeta mükemmel bir görünüme kavuşturur. Kadınların yıllardır vazgeçilmezidir makyaj uygulamak. Açık renk tenli iseniz sahipseniz eğer kendinizi çok şanslı sayabilirisiniz. Teninize uygulayabileceğiniz yüzlerce makyaj teknikleri kullanabilirsiniz. Açık  tenli ten sizi çarpıcı, klasik ve benzersiz görünmenizi sağlar. Tabi teninize doğru makyajı uygularsanız. Koyu renk ve koyu renge yakın olanlar sizin kadar şanslı değillerdir. Açık  tenli kadınlar tenlerinin açıklığını dikkate alarak unutmadan makyaj yapmalıdırlar. Çok renk çeşitleri içeren makyajdan uzak durmalıdırlar. Açık  tenliler makyaj yapmanın inceliklerini öğrendiklerinde hoş olmayan makyaj hatalarını yapmamış olurlar. Doğru makyaj uygulamak en iyi sonucu elde etmenizi sağlar.

Öncelikle makyaja başlamadan önce mutlaka temiz bir cilde sahip olmak gerekir. Bu nedenle de makyajdan 20 dakika kadar önce cildinizi temizleme ürünleri ile temizlemeliyiz.
Açık renk tenli olanların makyajı uygulamadan önce nemlendirici mutlak sürmelidirler. Nemlendiricinizi cilt yapınıza göre seçmeyi unutmayınız.
Makyaja hazır hale gelen cildinizde izler, sivilceler varsa Açık renk teninize en yakın kapatıcıları uygulamalısınız.

Açık Tenliler İçin Makyaj Tüyoları  • Açık renk  tenli kadınlar da doğal görünümlü makyaj yaparak güzel görünmek isterler. Tenleri çok açık olduğu için bilmeleri gereken bazı noktalar vardır. Aşırıya kaçtıkları zaman kötü bir görünüme sahip olabilirler. Kendilerini mutsuz hissederler.


  • Açık renk tenli kadınlar ince yapılı kremsi fondöten seçerek yüz ve boyun bölgelerine de uygulamalıdırlar. Bu tarz fondötenler sayesinde cilt hem yenilenir hem de kuru görünüm meydana gelmez.


  • Açık renk teninize uygun allık seçip elmacık kemiklerinize uygulayın. Toz allık yerine kremsi allıklar kullanmaya özen gösterin daha doğal durmasına yardımcı olacaktır.


  • Gözlerinizi ön plana çıkarmak için rimel uygulayın ve kirpik kıvırıcı ile kıvırın.


  • Kaşlarınız için teninize uygun kalemi seçip belirginleşmesini sağlayın. Çok koyu olmamasına dikkat edin. Doğal yapısını bozmayın. Sadece boşlukları doldurun.


  • Doğal görünüm için dudaklarınıza parlaklık katmak için lip ve balsam uygulayın.

Kullanılması Gereken Renkler

1- Yeşil, mavi, kahverengi, ela fark etmez hangi göz rengi olursa olsun teninize uygun farı seçin. Duru, sade Açık renk ten için hafif far tercih edilmelidir. Koyu far renkleri sizin gibi Açık  tenli kadınları hoş olmayan bir görünüme sokacaktır. Hafif kahverengi ve mat olan mor renkler kullanılabilir. Asla parlak ve ışıltılı farları tercih etmeyin.

2- Açık  tenli kadınlar kahverengi ve gri eyeliner seçtikleri zaman mükemmel etkili göze sahip olurlar. Siyah mümkün oldukça tercih edilmemelidir. Aşırıya kaçmadan kullanabilirisiniz. Ancak gözünüzün iç kısmına siyah eyeliner uygulamalısınız. Dağılmaması için fırça kullanabilirsiniz.

3- Açık renk kadınlar gözlerini koyu renk bir rimel kullanarak öne çıkarabilirler. Açık olan mavi, mor rimeller yerine siyah tercih etmelidirler. Siyah rimel kirpiklerinizi belirginleştirecek yüzünüz parlayacaktır. Açık renk kullanırsanız gözleriniz sönük kalacaktır.

4- Cildinize uygun olmayan fondöten asla uygulamayın porselen renkleri hafif pembe olanları tercih etmelisiniz.

5- Elmacık kemiklerinize, burun ve çene bölgenize bronz allık uygulayabilirisiniz. Böylelikle bu bölgeler daha belirgin hale gelecektir. Çok fazla sürmemeye dikkat etmelisiniz. Geri kalan yerlere ise pembe tonlarda allık uygulayın.

6- Açık renk tenli kadınlar açık tonlardaki ruj ve parlatıcı seçmelidirler. Açık pembe, kayısı rengi tonları, sizler için en uygun renklerdir. Dudaklarınızı belirginleştirmek için dudak kalemi kullanabilirsiniz. Koyu renk rujlar sizi sert gösterecektir.

7- Açık renk teninizi sevin bronzlaştırmak için sprey bronzlaştırıcılardan uzak durun. Bu Açık renk teninizin kötü görünmesine sebep olacaktır. Doğallık her zaman daha iyidir. Açık renk tenli kadınlarda çil, kırışıklık, güneş lekesi daha fazla görülür. Bu yüzden çok fazla güneşe maruz kalmayın ve teninize cilt yapınıza uygun güneş koruyucu krem kullanın.

Esmer Tene Makyaj Nasıl Yapılır? 

Esmer kadınların ne kadar çekici bulunduklarına dair birçok görüş varken, bu çekiciliğimizi yapacağımız makyajlarla da desteklemek artık adeta bir şart halini almıştır. Esmer kadınlar, normale göre daha koyu bir ten rengine sahip oldukları için, esmer tene makyajın püf noktalarından faydalanarak daha doğru ve çarpıcı bir makyaj yapabilirler.
Beyaz tenlilere oranla, esmer kadınların ten renkleri ile orantılı makyaj yapmaları, yaptıkları bu makyajın belli bile olmamasına böylece dikkat çekmeyen bir görünüm elde etmelerine sebep olur. Bu yüzden esmer kadınların yapacakları makyajlarda esmer tene makyajın püf noktalarından faydalanmaları gerekmektedir. Sizin için esmer tene makyajın püf noktaları yazımızda tüm bu tavsiyeleri derledik.

Esmer Tenlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Esmer ten, normal tenlere oranla daha koyu bir ten rengidir. Bu yüzden yapılacak fondöten seçimi, far seçimi, eyeliner ya da kalem seçimi de bu kriter göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Her makyajda olduğu gibi, esmer tenliler için yapılacak makyajda da abartıdan uzak duruyoruz.

Fondöten seçimi: İlk olarak işe fondöten seçiminden başlıyoruz. Fondöten seçiminizin teninize uygun olmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulayalım. Çünkü ten renginize uygun olmayan fondötenler, cildinizde sırıtarak doğallığınızı engeller ya da size solgun bir görünüm katabilir. Esmer tenlerin cilt yapıları, diğer tenlere oranla daha yağlı olmaktadır. Bu yüzden fondöten seçiminizi yaparken bu kriteri de göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Pudra seçimi: Fondöten seçiminizi yaptıktan sonra sırada pudra seçimi var. Aynı şekilde, seçeceğiniz pudranın özelliği de cildinizde duruş itibari ile çok önemli bir konudur. Bu yüzden esmer tene sahip olanların kapatıcı özellikleri yoğun olan pudralara yönelmeleri iyi olur.

Kaşlar: Esmer tenlilerin makyajlarından dikkat etmesi gereken önemli özelliklerden bir tanesi kaşlarıdır. Kaşlar teninizle orantılı olarak daha dolgun bir görünümde olmalı. Bu yüzden bir kaş kalemi yardımı ile kaşlarınız arasındaki boşlukları doldurabilirsiniz.

Far Rengi seçimi: Göz makyajınız içinde seçeceğiniz far tonlarına özellikle dikkat edin. Esmer tenlilerin kullanması gereken far renkleri genellikle, mürdüm, gri, kırmızıya dönük kahve tonları, altın rengi, bakır rengi ve kahverengi tonlarından oluşmalıdır. Ayrıca gözlerinize eyeliner ya da kalem sürmeniz gözlerinizi daha da ön plana çıkararak dikkat çekici bir hal almasını sağlayacaktır.

Rimel seçimi: Far ve eyeliner uygulamalarından sonra, sıra rimelde. Rimelinizi daha çarpıcı bir görünüm elde etmek adına çift kat sürebilirsiniz. Ancak topaklanmalardan kurtulmak adına, rimelden sonra kirpik tarağı ile kirpiklerinizi tarayabilirsiniz.

Ruj seçimi: Esmer tenliler ruj seçimlerinde illaki koyu renkleri kullanmak zorunda değiller. Bulunacağınız ortama ya da isteğinizi göre, örneğin sabahları çıkarken daha açık tonlarda bir ruj seçimi yapabilir, akşam davetlerinizde de kıpkırmızı dudaklarınızla bütün dikkatleri üzerinizde toplayabilirsiniz. Seçim tamamen size ait.

Allık seçimi: Esmer bir tene sahipseniz allık seçiminizi de şeftali ya da kahverengi tonlarından yapabilirsiniz.

Benzer Yazılar