Beslenme
Yağ Yakıcı Çaylar ve İçecekler Nelerdir? 28.10.2019

Günümüzde sıklıkla karşılaşılan en önemli sağlık sorunlarından biri fazla kilolardır. Fazla kilo beraberinde pek çok sağlık sorununu da getirmektedir. Fazla kilosundan kurtulmak isteyen kişiler hem diyet hem de egzersiz programı uygulamaktadır. Bazı durumlarda kilo verme hızı yavaşlama gösterir. Bu noktada yalnızca diyet yapmak ve egzersizler yeterli olmaz. Bu yüzden kilo vermeye yardımcı olan, iştahı kapatan, metabolizmayı ve yağ yakımı hızlandıran bazı takviyelere ihtiyaç duyulur. Pek çok diyet listesinde yağ yakıcı, ödem attırıcı, metabolizmayı hızlandırıcı ektiye sahip olan doğal içecekler ile bitki çaylarına yer verilir. Söz konusu bitki çayları ve içecekler yardımı ile yavaşlayan kilo kaybı yeniden hızlandırılır, bölgesel yağların yakılması kolaylaşır, yaratılan tokluk hissi sayesinde de artan iştah tekrar kesilir. Ana öğünlerde yemeğe eşlik eden yağ yakıcı içecekler ve ara öğünlerde tüketilen bitki çayları sayesinde başarılı bir kilo verme süreci elde edilir.

 


Yağ Yakıcı Bitki Çayları Ve İçecekler Nelerdir?

 

yag-yakici-caylar-1

Limon Suyu: Gün içerisinde tüketilecek olan içme suyuna eklenen dilimlenmiş limon suyu sayesinde metabolizma hızlanır, bağırsak hareketleri artar. Ayrıca karaciğer de temizlendiği için limon suyu detoks etkisine de sahiptir. Limonlu su sayesinde kilo kaybı süreci hızlandırılır.

Kefir: Kefir sütün mayalanmasıyla elde edilen bir içecektir. Metabolizmayı hızlandırır, bağırsak hareketlerini arttırır, vücudun daha fazla yağ yakmasını sağlar.

Kahve: Kahve yüksek oranda kafein içeren ve bu sayede metabolizmayı uyandıran bir içecektir. Kahve sayesinde vücudun yağ yakması kolaylaşır, iştah kapatıcı özelliğe sahiptir.

Sıcak su ve bal karışımı: 1 bardak kadar sıcak suyun içerisine 2 çay kaşığı bal eklenip karıştırılır. Bu sıvı sabahları aç karnına içilir. Bağırsak hareketleri düzenlenir, kabızlık önlenir. Metabolizma hızlanır. Ballı sıcak su etkili bir yağ yakıcı içecektir.

Salatalık-Limon Suyu: Salatalık ve limondan oldukça yararlı bir detoks içeceği elde edilir. Bu içecek sayesinde bağışıklık sistemi güçlendirilir, cilt daha parlak ve canlı bir görünüm kazanır, yağ yakma ve metabolizma hızı artar. Bu içeceğin yapılması için taze sıkılmış limon suyu, birkaç nane yaprağı ve birkaç dilim salatalığa ihtiyaç duyulur. Tüm malzemeler bir sürahi kadar soğuk suya eklenerek 12 saat kadar bekletilip tüketilir.

Yeşil Çay: Detoks etkisi yaratan bir bitki çayıdır. Yüksek oranda antioksidan ve kafein içerir. Bu içeriği sayesinde metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır. İştah kapatıcı ve sindirim sisteminin rahatlatıcı, bağırsak hareketlerini düzenleyicidir. Yemeklerden sonra tüketildiğinde kan şekerini düşürmeye ve sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olur. Yağ yakımına katkı sağlaması için 1 fincan sıcak suyla 1 çay kaşığı kadar kurutulmuş yeşil çay demlenir. Çayın demlenme süresi 3 dakikadır. Günde 3 defa yeşil çay tüketimi yağ yakımını kolaylaştırır.

yag-yakici-caylar-2-2

Oolong Çayı: Tıpkı yeşil çay gibi oolong çayı da metabolizmayı hızlandırarak yağ yakılmasına katkı sağlar. Bu yönüyle pek çok diyet programında ara öğünde tüketilmek üzere yer alır. Detoks etkisine sahip olan bir bitki çayıdır. İçeriğinde pek çok antioksidan unsur bulunur. Yağ yakımını hızlandırma için günde 2 veya 3 defa oolong çayı içilebilir. 1 fincan sıcak suya 1 çay kaşığı kadar oolong yaprağı eklenmesi suretiyle oolong çayı demlenir.

Mate Yaprağı Çayı: Mate bitkisi kafein yönünden oldukça zengindir. Bölgesel kilo kaybını kolaylaştıran, yağ yakımını hızlandıran, metabolizmayı uyaran bir bitki çayıdır. Bu nedenle pek çok diyet listesinde yer alır. Tokluk hissi vererek iştahı keser. Detoks etkisi sayesinde vücuttan toksinlerin ve ödemin atılmasını sağlar. Etkili bir idrar söktürücüdür. Yağ yakıcı mate çayı demlenmesi için 1 fincan sıcak suda 1 çay kaşığı kurutulmuş mate yaprağı 3 dakika boyunca demlenir. Mate yaprağı çayı gün içerisinde ara öğünlerde tüketilebilir.

Rezene Çayı: Rezene vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayan antioksidan içerikli bir bitkidir. Etkili bir idrar söktürücüdür. Sindirim sistemini rahatlatır. Bağırsak gazlarından kurtulmaya yardımcı olur, hazmı kolaylaştırır. Mide dostu bir bitki çayıdır. Tokluk hissi yaratmada etkilidir. Yağ yakıcı rezene çayı elde etmek için 1 fincan sıcak suya 1 çay kaşığı rezene tohumu eklenip 10 dakika boyunca demlenir. Rezene çayının yemeklerden sonra tüketilmesi gerekir.

Beyaz Çay: Siyah çay ile yeşil çayla aynı bitki grubuna dahil olsa da işlenişi bakımından farklılık göstererek beyaz çay olarak adlandırılmıştır. Yumuşak içimli bir bitki çayıdır. Yağ yakımına destek verir ve besinlerin vücutta yağ halinde depolanmasını önler. İçeriğindeki kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakıcı beyaz çay elde etmek için 1 fincan sıcak suya 2 çay kaşığı kadar beyaz çay yaprağı eklenip 5 dakika boyunca demlenir.

yag-yakici-caylar-2

Maydanoz Çayı: Maydanoz en etkili idrar söktürücü ve ödem atıcı bitkilerden biridir. Detoks etkisine sahip olması sayesinde vücut arındırılır, bağırsaklar ve karaciğer temizlenir. Yüksek miktarda antioksidan içerir. Ödem atarak yağ yakımının hızlandırılması amacıyla maydanoz çayı elde etmek için sıcak su içerisinde 5 sap taze maydanoz 5 dakika boyunca demlendikten sonra süzülerek tüketilir.

Tarçın Çayı: Tarçın vücut ısısının arttırılması suretiyle metabolizmayı hızlandıran bir bitkidir. Bu sayede yağ yakımı da hızlanır. Sindirim yollarını destekler, hazmı kolaylaştırır, mide dostudur. Toz ve çubuk tarçın olmak üzere iki farklı şekilde bulunur. Yağ yakıcı tarçın çayı elde edebilmek için 1 fincan sıcak suya 1 adet çubuk tarçın eklenip 10 dakika boyunca demlenir. Tarçın çayı yemeklerden sonra veya ara öğünlerde tüketilebilir.

Funda Yaprağı Çayı: Funda yaprağı etkili bir idrar söktürücüdür. Ödem atılmasına yardımcı olur. Detoks etkisine sahiptir. Karaciğeri, bağırsakları ve böbrekleri toksinlerden arındırmaya yardımcı olur. Sindirim sistemini rahatlatır, bağırsak hareketlerini hızlandırır. Bu sayede yağ yakımı ve metabolizma hızı da arttırılmış olur. Funda yaprağı çayı hem ara öğünlerde hem de yemeklerden önce tüketilebilir. Yemekten önce içilen funda yaprağı çayı sayesinde tokluk hissi arttırılır. Yağ yakıcı funda yaprağı çayı elde edebilmek için yarım litre sıcak suya 6 çay kaşığı kadar funda yaprağı eklenip 10 dakika boyunca demlenir. Günde 2 defa bu çaydan içilebilir.

Benzer Yazılar