Bitkisel
Zencefilin Faydaları 01.09.2016

ZENCEFİLİN FAYDALARI

Zencefil, dünya mutfağının en eski baharatlarından biridir. Kemik sağlığını iyileştirme, bağışıklık sistemini güçlendirme, iştahınızı artırma, çeşitli kanser türlerini önleme, solunum koşullarını iyileştirme, sindirime yardımcı olma, artrit semptomlarını ortadan kaldırma, fazla miktarda gazı azaltma gibi çeşitli sağlık yararları ile tanınır hale geldi. , Cinsel aktiviteyi arttırmak ve adet düzensizlikleri, mide bulantısı ve gribe ilişkin ağrıları gidermek gibi yetenekleri vardır.

Zingiber Officinale olarak da bilinen Zencefil, yanlışlıkla "zencefil kökü" olarak da adlandırılır. yemeklik bölüm için pazarlarda satılır ve bulaşık yıkamada da kullanılır. Aslında kök veya köksüzdür. Batı kültürlerinde, çoğunlukla şekerleme ve zencefilli bira ve zencefil şarabı gibi alkollü içeceklerde kullanılır.

Bununla birlikte, Asya kültürlerinde, zencefil doğrudan kesilerek veya tozunu geleneksel yemeklerde ve kahve, çay gibi alkolsüz içeceklerde kullanır. Zencefil'in karşı konulmaz kokusu, bileşiminde eskiden beri parfüm yapıcıları tarafından covete tabi tutulmuş ve özü çıkarılan esansiyel bir yağ kaynaklıdır.

Zencefilin sadece bir öz veya bir baharat olarak değil, özellikle Çin, Hindistan ve Orta Doğu'da bitkisel ve aromatik geleneksel tedavilerde bilinen en eski ilaçlardan biri olduğu biliniyor. Çin'de, 2000 yılı aşkın bir süredir iltihap ve ishal tedavisinde kullanılmaktadır. Indo-Malaysian yağmur ormanlarının yerlisi olan zencefil, ekimi yapmak için gür, nemli, tropik toprakları destekliyor.

Yetiştiriciliği Güney Asya'da başlamıştır. Ancak o zamandan beri Doğu Afrika ve Karayipler'e yayılmıştır. Zencefilin uzun ömürlü bitkisi, meşale ve petek gibi farklı şekillerde gelen parlak kırmızı çiçekler yetiştiriyor ve tezgahların, evlerin ve hatta elbiselerin dekorasyonu için genellikle Güney Pasifik'teki mevsimsel festivallerde kullanılmaktadır.

16. yüzyılda zencefilli bir adamı icat eden İngiltere'nin Kraliçesi Elizabeth, zencefil hayranıydı ve dünya çapında milyonlarca çocuk (ve yetişkin) tarafından seviliyordu. Zencefilli bir adam Kraliyet küresinde gösterildi ve saygın konuklara benzemek için birkaç tane yapıldı.

Günümüzde zencefil, FDA'nın genel olarak güvenli gıdalar listesindedir ve genellikle öksürük şurupları gibi acı ilaçların tadını maskelemek için kullanılır. Buna ek olarak, zencefillerin sağlığa olan faydaları vücudunuza birtakım sağlıklı katkılar sağlamak için geleneksel bilginin ötesinde genişlemiştir.

ZENCEFİLİN SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI

Zencefilin çeşitli sağlık yararları aşağıda verilmektedir:

Kemik Sağlığı

Zencefilin kemik sağlığını geliştirdiği ve eklem ağrısını hafiflettiği bilinmektedir. İki yıl önce, Miami Üniversitesince, osteoartrit semptomlarından muzdarip genç ve yaşlı yüzlerce hastayı içine alan bir çalışma gerçekleştirildi. Hastalar daha sonra temizleme amaçlı anti-inflamatuar ve analjezik ilaçlardan uzaklaştırıldı. Bir hafta sonra, iki gruba ayrıldı; Biri plasebona, diğeri de zencefil takviyeleri üzerine konuldu. Altı hafta yoğun dozdan sonra iki grup arasında bir anket gerçekleştirildi. Her iki grup da düzelme hissetti, ancak zencefil grubunun% 63'ü belirgin bir ağrı azalması hissetti; plasebo grubunun sadece yarısı dikkate değer bir iyileşme kaydetti. Son teste göre ;  hastalar , zencefil grubu için çok daha kolay olduğu kanıtlandı. Ve sonuçlar “daki test deneklerinden iki kat daha fazla iyileşme gösterdi.

Plasebo

etkisi, farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma halidir. İlaç vücuda ağız, burun veya enjeksiyon yolu ile verilebilir.

Zencefil aslında zencefil olarak adlandırılmış benzersiz organik bileşikler içermektedir ve bunlar gıdalarda bulunabilecek en güçlü  anti-inflamatuar bileşiklerdir. Bu zingeroller, diz enflamasyonu ve buna bağlı ağrıdaki gelişmelerle doğrudan bağlantılı olduğu gibi, vücuda etki etmeden bile kaynakta sitokinler ve kemokinler gibi iltihaplı bileşiklerin bastırılmasına yardımcı olmuştur. Zencefil, hem inflamasyon ve buna bağlı ağrı için koruyucu bir önlem ve tedaviyi temsil eder.

İshal

Zencefil, antik çağlardan beri ishali iyileştirmek için kullanılmıştır ve araştırmacıların zencefillerinin gerçekten yardımcı olduğunu ispatlamıştır çünkü ishal ve diyareye katkıda bulunan mide spazmları ve gazları önlenmektedir. Çin'de zencefil tozu, binlerce yıldır ishal olanlara büyük başarı sağladı; Bilim adamları, eski yolların gerçekten bu durum için yararlı olduğu sonucuna varmışlardır.

Aşırı Gaz

Zencefil, vücudun terkedilmesi için fazla gaz oluşturduğu anlamına gelen çok güçlü bir yağ sarmalıdır. Fazla gaz ile , rahatsız edici bir durumda kalırsanız  sağlığınız için tehlikeli bir durum olabilir. Sisteminizde oluşturulan çok fazla gaz yukarı doğru zorlayabilir ve gövdede narin organlara baskı uygulayabilir. Zencefil gibi zararlı bir gaz, gazları sağlıklı bir şekilde aşağı ve yukarı doğru zorlar ve ayrıca ek gaz oluşmasını önler.

Sindirim

Zencefil, sindirim sürecinin kolaylaştırıcısı olarak keşfedilmiştir. Bir yemekten sonra artan şeker seviyeleri, midenin içeriğini boşaltma doğal oranını azaltmasına neden olabilir. Zencefil, sindirimi bozacak ve mideyi yatıştıran yüksek şeker seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve böylece düzenli ritmini korur. Bunun yanında, zencefil, yediğimiz yiyeceklerden alınan besin ve minerallerin emilimini artıran bir takım bileşikler içeriyor. Zencefil aynı zamanda meze veya aperatif olarak da sık sık kullanılır çünkü zengindir bir gıda yemesine yönelik sindirim sistemini hazırlarken iştahı uyandırır. Zencefil Asya ülkelerinde meşrubat ya da tam da bu sebeple çiğ menü öğesi olarak popülerdir.

Kanseri Önlüyor

Zencefil tartışması ve insan sağlığı üzerindeki etkisi arasındaki en heyecan verici gelişmelerden biri, zencefildeki organik bileşikler ile kanseri önleme arasındaki olumlu korelasyon olmuştur. Zencefillere antienflamatuar özellikleri veren zenceoller, aynı zamanda kolondaki kanserojen aktiviteyi önleyerek kolorektal kansere neden olabilir. Bu zencefilin gastrointestinal sisteme faydası olan başka bir yoludur, bu da her yemeğin yanında mükemmel bir katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte, daha yakın tarihli çalışmalar, bu zenceolleri yumurtalık kanseri hücrelerinde apoptosise bağladı ve böylece çevrelerindeki sağlıklı hücrelere zarar vermeden tümörleri ve kanserli hücrelerin büyümesini azalttı.

Dezenfekte Eder

Zencefil,  tüketenlerde terleme sağlamada iyidir, bu daima iyi bir şeydir. Ter sadece gözenekleri temizlemekle kalmaz vücudun sıvı yoluyla toksinleri atmasına izin verir. Ancak araştırmalar ayrıca terin dermikidin adı verilen mikrop öldürücü bir bileşik içerdiğini de gösterir. Düzenli olarak terleyen bir kişide, indirgenmiş bakteri ve viral enfeksiyonlara olumlu bir şekilde bağlıdır çünkü cilt üzerinde parlaklık yaratabilen, bilinmeyen proteinlerin koruyucu bir tabakasıdır.

Cinsel Aktivite

Bilinen afrodizyak, arzuyu uyandırmak ve cinsel aktiviteyi arttırmak için yıllardır kullanılmaktadır. Zencefilin kokusu, cinsel bağlantıyı kurmada yardımcı olan benzersiz bir cazibe taşıyor. Zencefil kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur, bu nedenle kan, cinsel performans için önemli bir alan olan vücudun orta kesimine daha kolay akar.

Menstrüel Kramplar

Kramplar, bir bireyi bir tür tehlikeye veya hasara karşı koruyan vücudun yoludur. Bu durumda, kimyasal haberciler olarak işlev gören hormon olan prostaglandinler kramp, sancı ve ateş gibi semptomların önemli aktive edicileridir. Bilim insanları, yüksek seviyedeki prostaglandinlerin adet kramplarında artışa katkıda bulunduğuna inanılıyor.  Zencefil, vücuttaki prostaglandin seviyelerini düşürmeye yardımcı olur ve krampları hafifletir.

Bulantı

Araştırmalar, zencefilin gebelik, bulaşma rahatsızlığı ve kemoterapi ile ilişkili mide bulantısı tedavisine yardımcı olduğuna karar vermiştir. Hızlı emilimi ve vücut işlevlerinin hızlı düzenlenmesi, modern ilaçların yan etkileri olmadan mide bulantısını iyileştirir.

Grip

Yaşlanmak için hastalık ve enfeksiyonla savaşmak için zencefil önerilir. Yatıştırıcı etkisi, vücudun hasar gören hücrelere vücudun acil semptom tepkilerini azaltmasına yardımcı olur. Beyaz hücreler hücrelerin eklenmesinde ve hastalıklara karşı savunma üzerinde çalışırken, zencefil, ateş, baş ağrıları ve krampları tetikleyen prostaglandinlerin yüksek seviyelerinin engellenmesine neden olur.

Halen araştırma altındaki zencefilin diğer sağlık yararları, kalp hastalıklarını, artrit, migren, depresyon ve stresle ilişkili kaygı bozukluklarını azaltmada rol oynar.

Zencefil, safra kesesinden muzdarip olanlar için bazen yan etkilere sebep olabilir, çünkü  safra kesesinden safra bırakmayı teşvik eder. Bu nedenle, eğer bu tür bir durum bekleniyorsa ya da safra kesesi koşulları öykünüz varsa zencefil almadan önce bir doktora danışmak en iyisidir.

Benzer Yazılar