Şifalı Bitkiler
Zerdeçal Nasıl Tüketilir? Faydaları Nelerdir? 30.05.2018

Zerdeçal 

Çok eski yıllardan bu yana şifa kaynağı olarak kullanılmakta olan zerdeçal; kolon kanseri, meme kanseri ile cilt kanserinin ve prostat kanserinin önlenmesinde önemli rol oynamaktadır. İçeriğinde yer alan kurkumin ayrıca kansere yakalanan kişilerde kanser hücrelerinin yayılmasını da geciktirmektedir. İlerleyen yaş ile birlikte gelen bunama ve alzheimera yakalanma riskini büyük oranda azaltmaktadır. Antibakteriyel özelliği sayesinde haricen uygulanarak cilt üzerindeki yaraların tedavi edilmesinde etkilidir. Antioksidan etkisi sayesinde vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Kanı temizleyerek damar tıkanıklığını engeller. Kalp rahatsızlığı riskini azaltır.

Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

Zerdeçal toz ve kök halde tüketilebilir. Yemeklerde, salatalarda, pastalarda kullanılır; içeceklerde ise çayı yapılarak veya süte, yoğurda eklenerek tüketilir. En yaygın zerdeçal tüketim şekli çaydır. Hastalıklarda ise süte, yoğurda toz halde konularak tüketiliyor.

Zerdeçal Çayının Faydaları

•    Kilo verme sürecinin hızlandırır, yağ yakar.
•    Sindirim sistemini çalıştırır, hazımsızlığı önler.
•    Adet / regl sancılarına iyi gelir, kasları rahatlatır.
•    Dengesiz ruh halini önler, sakinleştirir.
•    Hafızayı güçlendirir, beyin fonksiyonlarını canlandırır.
•    Cilt rahatsızlıklarında iyileştirici etkiler sunar.
•    Vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atar.
•    Bağışıklık sistemini güçlendirir.
•    Bal eklenerek tüketildiğinde boğaz ağrılarını dindirir, iltihap söker.
•    Hazırlanan çay ılıdıktan sonra ciltteki yaralara, sivilcelere pamukla masaj yapıldığında iyileşmeyi hızlandırır, yayılmasını önler.

Zerdeçal Çayının Yapılışı

Zerdeçal çayı hazırlarken direkt olarak zerdeçal kökleri veya tozları kullanılabilir. Toz zerdeçal kullanımında çay yapımı şöyledir; 4 su bardağı suyun içerisine 1 yemek kaşığı zerdeçal tozu ekleyin, on dakika kaynatın, birkaç dakika demlenmesi için dinlendirin, çayınız hazır. Tadından hoşlanmayanlar çaya tat vermek için isteğe bağlı olarak bal ekleyebilir. Günde 2 bardak içilmesi önerilir. Zerdeçal köklerinden hazırlanan çayın yapımı ise şöyledir; 1,5 su bardağına 3 adet zerdeçal kökü koyun. Ocakta kaynatın. 5 dakika demlenmesi için dinlendirin. İsteğe bağlı olarak bal ekleyerek tüketin.  Zerdeçal çayının etkilerinden tam anlamıyla yararlanmak özellikle kilo kontrolü sağlamak için çayı aç karnına içebilirsiniz.

Zerdeçalın Sağlık Açısından Faydaları

Kanser Tedavisine Faydaları

Amansız bir hastalık olarak görülen kanserin doğal yollar ile tedavi edilmesi aşamasında ilk akla gelen zerdeçaldır. Kanserli hücreler ile mücadele ederek hücre yenilenmesini hızlı bir şekilde destekleyen zerdeçal prostat kanseri, kolon kanseri, meme kanseri gibi ülkemizde de sık sık görülmekte olan kanser türleri ile mücadele edilmesini sağlayan en etkili ve en doğal yöntemlerden birisidir.

Romatizma Ağrılarını Giderir

Zerdeçal, antienflamatuar özellikleri yardımıyla osteoartrit ve romatoid arterit sorunlarını giderebilir. Buna ek olarak, zerdeçalın antioksidan özelliği  hücrelere zarar veren serbest radikalleri yok eder. Bunun yanında hafif eklem ağrılarına, romatizma ağrılarına ve iltihaplara iyi gelir, ağrıları giderebilir.

Kolesterol Seviyesini Dengeler

Araştırmalar gıda olarak zerdeçalın kolesterol seviyesini dengelediğini ortaya koymuştur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Vücudun bağışıklık sistemini uyaran yardımcı lipopolisakkarit 
olarak bilinen bir madde içerir. Bu madde bakterilere, iltihap ve  serbest radikallere karşı etkilidir. Eğer bir soğuk, öksürük veya grip sorununuz var ise ılık bir bardak süte bir çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırın ve için. Bu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Zerdeçal doğal bir antiseptik ve antibakteriyel madde olarak değerlendirilebilir ve etkili bir dezenfekte aracı olarak kullanılabilmektedir. Kesik ve yanık yaralarının üzerine zerdeçal tozu serperek mikrop kapmasını engelleyebilir ve daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Zerdeçal tozu ideal vücut ağırlığının korunması için çok faydalı olabilir. Obezite ve diğer kilo ilgili hastalıkları tedavi amaçlı olarak zerdeçal çayı kullanılabilir. Yemek esnasından bir çay kaşığı zerdeçal tozu tüketmek yeterli olacaktır.

Alzheimer Hastalığı Önleyebilir: Bir beyin hastalığı olan alzheimer hastalığını giderebilir. Beyinde oksijen artışını hızlandırarak hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir hatta durdurabilir.

Sindirim Sistemi Sağlığını Korur: Safra kesesine inanılmaz faydaları vardır, şişkinlik ve gaz sorunlarını giderebilir. Çiğ bir şekilde zerdeçal tüketimi sindirim sistemi sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Karaciğer Hastalıklarına İyi Gelir: Vücutta bulunan toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Zerdeçal aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak vücut ısısının korunmasını sağlar, bünyenin daha hızlı temizlenmesine yardımcı olur.

Şeker Hastalığını Kontrol Altında Tutar

Zerdeçal, insülin seviyesini kontrol ederek, şeker hastalığını tedavi edebilir. Ayrıca glukoz kontrolünde de başarılıdır ve şeker hastalığı için kullanılan ilaçların etkilerini de arttırır. Bir başka önemli özelliği ise insülin direncini azaltarak, 2.tip diyabeti önlemesidir. Fakat bazı durumlarda zerdeçal, bazı ilaçlarla birlikte tüketildiğinde düşük kan şekeri sorununa yol açabilir. Bu sebeple şeker hastalarının, zerdeçal kapsülü almadan önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilir.

İltihapları Önler

Zerdeçal, iltihap azaltıcı (antienflumatuar) maddeye sahiptir. Antioksidan özelliği gösterir. İçeriği çok güçlüdür. Kimyasal ilaçlarla eşit ölçüde etkisi olduğundan doğal iltihap önleyici muadil kabul ediliyor.
    
Karaciğere İyi Etkiler Kazandırır

Düzenli zerdeçal tüketimi vücuttaki toksinleri dışarı atar. Kan dolaşımını hızlandırır. Vücut ısı dengesini korur. Bünyedeki toksinleri hızı şekilde dışarı atılmasını sağlar. Böylece karaciğer maruz kaldığı zararlı maddelerden arınarak, temizlenir.

Beyni Korur ve Güçlendirir

Zerdeçal tüketimi beyindeki işlevi artırır ve sağlığını korur. Uzmanlar yapılan araştırmalar ve vakaları esas alarak zerdeçalın zihinsel rahatsızlıklara karşı önleyici rol oynadığını, hastalıklara yakalanma riskini azalttığını belirtiyor. Zerdeçal tüketimi hafızayı güçlendirirken Alzheimer hastalığının oluşma riskini azaltır. Depresyon, stres, kaygı bozukluklarını sakinleştirir, tedavi eder.

Artrit Hastalığına İyi Gelir

Romatizma ile ilgili olan artrit hastalığını en basit tanımıyla iltihaplanmadır. El ve bileklerde iltihaplanma şeklinde kendini gösterir. Zerdeçal içerisinde antienflamatuar olması artrit nedeniyle oluşan iltihaplara ilaç etkisi sunuyor. Uzmanlar bu hastalıkla mücadele eden kişilerin beslenme programlarına maydanoz suyunu ekleyebileceklerini belirtiyor.

Yaşlanmayı Yavaşlatır

Beyin fonksiyonlarını canlandırması, hafızayı diri tutması, Alzheimer rahatsızlığını önlemesi, depresyon ve stres gibi duygusal rahatsızlıklara iyi gelmesi ve iltihap önleyici güçlü bir antioksidan olması zerdeçalın yaşlanmayı geciktiren besinler arasında yer almasını sağlamıştır.

Cilt Hastalıklarının İyileşme Sürecini Hızlandırır

Zerdeçal iltihap önleyici, Antibakteriyel ve antiseptik özelliğe sahiptir. Açık cilt yaralarını, sedef hastalıklarını zerdeçal ile tedavi etmek mümkündür.

Göz Sağlığına İyi Gelir

Yapılan göz sağlığı araştırmalarında zerdeçalın gözlere fayda sağladığı, görme yetisinde olumlu etkiler sunduğu görülmüştür.

Doğal Ağrı Kesici Özelliğine Sahiptir

Laboratuarda yapılan klinik araştırmalar zerdeçalın ağrı kesici etkiye sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bir fincan zerdeçal çayı romatizma ağrılarına, baş ağrılarına iyi gelebilmektedir.

Parkinson Hastalığına Yakalanma Riskini Önler

Parkinson hastalığı bilindiği üzere yaşam kalitesini büyük oranda düşüren beyin fonksiyonlarıyla ilgili bir hastalıktır. Hastalığın birçok seviyesi vardır. Parkinson hastalığının oluşmasına neden olan proteinin çoğalmaması, vücutta yayılmaması için zerdeçalın önleyici rol oynadığı görülmüştür.

Uykusuzluğu Yenmeye Yardımcı Olur

Zerdeçal uykusuzluk problemine iyi gelen besinler arasındadır. Yapılan araştırmalar zerdeçalın faydaları arasında kronik uykusuzluğu yenme konusunda etkili bir besin olduğunu göstermiştir. Bir bardak süt veya bir kâse yoğurda bir çay kaşığı zerdeçal ekleyerek düzenli şekilde tüketmek kronik uyku problemlerinin aşılmasına yardımcı olur.


 

Benzer Yazılar