Beslenme
0 Kan Grubuna Göre Beslenme Şekli 26.02.2017

Tip 0 Kan grubu, yoğun fiziksel egzersiz ve hayvansal protein üzerine gelişir. Diğer kan türlerinden farklı olarak, Tip 0’ kas dokusu asit tarafında hafif olmalıdır. Yüksek yoğunluklu mide asidi içeriğine sahip oldukları için 0, etkili bir şekilde eti sindirip metabolize edebilir. Tip 0 Diyetinin başarısı, yağsız, kimyasal içermeyen etlerin, kümes hayvanlarının ve balıkların kullanımına bağlıdır. Bu tür yüksek kaliteli hayvansal proteinleri tüketmek, aşırı metabolik stres olmadan vücudun sorunsuz çalışmasını sağlar. Metabolik süreçler NeuroEndoMetabolic (NEM) stres tepkisinin işlevsel devrelerinin tam yarısını oluşturduğundan ve NEM sistemlerinin sorunsuz çalışmasını sağlamak, iyi ve istikrarlı sağlık için kritik önem taşır.

Tip 0 Kan grubu , süt ürünlerini ve tahıllarını, diğer kan türlerinin çoğunda olduğu kadar kullanıcı dostu bulmazlar.

0 Tip Kan Diyetinde ilk kilo kaybı hububat, ekmek, baklagiller ve fasulye tüketimini kısıtlamaktır. Tip 0’ için kilo artışına yol açan metabolik düzensizliğin önde gelen faktörü, buğday tohumu ve kepekli ürünlerde bulunan ve insülin verimliliğine müdahale eden ve metabolik hızı yavaşlatan gluten maddesidir. Bu yavaşlama, NEM stres tepki sisteminin diğer devreleri de dahil olmak üzere vücudun birçok sistemi boyunca etkili olmuştur.

Kilo alımına katkıda bulunan bir başka faktör, bazı fasulye ve baklagiller (mercimek ve börek fasülyesi), kas dokularında biriktirilen lektinleri fiziksel aktivite için daha az "şarj eden" hale getirir. Bu, fiziksel egzersizle ilgili olarak vücudun metabolik hazırlığına başlar, bu da egzersiz yaparken vücut ve kaslar üzerinde fazladan stres yaratabilir.

Tip 0 Kan grubunun kilo artışındaki üçüncü faktör, Tip 0'un düşük seviyelerde tiroid hormonu veya kararsız tiroid fonksiyonlarına sahip olma eğilimi göstermesidir ve bu da metabolik problemlere neden olmaktadır. Bu nedenle, tiroit hormonunu (lahana, brüksel lahanası, karnabahar, hardal yeşili) inhibe eden, ancak hormon üretimini (yosun, deniz ürünü, iyotlanmış tuz) artıran yiyeceklerden kaçınmakdan geçer.

0 tipi, süt ürünlerinin kullanımını ciddi şekilde kısıtlamalıdır. Onların sistemi uygun metabolizma için tasarlanmamıştır. Eğer Afrikalı bir soydaysanız, süt gıdalarını ve yumurtaları tamamen yaşantınızdan kaldırmanız gerekir.

0 kan şekli olan bireylerin fizyolojik özellikleri yatkındır ve vücutlarının farklı diyet türlerini nasıl ele aldığı vücutlarının stresle başa çıkma biçimine bağlıdır. Vücudun stres tepkisi, birden fazla nöroendokrin ve metabolik devrelerden oluşan nöroendometabolik (NEM) stres tepki sistemi, stresörlerin vücudun çeşitli organ ve bölgeleri üzerindeki etkisini hafifleten ve en aza indirgeyen işlevsel sistemler tarafından yönetilir. Bu devreler, stresli bir olay  ile karşılaştıklarında vücudun devam eden işlevinin söz konusu olmadığından emin olmak için birlikte çalışırlar.

Brassica ailesi (lahana, karnabahar, vb.) Tiroid işlevini engelleyebildiği için çeşitli sebze sınıfları, Tip 0’ için büyük problemlere neden olabilir. Tip 0'de zayıf olan pıhtılaşma faktörüne yardımcı olan K vitamini yüksek sebze tüketerek ortadan kaldırabilirsiniz. Dereotu sebzeleri, derileri çevreleyen dokuda lektin birikimine neden olabilir.

Yüksek asitli mide nedeniyle Tip 0, çilek ve erikler gibi alkalin nitelikli meyveleri tüketmelidirler.

Arketipik kan şekli 0 fizyolojisi, NEM stres tepkisinin metabolik devrelerindeki bazı bileşenlerde kırılganlık kırılganlığına sahip olma eğilimindedir. Buna göre, metabolik belirtiler büyük olasılıkla, stres tepki sistemi, kilo alımı ve azaltılmış egzersiz kapasitesi gibi bozuk veya düzensiz hale geldiğinde ortaya çıkacaktır. Bu tür semptomlara karşı ilk savunma hattı, stresin en aza indirgemek ve rahatlamak için yaşam tarzı uygulamalarını benimser. Bunun üzerine, uygun beslenme, uygun metabolik sağlığı korumak ve genel olarak sağlıklı bir vücut için kritik öneme sahip başka bir direktir.

Benzer Yazılar