Beslenme
A Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur? 13.10.2016

A vitamini aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan yağda çözünen bir vitamindir. A vitamini sağlıklı görme, nörolojik fonksiyon ve sağlıklı bir cilt  için kritik bir rol oynar. Tüm antioksidanlar gibi A vitamini serbest hasar mücadele yoluyla inflamasyonu azaltmakta kulanılır .  Ayrıca antioksidanlar yaşlanma yavaşlatmak için bir yoldur.

A Vitamini gibi antioksidanlar aynı zamanda güçlü kemik yapısı ve gen düzenlemeyi yapması, sağlıklı ve temiz bir cilt bakımı, hücre farklılaşmasını kolaylaştırmak, bağışıklık sistemini desteklemekle sorumludur.

A Vitamini için en iyi kaynaklar; kabak, ıspanak, yumurta, süt, karaciğer, havuç, sarı ya da turuncu sebze ve diğer yeşil yapraklı sebzeler…

Çalışmalar sürekli A Vitamini gibi antioksidanlar için ,iyi bir sağlık ve uzun ömür için önemli olduğunu göstermiştir; göz sağlığı, bağışıklık desteği, Teşvik ve hücre büyümesine yarar. Beslenme uzmanları ve doktorlar öncelikle mümkün oldukça meyve, sebze, ve tüm gıdalar için dengeli bir diyet gerektiği ve  oldukça takviyeleri daha sık alarak A Vitamini gibi antioksidan alımını arttırma önerilir.

A VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ

A vitamini ; normal görme enfeksiyonuna karşı sindirim, solunum ve idrar yolları mukozasında, hem de uygun kemik büyümesi, sağlıklı cilt ve koruma için gereklidir.

A vitamini emilimine neden olan en yaygın sağlık sorunları gluten hassasiyeti sorunları, sızıntılı bağırsak sendromu ve oto bağışıklık yanıtı, iltihablı bağırsak hastalığı ve pankreas hastalıkları.

A vitamini eksikliği  bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir, özellikle de Afrika ve Güneydoğu Asya'da, özellikle düşük gelirli ülkelerde küçük çocuklar ve hamile kadınları etkiliyor.

A vitamini eksikliği ciddi görme bozukluğu ve körlüğe neden olduğundan çocuklar için ciddi bir sorun olabilir; ayrıca ağır hastalık riski ve ölüme bile sebep olabilir.

Benzer Yazılar