Beslenme
Kekiğin Bilinmeyen Faydaları 12.10.2016

Kekiğin Bilinmeyen Faydaları

Kekik nane ailesinden bir bitkidir . Kullanım yelpazesi olarak çok geniş alanlarda kullanılır . 400 den fazla alt türü bulunur .

Antik yunanlılar tütsü olarak, eski Mısırlılar da mumyalama uygulamalarında kulllanmışlardır . Kendine özgü lezzeti sayesinde bugüne kadar mutfaklardaki yerini almıştır .Tıbbi özellikleri sayesinde birçok hastalıkta tercih sebebi olmuştur  . Akne ve yüksek tansiyon tedavisine yardımcı olması ile de büyük bir üne sahiptir .

1- KAN BASINCINI DÜŞÜRMEK İÇİN KEKİK

Times lineares Benth , Pakistan ve Afganistan’da bulunan kekik türüdür .

Bir özü, önemli ölçüde yüksek kan basıncı olan bireyler de kalp hızını azaltmak için kullanılıyor. Ve aynı zaman da kolesterol düşürmeye de yardımcı olduğu araştırmalar sonucu bulunmuştur .

Kalp basıncınızı düşürmek için , tuz yerine KEKİK kullanın..

2- ÖKSÜRÜK DURDURMAYA BİREBİR

Yapraklarından elde edilen uçucu yağ, genellikle doğal öksürük ilacı olarak kullanılır . Bir çalışmada ; kekik ve sarmaşık yaprakları bir arada akut bronşit, öksürük ve diğer belirtileri hafifletmek için de kullanılabileceği öne sürülmüştür .

Öksürük veya boğaz ağrısı mı çekiyorsunuz ? hemen bir kekik çayı içmeyi deneyin!

3- KEKİK VARSA KORKMAYIN!

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri hergün almak zor olabilir . Neyse ki, kekik C vitamini ile doludur. Eğer hasta iseniz ayrıca A vitamini açısından da iyi bir kaynaktır. Sağlığınızı korumak için harika bir formül!

4- HARİKA KOKUSU İLE KEKİK

Organik ve doğal cilt bakım ürünlerinin çoğunda kullanılan kekik antiseptik ve antifundal özellikleri sayesinde; diş macunu ve deodorantlar içinde vazgeçilmez bir koku ürünüdür .

5- KEKİK İLE MODUNUZU YÜKSEK TUTUN

Kekik esansiyel yağı genellikle aromatik ve tedavi amaçlı aktif madde karvakrol(esansiyel yağ ) nedeniyle kullanılır .

2013 ‘ de bir çalışmada karvakrol( esansiyel yağ ) iyilik duygularını arttırdığı şeklinde nöron aktivitesini etkilediği görülmüştür .

Eğer düzenli şekilde kekik ve kekik yağı kullanırsanız duygular ve ruh hali üzerinde olumlu etkiler görebilirsiniz .

6- YEMEKLERİNİZ İÇİN KEKİK

Kekik dünya mutfaklarının çoğunda yerini almıştır . Özellikle Fransız ve İtalyan mutfağında yemekler için kullanılan harika bir baharattır . Yemeklerinizin çoğunda kullanabileceğiniz kekik , tüm yemek çeşitlerinde farklı bir aroma verecektir .

Benzer Yazılar