Beslenme
Afrodizyaklı Besinler 11.05.2017

Çoğu çift, ilişkilerinin bir noktasında, yatak odasındaki sorunlarla ilgilenecektir.  Elbette, düşük libidolar ve iktidarsızlık cinsel ilişki ve ilişki üzerinde baskı oluşturabilir. Ancak,  önemli olan, eşinizin ev hayatından  endişe duyması gibi durumlarda ruh halinizi  öldürebilir. Bu olduğunda, yatak odasında bir şeyler başlatmak için küçük bir dürtüye ihtiyacınız olabilir. Ancak, reçeteyle satılan ilaçlara geçmeden önce, afrodizyaklı gıdaları  denemek isteyebilirsiniz.

Afrodizyaklı gıdalardan bazıları libidoyu artırabilir ve iktidarsızlığa aşmaya yardımcı olabilir ve hepsi uyarılma, arzu ve daha fazla olumlu etkilere neden olabilir.

Afrodizyak Nedir?

Aşkın, güzelliğin ve doğurganlığın Yunan tanrıçası Afrodit'in adını taşıyan "afrodizyak" terimi oldukça geniştir. Çoğumuz, ışıkları karartmamıza ve sinirli hissetmemize sebep olacak bir yiyecek veya hap düşünürüz.

Afrodizyak tanımı hakkında ilginç bir şey fark ettiniz mi? Doğru, kanıtlanmış iddia veya etkinlikten bahsedilmiyor. Herhangi bir üretici ürününde bir afrodizyak etiketini koyar ve onu böyle pazarlayabilir. Onlardan uzaklaşmanızı ve bunun yerine afrodizyak gıdaları denemenizi öneriyoruz.

Afrodizyak İçeren Besinler

1. Ginseng

Bu bitki birçok nedenden dolayı popülerdir ve artan yatak odası etkinliği bunlardan biridir. Otun hem Asya hem de Amerikan çeşidinin libido ve performansı arttırdığı keşfedildi. Bir derleme, cinsel uyarılmayı da geliştirdiğini ve erektil disfonksiyonun tedavisinde yardımcı olabileceğini buldu. Ginseng olasılıkla merkezi sinir sistemini etkiler, bu süreçte hormonları değiştirir.

Ginsengin doğal biçiminde , ginseng çayıyla tadını çıkarın. Taze kök, güçlendirilmiş veya kuru kök kullanın. 1 çorba kaşığı kök talaşı veya toz kökü alın ve bir metal çay kaşığına koyun. Suyu kaynatın ve 2-3 dakika suyun soğumasını bekleyin. Suyu çay bardağı içine boşaltın ve çayı en az 5 dakika boyunca bekletin. Sonra tüketebilirsiniz.

2. Safran

Pahalı olabilir, ancak safran bir afrodizyak yemek için iyi bir seçenektir. Baharatlar aslında cinsel disfonksiyonu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, safran'ın majör depresyon tanısı alan kadınlara etkisini inceledi.

Çift kör çalışmada safran verilmeyen ve plaseboya sahip olmayan kadınlar, cinsel fonksiyonlarını değerlendirmek için kullanılan "Kadın Cinsel İşlev Endeksi" 'nde önemli derecede iyileşme sağladılar. Plasebo grubu ile karşılaştırıldığında, uyarılmaya geldiğinde de puan arttı. Ayrıca erektil disfonksiyonu olan erkekleri olumlu etkilediği bulunmuştur, bu nedenle her iki cinsiyet de bu güçlü baharatın faydalarını toplayabilir.

Safranın güçlü lezzetinden dolayı, bir kerede çok fazla kullanmanız gerekmez. Pirinç yemeklerinin yanı sıra sebzeler, etler ve deniz ürünleri eklendiğinizde lezzetli olacaktır.

3. Maca

Muhtemelen duymadığınız bu kök sebze, cinsel yaşamınızı iyileştirmenin anahtarı olabilir. Maca kökü başlangıçta doğurganlığı artırmak için Güney Amerika'da kullanıldı, ancak sonunda iyi niyetle cinsel uyarıcı olarak kullanıldı. Güney Kore'de yapılan bir araştırma, maca kullanırken cinsel işlev bozukluğunun erkeklerde azaldığını, cinsel arzunun hem erkeklerde hem de kadınlarda arttığını buldu. Maca ayrıca erektil disfonksiyonu erkeklerde önemli ölçüde geliştirmiştir.

Journal of Ethnopharmacology'de yayınlanan bir başka araştırmada, erkeklerde maca takviyesi cinsel arzularını geliştirdiği  görüldüğü belirtildi.

4. Çikolata

Çikolatanın yapamadığı bir şey var mı? Bilim adamlarından, yaptıkları araştırmalar sonucunda kesin bir kanıt olmamakla birlikte mutluluk hormonunu arttırdığı kesin bir gerçektir.

Aşık olduğumuzda beyinimizde salınan fenolamin ("aşk ilacı" olarak da bilinir) ve serotonin üreten triptofan, fenetilamin, ikisi de çikolata bulunur. Daha fazla çikolata yemek, eşinize doğru biraz daha sevecen hissetmenize yardımcı olabilir, bu da bazı kaliteli zamanlara dönüşebilir.

Journal of Sexual Medicine'de yayınlanan bir araştırmada çikolata tüketimi ile daha yüksek bir Kadın Cinsel İşlev Endeksi skoru arasında bir korelasyon buldular, ancak araştırmacılar "Çikolata tüketimini bildiren örneklem kadınlarımızın çikolata yemeyen kadınlara göre daha yüksek FSFI puanı var" sözleriyle sonuçlandırdı. Bununla birlikte, veriler yaşa göre ayarlandığında FSFI skorları çikolata tüketimine bakılmaksızın benzerdir. 

Çikolata seçerken, en az yüzde 70 kakao olan, minimum işlenmiş bir koyu çikolatayı tercih edin. Koyu çikolata, sütlü çikolataya tercih edilmeyen bir dizi sağlık yararı ve antioksidan içerir. Bir parça çikolatanın tadını çıkarın.

5. Gingko Biloba

Bu eski bitki özütü binlerce yıldır Çin tıbbında çeşitli sağlık durumlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Şimdi, listeye ekleyecek başka bir şey var. Gingko biloba, seçici serotonin geri alım inhibitörleri veya depresyon tedavisinde sıklıkla reçete edilen SSRI'lar nedeniyle cinsel sorunları olan erkekler ve kadınlar arasındaki cinsel işlev bozukluğunu önemli ölçüde iyileştirdiği bulunmuştur.  Kaliforniya Üniversitesi San Francisco'daki çalışma ayrıca, ginkgo biloba'nın arzu, heyecan, orgazm ve çözünürlük gibi cinsel tepki döngüsünün dört aşamasını da olumlu şekilde etkilediğini bulmuştur.

Afrodizyaklı İlaçların Tehlikeleri

Tezgah üstünde afrodizyak veya cinsel güç arttırıcı bir ilaç kullanırsanız, bu işe yaramaz. FDA'ya göre, OTC ilaçlarla ilgili etiketleme iddiaları "yanlış, yanıltıcı veya bilimsel verilerle desteklenmiyor.

Ancak, rahatsız edici bir şekilde, daha ciddi sonuçlar doğabilir. Kusurlu cinsel iyileştirme ilaçları dizisi vardır. Bu haplar, reçeteli ilaçlar, kontrollü maddeler veya denenmemiş farmasötik terkip maddeleri gibi maddelerle sarılmış olabilir ve bunların hepsi sağlığınız için inanılmaz derecede tehlikeli olabilir. İçindekiler listesinde bunları aramayı atlayabilirsiniz. Genellikle gizlidirler.

Örneğin sadece 2017'de afrodizyak ilaçlar ve cinsel zenginleştirme ürünlerinin gizli içerikleri hakkında FDA tarafından yapılan sekiz kamuoyu bildirimi var.  Elbette, FDA, yeterli insanın yan etkilere maruz kaldıklarında uyuşturucular hakkında sadece tavsiyelerde bulunabilir, tıbbi müdahaleyi araştırmış ve ne aldıklarını açıklamış olabilir. Kaç tanesinin henüz rapor edilmediğini düşünün. Sağlığınız için riske değmez.

Doktorunuz tarafından verilen reçeteyle satılan ilaçlar çok daha güvenlidir, ancak bunlar her şeyden önce baş ağrısı ve kas ağrısı gibi yan etkileri bildirirler ve eğer başka ilaçlarda kullanıyorsanız, etkileşimler olabilir. Son olarak, bu ilaçlar genelde erektil disfonksiyon gibi şeyleri hedef alır.

Afrodizyaklı Besinler İçin Önlemler

Bu afrodizyaklı gıdalar tamamen güvenlidir. Çikolata söz konusu olduğunda, karın rahatsızlığını sınırlandırmak için miktarları düşük tutun. Herhangi bir reçeteli ilaç alırsanız, herhangi bir etkileşim olmayacağından emin olmak için doktorunuza danışın.

Unutmayın, afrodizyak gıdalar söz konusu olduğunda plasebo etkisi bile oldukça güçlü olabilir. Yemeklerinizie Afrodizyaklı gıdalardan biraz serpiştirerek düşük dozajda istediğiniz etkiye ulaşabilirsiniz.    

Benzer Yazılar