Bitkisel
Alıç nedir? Faydaları nelerdir? 28.05.2017

Alıcın çeşitli kardiyo-koruyucu yetenekleri için genellikle "kalp otu" adı verilir. Kalbi hem duygusal hem de fiziksel olarak iyileştirme ve güçlendirme yeteneği nedeniyle, alıç cinsi çilek yüzyıllardır her türlü kalp kaygısı için doğal bir çare olarak kullanılmıştır. Bunlara anjina, yüksek tansiyon, arterlerin sertleşmesi, düzensiz kalp atışları ve hatta konjestif kalp yetmezliği dahildir. Aslında, alıcın kalp hastalıkları için kullanılması birinci yüzyıla kadar dayanır! 1800'lü yılların başlarında ABD'deki doktorlar, bu şifalı otları solunum ve dolaşım sağlık bozuklukları için kullanıyorlardı.

Alıç, yaprak ve çiçekler bugün tıbbi olarak kullanılmaktadır. Alıç meyvesi küçük kırmızı meyveler şeklindedir. Yerli Amerikan kabileleri onları yemenin keyfini çıkarırken, kalp rahatsızlıklarının yanı sıra gastrointestinal şikâyetlerini tedavi etmek için de alıç kullanırlar.

Alıç Çileklerini Bu Kadar Şifalı Yapan Şey Nedir? 

Yeni başlayanlar için çok sayıda flavonoidi varmış gibi görünüyor. Flavonoidler, bağışıklık fonksiyonunu arttırırken iltihapları etkili bir şekilde azalttığı bilinen güçlü antioksidanlardır. Flavonit bakımından zengin gıdalar, içecekler ve otlardaki diyetlerin yüksek olması, kardiyovasküler ve nörodejeneratif hastalıkların yanı sıra kanserin önlenmesiyle bağlantılıdır.  Minik bir alüvenin birçok insanın sağlığında nasıl büyük gelişmeler sağladığını yakından inceleyelim.

Alıcın Bitki Kaynağı ve Kimyasal Bileşenler

Thornapple veya May-tree olarak da bilinen alıç çalıları yaprak döken bir bitkidir. Crataegus cinsine ait gül ailesinin (Rosaceae) üyesidir. Alıç, dikenli alıç çalılığı veya alıç ağacı biçiminde olabilir. Çoğu zaman güneşli ormanlık tepelerin kenarlarında büyüyen alıç bulabilirsiniz. Alıcın çeşitli türleri vardır, bunların çoğu Kuzey Amerika'da bulunur.

Alınan bir bitki, mayıs ayında çiçek açan çileklerin yanı sıra çiçekler açar. Ateşli çiçekler kırmızı, pembe veya beyazdır. Küçük çavdar çiçekleri çiçekler açtıktan sonra belirir. Acı çiçeği tam olarak olgunlaştığında, genellikle renk kırmızıdır, ancak bazen siyah da olurlar. Bu meyveler yenilebilir. Peki, tatları nasıldır? Çoğu kişi, alıç çileklerini tatlı ve ekşi karışımı olarak tanımlar.

Alıç çileği insan sağlığına yararlı bileşiklerle doludur. Bu bileşiklerin kalp sağlığını arttırdığı gösterilmiştir. Alıcın antioksidan flavonoidleri kan akışını geliştirir, kan damarı hasarına karşı koruma sağlar ve hatta kan damarlarını genişletmeye yardımcı olur.Bu flavonoidler OPC'leri içerir. OPC'ler nedir? OPC, oligomerik proantosiyanidinleri ifade eder. OPC'ler bitkilerde bulunan en yaygın polifenolik maddelerden bazılarıdır. (6)

Alıcın İçeriği;

Hiperozid de dahil olmak üzere flavonoidler
Quercetin
Vitexin
Pentasiklik triterpenler
Acantolik asit
Neotekalik asit
Kolin
Asetilkolin
Klorojenik asit
Kafeik asit
B1 vitamini
B2 vitamini
C vitamini
Kalsiyum
Demir
Fosfor

Alıcın Faydaları

1. Kalp Kaygısı

Alıç, kalpte faydalı tonlama etkileri ile ünlüdür. "Kardiyotonik bir bitki" olarak, alıç, her türlü kalp rahatsızlığı için etkileyici bir şekilde yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bunlar, kalp yetmezliği, kalp hastalığı, angina pektoris, kardiyak ritimde değişiklikler ve aterosklerozdur. Current Medicine, Chemistry dergisinde yayınlanan 2016 çalışmasına göre, alıcın kalbe olan faydası, yüksek polifenolik içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Bugüne kadar yapılan araştırmalar, alıçların konjestif kalp yetmezliği (CHF) üzerinde yararlı bir etkisi olabileceğini gösterdi. Birden fazla çalışma, alıç tohumlamasının, bir takım parametrelere dayanan kalp fonksiyonlarında iyileşme sağladığını göstermiştir. Bu parametreler kan basıncını, kalp hızı, kalp debisini ve egzersiz toleransını içerir.

Özellikle bir deneme NYHA Sınıf II kalp yetmezliği olan 78 hasta, ticari bir alıç yaprağı ve çiçek preparatı verdi. İki ay sonra, günde üç kez 200 miligram alıç alan hastaların, kalp kapasitesinde ve semptomlarında bir azalma yaşamıştır. Ayrıca alınan grup fiziksel aktivite sırasında sistolik kan basıncında da bir düşüş görülmüştür. 

Kalp yetmezliği olan 952 hastanın (NYHA II) bir başka kohort araştırması, deneklerin, tek başına veya konvansiyonel tedaviye ek olarak bir alıç (Crataegus) özel özü aldı. İki yıldan sonra, yorgunluk, stres nefes darlığı ve çarpıntılar (kalp yetmezliğinin üç ana belirtisi), alıç alındıktan sonra alıç almayan grupla karşılaştırıldığında belirgin şekilde azalmıştır. 

2. Kan Basıncı

Birçok bitkisel uygulayıcı, doğal tansiyon redüktörleri olarak alıç, çiçek ve yaprakları tavsiye etmektedir. Alıcın kan basıncını düşürmede kullanımını desteklemek için yapılacak çalışmaların çok yakında gelişmesini umuyoruz.

3. Göğüs Ağrısı (anjin) ve Kalp Hastalığı 

Kalp kan akışını azalttığında göğüs ağrısı angina olarak bilinir. Bazen hazımsızlık ile karıştırılır. Ancak, anjin koroner kalp hastalığının bir belirtisi olabilir. Şu ana kadar yapılan araştırmalar, alıcın alımını anjiden korunmak ve tedavi etmek için etkili, doğal bir yol olduğu görüşündedir. Bitki Tıbbı ve Toksikoloji Dergisi'nde yayınlanan bilimsel bir makaleye göre, alıçların biyo flavonoidleri hem çevresel hem de koroner kan damarlarını genişletmeye yardımcı olur. Bu, kalpteki kan akışını artırabilir, alıç anjina için çok yararlıdır.

4. Yüksek Kolesterol

Araştırmalar, alıç ve çilek özütünün LDL ("kötü") kolesterolün vücuttan indirgenmesi için yararlı doğal bir çare olduğu gösterdi. Çin'de alıhaneye "Shan-Zha" adı verildi. Bir araştırma, büyük alıç meyvesi ve vahşi bir Shan-Zha çeşidi olan Zhongtian alıçtanın etanol özünden gerçekten etkileyici bazı sağlık sonuçları verdi. Bu 2016 çalışması, alıçlı çeri özütünün genel yüksek kolesterol düzeylerini düşürmekle kalmayıp, ayrıca LDL kolesterolü, karaciğer kolesterolünü ve trigliseridleri ve vücut ağırlığını da önemli ölçüde düşürdüğünü ortaya koymuştur. 

5. Genel Sağlık Geliştirici

2008 yılında yapılan bilimsel araştırmalar, alıç veya çilek ekstraktının iltihabı azaltmada mükemmel olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma aynı zamanda, alıçlı çilek özünün serbest radikal temizleyicisi olduğunu gösteriyor. Bu, insan sağlığına son derece yararlıdır çünkü serbest radikaller, oksidasyon denilen bir süreçle elektronları çalarak hücre hasarına (DNA hasarı dahil) neden olabilir. 2008 yılında yapılan araştırmalar ayrıca alıç çiçeği tohumunun gastrointestinal sistem için koruyucu etkilere sahip olduğunu ve çeşitli istenmeyen bakterileri başarılı bir şekilde öldürdüğünü gösterdi. 

Alıç İle İlgili İlginç Gerçekler

Alıç çilekleri, yaprakları ve çiçekleri tıbbi olarak kullanılır.
Alıç gibi Crataegus türleri Kuzey Amerika ve Avrupa ılıman bölgelerinde yer almaktadır.
Hawthorn'un küçük beyaz, kırmızı veya pembe kümeler halinde büyüyen çiçekleri vardır.
İsa çarmıha gerildiği zaman, dikenlerin başındaki tacın alıç ağacından yapıldığı düşünülmektedir.
Yapılan çalışmalar, alıç ağacının bir aşk sembolü olduğunu gösterir.
Bitkinin tatlı ve keskin kırmızı meyveleri reçel, jöle, şarap ve şarküteri yapmak için kullanılır.

Alıç Nasıl Seçilir ve Kullanılır

Alıç çileklerini hayatınıza nasıl katabilirsiniz? Bunun için birkaç seçenek var. Alıç çilekli çayı, hazır ambalajlı veya hafif olarak seçebilirsiniz. Hafif alıç meyveleri birçok sağlıklı gıda mağazalarından satın alınabilir. Ayrıca, sıvı tentür formunda bir kapsül veya alıç ekstraktı şeklinde alıç takviyesi toplayabilirsiniz.

Şu ana kadar, alıcın günde üç ila 24 haftalık periyotlarda günde 160 ila 1.800 miligram arasında olduğu gözleniyor. Semptomlarda gözle görülür düzelme altı ila 12 hafta sürebilir.

Olası Yan Etkiler ve Etkileşimler

Hamile ya da emziren iseniz almamanız gerekir. Alınmış ürünleri çocuklara vermeyin. Alıç takviyesi yetişkinler tarafından kısa süreli olarak yapılması tavsiye edilir. Alıç kullanırken oluşan herhangi bir belirti olursa, kullanmayı bırakın ve doktorunuza müracaat edin.

Bazı kullanıcılar için; alıç mide bulantısı, mide bulantısı, yorgunluk, terleme, baş ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı, burun tıkanıklığı, uykusuzluk, ajitasyon ve diğer yan etkilere neden olabilir.

Alıç, kalp için mükemmel olduğu bilinirken, maalesef kalp rahatsızlığı için alınan reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilir. Ayrıca diğer kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon ve erkeklerde cinsel işlev bozuklukları için kullanılan ilaçların alıç ile etkileşimde bulunduğu bilinmektedir. Alıç ile muhtemelen etkileşime girdiği bilinen bazı ilaçlar arasında digoksin, beta blokerler, kalsiyum kanal blokerleri (CCB'ler), nitratlar, fenilefrin ve fosfodiesteraz-5 inhibitörleri yer alır. Kalp rahatsızlığınız veya herhangi bir sağlık durumunuz varsa veya halen ilaç kullanıyorsanız, alıç cinsinden teneffüs etmeden önce doktorunuza danışın. 

Kalp yetmezliğinin çok ciddi bir sağlık durumu olduğuna dikkat etmek de önemlidir. Bu rahatsızlıktan muzdarip olmanız durumunda, alıç takviyeleri ile kendiniz tedavi etmemeniz iyi olur.

Son olarak;

Alıç en çok kardiyotonik bir bitki olarak bilinir. Bu bağlamda kalp için çok iyi şeyler yapabileceği anlamına gelir. Çalışmalar, küçük ama güçlü alıç ağacının sağlık arttırıcı özellikleriyle yüklendiğini göstermektedir. Bu özellikler yüksek kolesterolden angina'ya kadar bir dizi kronik sağlık problemine yardımcı olabilir.

Alıcı hayatınıza katarak daha sağlıklı bir yaşam tarzı edinmenin en basit yolu, alıçlı bir fincan çay olabilir. Elbette, bu sırada kalp ilaçları almıyor olmanız sizin için daha yararlı olacaktır. Alıcı tedavi planınıza dahil etmeden önce mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız.

Benzer Yazılar