Şifalı Bitkiler
Aloe Vera Nedir? Aloe Vera Faydaları Nelerdir? 23.02.2018

Aloe Vera 

Jeller, güneş kremleri ve cilt için kullanılan çok çeşitli malzemeler birçok şifalı bitki ile birleştirilerek kullanılmaktadır. Bu şekilde içerdikleri bitkiler ile vücut için faydaları bir kat daha artmaktadır. Örneğin aloe vera özü, kakao özü, havuç özü, böğürtlen özü, salatalık özü gibi özler bitkilerin kullanıldığı içeriklerdir.

Bu içerikler ile birlikte kremler, çok çeşitli jeller, vücut için makyaj malzemeleri oluşturulur. Bu içerikler sayesinde hem güzel kokan hem de vücut için şifalı jel ve kremler oluşturulur.
Özellikle kadınlar yaşlanmak istemezler, vücutlarında, ciltlerinde kırışıklık oluşmasını istemezler. Bu yüzden de çok çeşitli kremler ve jeller kullanarak oluşacak kırışıklıkları geciktirmeye çalışırlar.

Ayrıca geceleri uyumadan önce yüzlerindeki makyajı temizlemek ve ciltteki gözeneklerini açmaya çalışırlar. İşte aloe vera ile tüm bu gözeneklerini açabilir ve ciltlerini ölü hücrelerden arındırıp temizleyebilirler.
Aloe vera bitkisi, Liliaceae (zambakgiller) familyasına aittir ve 400′den fazla türü vardır. Çeşitli alanlarda en çok kullanılanı Aloe barbadensis Miller adı verilen çeşididir. Yaprak, iki bölümden meydana gelmiştir.

Yaprakları etli ve uzun olup uçlara doğru kılıç gibi sivrileşir, soluk yeşil renkli yapraklarının kenarlarında sivri dikenleri vardır.
Kırılmış yaprakları içinde saydam, jelatinimsi bir bitki özü görünülür.
Bitkinin tabanı yukarıya doğru çiçek gibi açılan bir gövdeye sahiptir. Burada sivri dikenler, trompet gibi açan çiçekler ve çoğalmayı sağlayan yan dallar bulunur.
Çiçek sapı ortadan tek çıkar ve 135 cm.’ye kadar yükselebilir, bunun ucunda uzun bir çiçek salkımı bulunur.

Meyvesi çok sayıda çekirdek içeren üçgen seklinde bir kapsüldür. Yılın büyük kısmında açar. Sarkık çiçekleri sarıdan turuncu ve eflatuna kadar değişen renklerdedir. Amerika ve Japonya’da kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Aloe Veranın Sağlık Açısından Faydaları

Aloe vera hakkında şimdiye kadar birçok araştırma yapılmış ve bu araştırmaların çoğu aloe vera bitkisinin sağlık açısından onlarca faydasını ortaya koymuştur. Allahın bize sunduğu nadir bitkiler arasında gösterilen aloe vera bitkisi AIDS hastalığından kanserden korunmaya, kalp damar hastalıklarından cilt ve saç sağlığına kadar sağlığımıza katkıda bulunur.

Akne Tedavisi: Aloe vera sabunu etkin akne tedavisinde kullanılır. Aloe vera sabunu kullanımı cilt enfeksiyonlarını ortadan kaldırdığı gibi akne hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Güneş Yanığı: Yaygın olarak güneş yanığı tedavisinde kullanılan aloe vera sabunu, yanık olan bölgenin enfeksiyon kapmasını engellediği gibi nemlenmesini sağlar. Önemli antioksidan özelliğinden dolayı ayrıca cilt yanıklarını hızlı şekilde tedavi edebilir.
Yaşlanmayı Önler: Aloe vera sabunu cildin yaşlanmasını önler. Düzenli olarak aloe vera sabunu kullanmak cildin doğal sıklığını korumaya yardımcı olur ve aynı zamanda cildin yaşlanmasına neden olan unsurları ortadan kaldırır.

Cildi Nemlendirir: Aloe vera cilt sağlığını aynı zamanda nemlendirerek korur. Aloe vera yağı veya aloe vera sabunu cilde uygulandığında özellikle kuru ciltlerde sık karşılaşılan dökülme ve kızarıklık sorunlarını iyileştirmeyi sağlar.

Kanser Tümörlerine Karşı: Aloe vera bitkisi kanser tümörlerinin oluşmasını başlangıç aşamasında engelleyebilir. Bazı sağlık uzmanları aloe vera bitki çayının kanser tümörlerinin büyümesini engellediğini belirtmektedir. Aloe vera çayını düzenli olarak tüketmek ayrıca kansere yakalanma riskini azaltabilir.

Kolesterol: Aloe vera bitkisi aynı zamanda damar tıkanıklıklarına faydalı olduğundan dolayı kolesterole faydalıdır. Özellikle yüksek kolesterolü düşüren aloe vera, kolesterol seviyesinin sağlıklı seviyelerde seyretmesine faydalıdır. Aloe vera çiçeği çayı kolesterol için önerilmektedir.

Kalp Damar Sağlığı: Aloe vera faydası arasında gösterilecek diğer bir avantajı ise kalp damar 
sağlığını korumasıdır. Diğer bitkilerle yapılan aloe vera kürü kalp damar sağlığına faydalıdır. Aloe vera aynı zamanda kan akışını hızlandırarak damarların tıkanmasına engel olabilir. Böylece aynı anda hem kalp hem de damar sağlığına fayda sağlamaktadır. Ayrıca bu özelliği vücutta oksijen sürkilasyonunun sağlıklı seviyede seyretmesini sağlar.

Alerjilere Faydalıdır: Aleo vera cilt sağlığına oldukça faydalıdır. Bunun için aloe vera sabunu ve aloe vera jeli yaygın olarak cilt enfeksiyonlarına karşı kullanılmkatadır. Aloe vera jeli ve sabunu ufak cilt alerjileni tedavi eder.

Bebeklere Aloe Vera Sabunu: Bebekler yetişkinlere göre çok daha hassas cilt yapısına sahiptirler. Bu yüzden bebekler için aloe vera sabunu birçok sağlık uzmanı tarafından önerilmektedir.

Cilt Sağlığına Faydalı: Aloe vera ürünleri daha çok cilt sağlığı için kullanılmaktadır. Cilt üzerinde serbest radikallerin hareket kabiliyetini azaltan aloe vera sabunu ve aloe vera yağı cilt hücrelerini ve cilt dokusunu güçlendirir.

Strese Karşı: Aloe vera bitkisi strese karşı faydalıdır. Antioksidan özelliği yardımıyla aloe vera sinir siteminde rahatlama sağlayarak aynı zamanda depresyon ve ruhi bozukluklara neden olan sorunları ortadan kaldırabilir.

Sindirim Sistemine Faydaları: Aloe vera tüketimi genel anlamda sindirim sistemi sağlığına faydalıdır. Kabızlıktan hemoroide, mide sağlığından böbrek sağlığına kadar sindirim sisteminin bütün üyelerine faydalıdır.

Aloe Veranın Diğer Faydaları: Aloe vera hakkında yapılan yüzlerce araştırma sonucu aloe vera bitkisinin yüzlerce faydası olduğunu ortaya koymuştur. Bu faydaların en önemlilerinden bazılarını detaylı olarak açıkladık, diğer bazı önemli faydalarını şöyle sıralamak mümkün:

  • Aloe vera bitkisi radyasyon etkilerini azaltabilir.


 • Aloe vera acil durumlarda kullanılan mikrop kırıcı sprey veya antibiyotik türlerinin bir çoğundan daha etkili mikrop öldürücüdür.


 • Aloe vera içecekleri olan aloe vera gel, aloe vera berry, alo vera nektar başta olmak üzere diğer içecek türleri kolon kanserine karşı faydalıdır.


 • Aloe vera içecekleri vücuda mineral ve vitaminler sağlar.


 • Aloe vera bitkisinin diyabete iyi geldiği düşünülmektedir.


 • Böcek sokmalarına karşı aloe vera jeli faydalıdır. Böcek sokmalarından kaynaklanan ağrıları giderir.


 • Aloe vera jeli veya aloe vera kremi donmadan kaynaklanan doku hasralarına faydalıdır.


 • Yulaf  ezmesi, mısır unu aloe vera ile karıştırlarak bebeklerin ayaklarına uygulandığında tahrişleri giderir.


 • Aloe vera kremi sivilceleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.


 • Sedef hastalığını aloe vera bitkisi hafifletir.


 • Aloe vera bitkisi egzamaya iyi gelir.


 • Hindistan cevizi yağı ve bal ile karıştırılan aloe vera yağı saçlara uygulandığında saç sağlığını korur ve aynı zamanda kafa derisi sağlığına katkıda bulunur.


 • Hindistan cevizi yağı ile karıştırılaran aloe vera yağı saçların büyümesini teşvik eder.


 • Bağırsak enfeksiyonu ve şişkinliğe karşı aloe vera suyu iyi gelir.


 • Elma ile alındığında aloe vera suyu müshil görevi görür.


 • Aloe vera suyu veya aloe vera bitkisi mide ekşimesini, artrit romatizma ağrılarını hafifletir.


 • Aloe vera bitkisi kaynatılarak suyu içildiğinde astım hastalığının etkilerini hafifletir.


 • Göz iltihaplarını aleo vera suyu hafifletir, pamukla gözlere uygulanabilir.

 

Benzer Yazılar