Bitkisel
Ananasın Faydaları 03.01.2017

Ananas

Ananas sağlık üzerinde ciddi etkileri olan komik görünümlü bir meyvedir. Sağlık ve tıbbi faydaları, solunum sağlığını iyileştirme, öksürük ve soğuk algınlığı tedavisi, sindirimi iyileştirme, kilo verme, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olma, ağız sağlığını iyileştirme, göz sağlığını artırma yeteneklerini içerir. Iltihaplanmayı azaltmak, kanseri önlemek, kalp sağlığını arttırmak, enfeksiyonları ve parazitleri savuşturmak, bağışıklık sistemini geliştirmek ve dolaşımı arttırmak gibi yararları bulunmaktadır.

Ananaslar yüzlerce yıldır sadece farklı ve benzersiz lezzetleri için değil, aynı zamanda görünüşte mucizevi sağlık yararlarından dolayı lezzetli bir tropikal meyvedir. Ananas yenir, meyvesi sıkılır, pişirilir, korunur ve yaprakları duvar kağıdı ve tavan yalıtımı için kullanılır. Bromeliaceae ailesine aittirlerdir. Ve gerçekte meyvecilik ağacının  yetişen birleşmiş meyvelerinden oluşan kompozit bir meyvedir.

Tarihsel olarak, ananasın en önemli yetiştiricisi Hawaii'dir, ancak artık Brezilya, Filipinler ve Kosta Rika'da büyük miktarlarda ekilmektedir.  İlk önce 1493'de Christopher Columbus'un dönüşünü takiben Avrupa'ya ve İspanya'ya getirilmiştir.

Meyvecilik mevsimi Mart ayından haziran ayına kadar sürer ve her ağaç birkaç meyve üretebilir. Ananas adı 17. yüzyılda benzer bir yapıya ve görünüşe sahip olan çam kozalakları nedeniyle gerçekten çok fazla gelişmiştir. Geleneksel olarak, "ananas" olarak bilinir. Meyvenin kendisi bir ayak uzunluğundadır ve dikenli sivri uçlarla çevrilidir, sert, mumlu yapraklar, bazen meyve başına otuz kadar tepesinde bulunur. Ananas  dünyanın dört bir yanında, alkollü içeceklerde popüler bir lezzet olarak kullanılır. Ve en ünlüsü de tropik içecek olan pina colada'da kullanılır.

Ananasın Besin Değeri

Bu meyvenin ilginç hikayesi ve görünüşünün yanı sıra, potasyum, bakır, manganez, kalsiyum, magnezyum, C vitamini, beta karoten, tiamin de dahil olmak üzere besin, vitamin ve mineral zenginliği nedeniyle büyük sağlık yararlarından oluşan bir depo oluşudur.  B6 ve folatinin yanı sıra çözünür ve çözünmez lif ve bromelain içerir.

Ananasın Faydaları

Artrit Yönetimi: Ananasın sağlık açısından en çok kullanılan yöntemlerinden biri de eklem ve kasların iltihaplanmasını azaltma yeteneğidir. Özellikle artrit ile ilişkili olanlar, dünyadaki milyonlarca insanı etkileyen zayıflatıcı bir hastalıktır. Ananas, esasen kompleks proteinlerin parçalanması ile bağlantılı olan bromelain adı verilen görece nadir bulunan bir proteolitik enzim içerir. Ancak ciddi anti-inflamatuar etkilere sahiptir ve pek çok denekte artrit belirtilerini ve semptomlarını azaltmakla pozitif bir korelasyona sahiptir.

Bağışıklık Sistemi: Ananasın tek bir porsiyonu günlük gereksinimi olan insan için vitamin C'nin % 130'undan fazlasına sahiptir ve bu da onu en zengin ve en lezzetli askorbik asit kaynaklarından biri haline getirir. C vitamini esas olarak hastalık azaltmak ve beyaz kan hücrelerinin aktivitesini uyararak bağışıklık sistemini artırmak ve serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı bir antioksidan olarak rol oynamakla ilgilidir. Serbest radikaller, çeşitli organ sistemlerine zarar verebilecek ve işlevini bozabilen, aynı zamanda sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesine neden olan hücresel metabolizmanın yan ürünüdür. Ananasların C vitamini içeriği buna karşı savunmaktadır.

Doku ve Hücresel Sağlık: C vitamininin göz ardı edilen faydalarından biri de kolajen oluşumunda  rol oynamasıdır. Kolajen, kan damarı duvarlarının, deri organlarının ve kemiklerin temel protein tabanı olduğu için kısmen şifalı bir vitamin olarak görülmesinin nedeni de budur. Yüksek C vitamini içeriği, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savunma ile birlikte, vücudun yaralarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Kanser Önleme: Kansere karşı savaşta C vitamininin antioksidan potansiyeline ek olarak, ananas, A vitamini, beta karoten, bromelain, çeşitli flavonoid bileşikleri ve önemli manganez seviyeleri de dahil olmak üzere çeşitli diğer antioksidan bakımından zengindir. Süperoksit dismutazın eş faktörü, çok sayıda farklı kansere eşlik eden son derece güçlü bir serbest radikal süpürücüdür. Ananas direkt olarak ağız, boğaz ve göğüs kanserlerinin önlenmesiyle ilgilidir.

Sindirim: Ananas zengin bir lif kaynağıdır, ancak hem çözünür hem de çözünmez lif içerdikleri için özeldirler. Bunun anlamı, sağlıklı miktarda ananas yemenin, kabızlık, ishal, irritabl bağırsak sendromu, ateroskleroz ve kan pıhtılaşması gibi tansiyonun da dahil olduğu geniş bir sağlık koşullarından sizi koruyabileceği anlamına gelir. Lif, gıdayı normal bir hızda sindirim kanalı yoluyla geçişi teşvik eden dışkıyı havaya çıkarabilir ve aynı zamanda, yiyeceklerin çözülmesine yardımcı olmak için gastrik ve sindirim sularının serbest kalmasını uyarır. Ayrıca, ishal ve IBS ile birlikte gevşek dışkıyı havaya toplar.  Aynı zamanda kan damarlarını fazla kolesterolden arındırır ve vücuttan atar, böylece kardiyovasküler sağlığı yükseltir.

Öksürük ve Soğuk Algınlığı: C vitamininin normal bağışıklık sistemini güçlendirdiği iyi bilinir, ancak bromelain olan bu özel enzim solunum yolları ve sinüs boşluklarında biriken balgam ve mukusun azalmasıyla da bağlantılıdır. Bu nedenle, balgam ve mukus oluşumuna neden olan hastalıkları önler; aynı zamanda, bu maddeleri gevşeterek  bir hastalık veya enfeksiyonu önceden  vücudunuzdan atmanıza yardımcı olarak tedavi edersiniz.

Kemik Sağlığı: Ananas, çoğu insanın  kemik sağlığı ile ilişkilendirdiği güçlü bir kalsiyum içeriğine sahip olduğu için ünlü olmasa da, kemiklerin güçlendirilmesinde önemli olan bir başka eser mineral olan etkileyici bir manganez miktarına sahiptir. Büyümeleri ve onarımı sağlar.  Manganez, ananasın en önemli mineralidir ve tek bir porsiyon bu temel mineral ihtiyacınızın % 70'inden fazlasını sunabilir.

Ağız Sağlığı: Ani kansere karşı koruma sağlayan antioksidan bileşiklerle birlikte, ananasın sıkılaştırıcı özellikleri vardır ki bu da diş etlerini güçlendirir ve dişlerinizin gevşek olmadığından emin olmanızı sağlar. Sıkıştırıcı etki, diş kaybı, saç dökülmesi ve kas güçsüzlüğü ya da cilt sorunları gibi olayların ortaya çıkmaması için vücudu sıkıştırmaya ve vücudunuzun sağlığına yardımcı olur. Ananas çok güçlü bir büzücüdür ve genellikle dişlerin gevşemesini veya dişetlerinin geri çekilmesini düzeltmek için doğal bir çare olarak önerilmektedir.

Göz Sağlığı: Göz sağlığı insanoğlunun en önemli duyumlarından biridir ve ananaslar doğrudan göz sağlığının arttırılması ve yaşla ilişkili eksikliklerin ortaya çıkmaması için doğrudan bağlıdır. Maküler dejenerasyon birçok yaşlı insanı etkiler ve beta karoten bu görme problemini geciktirmeye yardımcı olabilir. Diyetinizde doğru miktarda beta-karotenin meyve ve sebzelerden tutulması, sizin için önemlidir.

Kan Basıncı: Ananaslar birçok mineralin değerli bir kaynağıdır ve potasyum bunlardan biridir. Bu da vücudumuzdaki en önemli minerallerden biridir ve potasyum eksikliği çok sayıda sağlık tehlikesine neden olabilir. Potasyumun en önemli işlevlerinden biri vazodilatatör gibi, yani kan damarlarının gerginliğini ve stresini hafifletmesidir ve vücudun çeşitli bölgelerine kan dolaşımını arttırdığı anlamına gelir. Kan damarlarınız gevşediğinde kan basıncınız azalır ve kan akışı daha da kısıtlanır. Bu, pıhtının kan akışını bloke etmesini önleyebilir ve damarlarda  plak birikimi azaltılır. İnsanlara ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi durumları önlemeye yardımcı olur.

Kan Dolaşımı: Potasyumun vazodilatör potansiyeline olan ilgili bir faydadır. Ananas vücuda bir dizi enzimatik reaksiyon ve bileşimde işlev gören bir başka önemli mineral olan  bakırı sağlar. En önemlisi bakır, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşması için gerekli bir elementtir. Yüksek kırmızı kan hücresi sayısı, çeşitli organ sistemlerine oksijenasyonu artırır ve optimum seviyelerde işlev görmesini sağlar. Aynı zamanda bilişsel yetenekleri arttırır ve dermans ve Alzheimer hastalığı gibi sinirsel bozuklukları önlemek için sinirsel yolları koruyabilir.

Ananasın Zararları

Çok fazla ananas yerseniz dudaklarınızın, diş etlerinizin ve dilinizin biraz yumuşaklık veya hassaslık yaşayabileceğini unutmayın.

Bromelain, aşırı miktarda alınırsa, C vitamini gibi güçlü bir kimyasaldır. Bunların her ikisi de ananas içinde yüksek orandadır ve  "aşırı doz", kusma, mide bulantısı, diyare, baş ağrısı ve mide bulantısına yol açabilir. Ayrıca, bromelain menstruasyonu uyardığı bilinmektedir; bu nedenle gebe kadınlar aşırı ananas tüketmekten kaçınmalıdırlar, çünkü bromelain düzeylerinin yüksek olması aslında ender durumlarda düşük doğuma sebep olabilir.

Benzer Yazılar