Faydalı Yiyecekler
Arı Sütünün Sağlığa Faydaları Nelerdir? 08.06.2018

Arı Sütünün Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Tansiyon

Eğer yüksek tansiyona (hipertansiyon) sahipseniz, kalp hastalıkları, felç ve diyabetik böbrek hastalıklarına çok daha fazla yatkınsınız demektir. Yüksek tansiyonun henüz başlarındaki evredeyken, tuz tüketimini azaltmak, fiziksel aktiviteler yapmak, yüksek tansiyonun etkilerini azaltacaktır. Bir de doğal bazı yöntemlerin yardımı ile yüksek tansiyonu düşürmenin yolları vardır. Yapılan birtakım araştırmalara göre arı sütü içermiş olduğu protein sayesinde, yüksek tansiyonu düşürmek için uzun vadede etkili bir besin kaynağıdır.
Japonya’da hayvanlar üzerinden yapılan bir araştırmaya göre arı sütü, düşük sistolik tansiyona bağlı olarak gelişen damar daralmasını önlemeye yardımcı olmaktadır.

Meme Kanseri

Bisfenol A ya da BPA, çevresel östrojendir ve meme kanseri hücrelerinin çoğlmasına yol açan etkisi bulunmaktadır. Arı sütü ise, bisfenol A ya da BPA etkisini engellemeye yardımcı olan anti-çevresel östrojen özellik göstermektedir.
Japonya’da bir grup bilim insanının yapmış olduğu araştırmaya göre, arı sütü meme ve göğüs kanserini önlemeye yardımcı bir besin kaynağıdır. Çevresel östrojeni ise aslında her gün bir şekilde vücudumuza almaktayız. İçtiğimiz su, kozmetik ürünler, plastik ürünler ve bazı yiyecekler, vücudumuzda çevresel östrojenin birikmesine yol açmaktadır. Arı sütü, bu gibi zararlı bileşenlere karşı vücudumuzu korumaktadır.

Kolesterol

Yüksek kolestrol, kalp hastalıkları, kardiovaskuler rahatsızlıklar ve felç gibi durumların oluşmasına sebep olan en büyük etkenlerden biridir. 2007 yılında bir araştırmaya göre, 4 hafta boyunca alınan 6 miligram arı sütü, kandaki düşük yoğunluklu lipoprotein düzeyini yani kandaki kötü kolestrol düzeyini azaltmaya yardımcı olmaktadır.
Japonya’da bir grup bilim insanın 15 gönüllü üzerinde yapmış olduğu araştırmalara göre, gönüllülerden yarısına 4 hafta boyunca her gün 6 gram arı sütü verilmiş, diğer yarısına da verilmemiş. Araştırma sonucunda, arı sütü tüketimi yapan gönüllülerin, kanlarındaki kötü kolestrol düzeylerinin azaldığı, arı sütü tüketimi yapmayan gönüllülerin ise, kanlasındaki iyi kolestrol değerlerinin değişmediği gözlenmiştir.
Diğer yapılan bazı araştırmalara göre ise, 2 ile 11 hafta boyunca tüketilen arı sütü, yüksek kolestrolü olan kişilerin kalarındaki kötü kolestrol düzeylerinin düştüğü gözlenmiştir.

Kan Şekeri

Japonya’da yapılan birtakım araştırmalara göre arı sütü, kan damarlarının daralmasını önlemektedir ve kandaki insülin ile trigliserid seviyesini düşürmektedir. İnsülin direncini engellemeye yardımcı olan arı sütü, insülin benzeri aktivite göstermektedir. Bundan dolayı, kandaki şeker seviyesi düşük olan kişiler, arı sütü tüketerek, doğal yöntemler ile kan şekerlerinin seviyesini düzenleyebilir ve koruyabilirler.

Östrojen Hormonu

2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, arı sütü östojen benzeri etkiler göstermektedir. Arı sütü, üç farklı yağ asiti içermektedir ve östrojen reseptör etkisi yardımı ile, meme ve rahim ağzı kanserine sebep olan hücrelerin etkisiz hale gelmesini sağlamaktadır.

Böbrek Sağlığı

Kemoterapi tedavisi gören kişilerin, vücuda zararlı olan etkilerinden vücudu koruyan bir organ olan böbrekler, arı sütü tüketimi yardımı ile daha iyi işlev göstermektedir. Türkiye’de Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde yapılan bir laboratuvar araştırmasına göre, kemoterapi tedavisi sırasında kullanılan sisplatin adı verilen ilacın, böbreklerden süzülürken zararlı etkilerini kaybetmesine yardımcı olmaktadır.
Genel böbrek sağlığı açısından da faydalı olan arı sütü, düzenli olarak ve dozunda kullanıldığında, sağlığa olan faydaları oldukça etkili olacaktır.

Kemik Sağlığı

Bir grup Japon bilim insanı arı sütü hakkında birtakım araştırmalar yapmışlardır ve arı sütünün kemik sağlığını desteklediğini tespit etmişlerdir. Arı sütü, osteoporoz üzerinde yararlı etkiler göstermektedir ve kemikler için gerekli olan kalsiyumun emilmesine yardımcı olmaktadır. Kemiklerin güçlenmesi ve sağlamlığını koruması için önemli bir gıda olan arı sütü, birçok kemik hastalığı riskini önlemektedir. Özellikle ailesinde kemik hastalığı olan kişiler yani genetik olarak risk grubunda olan kişiler, arı sütü tüketimine daha çok özen göstermelilerdir.

Cilt

Japonya’da Nihon Üniversitesi, Farmakoloji Bölümü’nden bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalara göre arı sütü, yaraların iyileşmesine yardımcı olmaktadır ve yaraların çoğalmasını önlemektedir. Anti iltihap özelliği ile arı sütü, doku bozulmalarının tedavisinde etkili bir besin kaynağıdır. Arı sütü içermiş olduğu özel besin kaynakları ile ve vitaminler yardımı ile, cildin yenilenmesini sağlayan, nükleik asit, enzimler, dekonik asit ve hormonların üretilmesini destekler.
İçermiş olduğu, vitamin B1, B2, B3, B5, vitamin B6 ve asetil kolin ile çinko minerali sayesinde arı sütü, cildin kolojen dokusunu korumaya yardımcı olur. Günlük 500 miligram değerinde 3 adet kapsül şeklinde ya da bir çeyrek tatlı kaşığı oranında tüketilen arı sütü, cildin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

İltihap

Yapılan birçok bilimsel araştırma, kronik iltihap oluşumunun, kalp hastalıklarının, artrit, Alzheimer hastalığı ve bazı kanser türlerinin kökenini oluşturduğunu göstermektedir. Japonya’da bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalara göre arı sütü, anti iltihap özelliği göstermektedir ve iltihap oluşumunu önlemektedir.
Ailesinde, kalp hastalığı, Alzheimer hastalığı geçmişi olan kişiler bir doktor gözetiminde arı sütü tüketerek, risk grubu olmaktan kurtulabilir ve sağlıklı bir yaşam sürebilirler.

Karaciğer

Karaciğer, vücut fonksiyonlarının daha sağlıklı ilerlemesi için önemli bir görev üstlenmiş bir organdır. Karaciğer kanserine sebep olan birçok toksin maddenin karaciğer içerisinde birikmesini engelleyen arı sütü, karaciğeri ve karaciğer sağlığını korur. Arı sütü, karaciğerin üretmiş olduğu toksin maddelerin zararlarını indirgemeye yardımcı olur.

Beyin Sağlığı

Taze arı sütü, zihni canlandırır ve zihne berraklık verir. Japonya’da bir üniversitede fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, farelere önce beyin hücrelerine zarar veren öldüren toksin bir bileşik verilmiştir. Daha sonra ise aynı farelere, arı sütü verilmiştir. Bu durumda, tekrardan arı sütü verilen bu farelerin beyin hücrelerinin yenilendiği ve bilişsel aktivitelerinin canlandığı gözlenmiştir. Sonuç olarak arı sütü, beyin fonksiyonlarını destekleyen ve geliştiren bir besin kaynağıdır.

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemini düzenleyici etkisinden dolayı arı sütü, Japonya’daki bir grup bilim insanı tarafından, bağışıklık sistemi için faydalı bulunmuştur. Bağışıklık sisteminin otomatik olarak kendini savunmasını sağlayan arı sütü, romatizma artrit gibi hastalıklara karşı vücudu korur.
Fareler üzerinden yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, fareler lupus almaya yatkınlardır ve lupus, bağışıklık sistemi sağlığını bozan bir bileşendir. Buna göre, arı sütü verilen farelerde lupus üretimi azalmıştır ve bu farelerin bağışıklık sistemleri güçlenmiştir.
Ayrıca arı sütü, kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gören kişilerin zayıflamış olan bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Arı sütü, vücuda yerleşmiş olan virüs ve bakteriler ile mücadele eder, özellikle HIV virüsü olan hastaların bağışıklık sistemlerini güçlendirir.

Antioksidan

Antioksidan, kalp hastalıkları, kanser ve diğer bir çok hastalığın oluşmasını engelleyen bir bileşendir. Antioksidan içeren besinleri tüketmek, bu gibi hastalıkların ilerlemesini durdurmaktadır ve hücreleri yenilemektedir. Vücutta biriken serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan antioksidanlar, hücrelerin yenilenip yaşamsal faaliyetlerini daha düzgün yapmalarına yardımcı olur.

Menopoz

Arı sütünün yapısında bulunan bitki hormonları, östrojenik hormonların etkilerini canlandırır. Arı sütü, menopozun semptomları olan, yorgunluk, vajinal kuruluk, idrara çıkamama ve baş ağrısı gibi etkileri azaltır. Menopoz döneminde gözlenen kemik erimesi gibi kemik rahatsızlıklarının gelişmesini önleyen arı sütü, östrojen hormonu seviyesini korumaya yardımcı olabilir.

Kanser

İlaçların ve tıbbin gelişmesine rağmen, hala kanserin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Arı sütü, kanser ile mücadelede oldukça etkili doğal bir tedavi yöntemi olabilmektedir. 2009 yılında Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre, dozunda ve yeterli miktarda alınan arı sütü, kansere sebep olan hücrelerin ve yine kansere yol açabilecek tümörlerin çoğalmasını engeller.

Kısırlık

Spermlerin zayıflaması ve hareketlerinin yavaşlaması, genellikle erkeklerde kısırlığa yol açmaktadır. Yapılan birtakım araştırmalara göre, arı sütü spermlerin aktivitelerini artırır. Kadınlarda da vajinal aktiviteleri iyileştiren arı sütü, doğurganlığı artırır ve kısırlığı önler.

Regl

PMS ya da pre menstrual semptomlar, regl öncesi kadınlarda gözlenen birtakım ağrı, bulantı, sinir bozukluğu, duygusallık ve yorgunluk gibi etkilerin adıdır. Arı sütü, regl öncesi şişkinlik ve PMS etkilerini azaltır ve adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur.

Epileptik Nöbetler

Arı sütü, epileptik nöbetleri belirgin bir şekilde azaltır. Arı sütü, özellikle epilepsi hastalarının geçirmiş olduğu nöbetlerin etkisini azaltır.
Arı sütünün yapısında bulunan L-HTP adı verilen bir bileşen, hem epileptik nöbetlerin şiddetini azaltır hem de adrenalin ve troyid hormonlarını dengelediği için, depresyon, kaygı bozukluğu, korku, sinirlilik gibi psikolojik durumların da iyileşmesine yardımcı olur. Arı sütü iyi ve kaliteli bir uyku için de ideal bir besin kaynağıdır.

Besin Değerleri

1 tatlı kaşığı arı sütü için besin değerleri şu şekildedir;
•    Kalori: 36
•    Sodyum: 0 mg
•    Toplam yağ: 0 g
•    Potasyum: 0 mg
•    Doymuş: 0 g
•    Karbonhidrat: 8 g
•    Poli doymamış yağ: 0 g
•    Lif: 0 g
•    Mono doymamış yağ: 0 g
•    Şeker: 6 g
•    Trans yağ: 0 g
•    Protein: 0 g
•    Kolestrol: 0 mg
•    Vitamin A: 0%
•    Kalsiyum: 0%
•    Vitamin C: 0%
•    Demir: 0

Benzer Yazılar