Faydalı Yiyecekler
Ayçiçeği Tohumunun 12 İnanılmaz Faydası 09.07.2017

Ayçiçeği tohumlarının, saç büyümesini teşvik etme, kalp sağlığını geliştirme, kilo kaybına yardımcı olma, kolesterolü düşürme ve bazı kanserleri önleme yetenekleri de dahil olmak üzere, oldukça etkileyici birkaç sağlık faydası vardır. Ayçiçeği tohumları, en popüler ve hazır aperitif gıdalardan biri olarak kullanılabilir, yalnızca hareket halindeyken yemek yemenin yanı sıra, bize bir dizi sağlık faydası sağlarlar.

Ayçiçeği Tohumları Nedir?

Ayçiçeği tohumları, Helianthus annuus bilimsel ismini taşıyan ayçiçeği bitkisinin meyve organlarıdır. Yaygın olarak kullanılan ayçiçeği tohumları ,  yağ için bastırılmış ve iki tane de değişen seviyelerde tekli doymamış, çoklu doymamış ve doymuş yağlar olarak  üç tip içerir. Ayçiçeği tohumlarının potansiyel sağlık yararlarının gerçekten yürürlüğe girdiği yer burasıdır. En sık tüketilen tohumların içi sağlam bir siyah kabuğa sahip olmak yerine çizgili veya benekli renklidir.

Bu tohumlar öncelikle dünyanın birçok yerinde bir aperatif yemeği olarak tüketilmektedir. Her ikisi de tam "tohum" formunda ve sadece çekirdeğin yenildiği şekli ile yemiş olabilirler. Hem kabuk hem de iç çekirdek, farklı bir besin profili vardır. Bazı ülkelerde, ayçiçeği çekirdeği, aynı zamanda, yemek öncesi hazırlıklarda diğer tariflerde de kullanılır. Özellikle tuzlu olduklarında lezzetli ve besleyici yoğun bir etki yaparlar.

Ayçiçeği Tohumlarının Beslenme Gerçekleri

Ayçiçeği tohumları sadece bir atıştırmalıktan ibaret değildir; Vücuda da önemli miktarda E vitamini sağlarlar. Vücudun bağışıklık sistemini destekleyebilen çeşitli antioksidanlar ve karotenleri de bize sağlıyorlar. Ayçiçeği tohumlarında orta miktarda magnezyum, selenyum, manganez ve fosfor bulunurken dış kabuk diyet lifi sağlar. Ayrıca, bu tohumlarda küçük miktarda çinko, bakır ve demir ile çok sayıda B familyası vitaminini bulabilirsiniz. Belki de en önemli şey, ayçiçeği tohumlarında çoklu doymamış yağların seviyesi olup, belirgin miktarda fitosterol içermektedir. Kurutulmuş ayçiçeği çekirdeklerinin 1 / 4'lük fincanında 200 kalorinin üzerinde bulunur.

Ayçiçeği Tohumlarının Faydaları

Ayçiçeği tohumları, kalp ve cilt sağlığının teşvik edilmesi, kıl büyümesinin teşvik edilmesi, kilo kaybına yardımcı olma, kolesterolü düşürme, bazı kanserleri önleme ve hormonal seviyeleri dengeleme gibi birçok sağlık yararı sağlar.

Cilt Sağlığı: Ayçiçeği tohumlarının en iyi bileşenlerinden biri yüksek E vitamini içeriğidir. Günlük ihtiyaçlarınızın kabaca % 80'i bu tohumların 1/4 fincanı ile yerine getirildiğinde, bunları diyetinize ekleyerek büyük bir antioksidan desteği elde edersiniz. E Vitamini, cilt için bir antioksidan görevi yapabilir ve kan dolaşımını arttırarak ve kırışıklıkların görünümünü azaltarak cildi gençleştirdiği bilinmektedir.

Kilo Kaybı: Bu tohumlar kötü bir şekilde yüksek kalorilerde bulunurken, aynı zamanda iyi miktarda diyet lifi içerirler. Bu, sindirim sürecini hızlandırmaya ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca lif, aşırı yeme olayını önleyerek vücudun dolgun olmasına yardımcı olur.

Saç: Eğer düzenli olarak bu tohumları tüketirseniz saçınıza mükemmel bir doku ve renk tonu verebilir. E Vitamini sadece cilde iyi değil aynı zamanda saçlara da iyi gelir. Mineraller ve antioksidanlara ek olarak, tohumlar dolaşımı uyaran ve saç derisini kan akışını yönlendiren saç büyümesini teşvik eden demir içerir.

Kolesterol: Ayçiçeği tohumları ve antep fıstığında yüksek konsantrasyonlarda fitosterol bulunur. Bunların büyük bir kolesterol kontrol bileşiği olduğu kanıtlanmıştır. Her gün bu tohumlardan bir avuç arter ve kan damarlarındaki kolesterolü ve plak birikimini düşürerek kalbin korunmasına yardımcı olabilir.

Hormonlar: Araştırmalar, ayçiçeği tohumlarını tiroid bezinin daha iyi işleyişine bağladı. Bu bez vücudun birçok hormonal aktivitesini kontrol eder.

Sindirim: Diyet lifi dışkıyı haczederek ve peristaltik hareketi ilerleterek sindirimi optimize edebilir. Ayrıca bağırsağınızdaki bakteri dengesini de artırabilir ve besin alımını daha verimli hale getirebilir.

Kanser: Bazı çalışmalar selenyumun kanserin yayılmasını ve oluşmasını önlemeye bağlamıştır. Bu eser mineral vücutta güçlü bir antioksidan olarak işlev görür. Oksidatif stres yavaşlar ve aşırı radikal hasarlara neden olmadan serbest radikalleri etkisiz hale getirebilir.

Duygudurum Güçlendirici: Magnezyum ruh ve mizacın gelişmesiyle bağlantılıdır. Bu tohumlarda orta konsantrasyonda bulunan minerallerden biridir. Kaygı veya depresyondan düzenli olarak muzdarip olursanız, bu sizin için aperitif olabilir.

Uyku Yardım: uyku iyileştirilmesi açısından, magnezyum vücudun triptofan serotonin dönüştürmeye yardımcı olabilir. Vücudun rahatlamasına ve uykuya hazırlanmasına yardımcı olabilen " faydalı " bir hormondur.

Büyüme ve Gelişme: Bu tohumlarda protein miktarı az olsa da, vücudun büyümesi ve gelişmesinde hala yardımcı olabilir. Proteinler vücudun yapı taşları olan amino asitler içerir.

Hipertansiyon: Magnezyum, elektrolit dengesi ve kan basıncı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilen vücudun kalsiyum kanallarında önemli bir rol oynamaktadır. Günlük magnezyum gereksiniminizin neredeyse % 30'u bu tohumların 1 / 4'ü oranında yerine getirilir. Bu nedenle, hipertansiyon semptomlarının tedavisinde mükemmel bir çare olabilir.

Anti-inflamatuar Özellikler: Bazı insanlar, E vitamini içeriğinden dolayı ayçiçeği tohumlarına güvenirler. Bu antioksidan vitamin, artrit ve vücudun diğer iltihaplanma koşullarının azalmış semptomlarıyla doğrudan bağlantılıdır.

Ayçiçeği Tohumlarının Yan Etkileri

Ayçiçeği tohumlarının tüketilmesinde  açıkça bir takım avantajlar vardır.  Çok fazla yemenin olası yan etkileri arasında kilo artışı, deri döküntüleri, böbrek sorunları ve yüksek tansiyon bulunmaktadır. Neyse ki, bu tohumların ılımlı bir miktarını tüketerek bu yan etkilerin çoğundan kaçınılabilir.

Böbrek Sorunları: Ayçiçeği tohumlarında yüksek fosfor seviyesine bağlı olarak, aşırı alımlar yapılmamalıdır. Sisteminizdeki bu mineral çok fazla ciddi olabilir ve böbrek sorunlarına neden olabilir. Potansiyel sağlık yararlarının çoğu için sadece ılımlı miktarda tohum, bir fincandan daha fazla olmamalıdır.  

Deri Döküntüleri: Bu tohumlar da nadir bulunan mineral selenyumca yüksektir. Eğer çok fazla tohum tüketirseniz, deride bir iltihap geliştirebilir, kronik yorgunluk yaşarsınız ya da ruhsal değişimlerden muzdarip olabilirsiniz.

Kilo Kazancı: Her 1/4 fincan ayçekirdeğinde yaklaşık 200 kalori bulunur. Bu nedenle, düzenli olarak bu tohumları atıştırırsanız, kalori alımınızı önemli ölçüde arttırıyorsunuz demektir. Bu tohumlar lezzetliyken aşırı kilo almayı önlemek için hafif seviyede tüketmek gerekir.

Kan Basıncı: Bu tohumların fazla olması sağlık yararlarına rağmen sodyum düzeyini yükseltebilir. Tansiyonunuz ve genel kalp sağlığı için tehlikeli olabilir.

Ayçiçeği Tohumları Yemenin En İyi Yolları

Daha önce de belirtildiği gibi, ayçiçeği tohumlarını tüketmenin çeşitli yolları vardır. En popüler yol onları basitçe kabuklu haliyle  yiyerek veya kabuklarla veya kabuksuz olarak haliyle tüketebilirsiniz. Kabuksuz tüketerek , genellikle sodyum alımını azaltabilirsiniz, ancak bazı diyet lifi ve mineral içeriğini de kaybedersiniz. 

Bazı insanlar ayrıca ayçekirdeklerini  kızartmaktan hoşlanırlar. Bunu, tuzlu suda 1 fincan ayçiçeği tohumlarını 5-10 dakika kaynatarak yapabilirsiniz. Tohumları fırın tepsisinde kurutun. İsterseniz hafifçe tuz veya mevsim tohumları ekleyebilirsiniz.  Tohumları 25 dakika boyunca 162 derece de pişirin veya tohumları kahverengi bir renk elde edilinceye kadar pişirin.

Ayçiçeği çekirdekleri veya salamura çekirdeği, salata ve ekmekten kurabiyelere, çeşitli sos veya körilere kadar her şeyde bulabilirsin.

Benzer Yazılar