Beslenme
Ayçiçek Yağının Faydaları 29.11.2016

AYÇİÇEK YAĞININ FAYDALARI

Ayçiçek yağının sağlığa olan faydaları saymakla bitmez. Ancak, bunlardan bazıları; kalp sağlığını iyileştirme, bağışıklık sistemini güçlendirme, enerji artırma, kanseri önleme, cilt iyileştirme, kolesterolü düşürme, astıma karşı koruma ve iltihabı azaltma gibi özellikleri içerir.

Ayçiçeği dünyanın her yerinde bulunabilen, canlı ve güzel bir çiçektir. Ancak çoğu insan; ayçiçeğini, daha az sağlıklı olan yemeklik yağların yerini alabilecek kadar sağlıklı bir yağ olarak görmüyor. Ayrıca, ayçiçek yağı bazı kozmetik uygulamalarda da kullanılabilir.

Ayçiçek yağı, ayçiçeklerinden nispeten daha kolay çıkarılan, uçucu olmayan bir yağdır. Dünya genelinde çeşitli mutfaklarda kullanılan ayçiçek yağının üretiminde; Rusya, Ukrayna ve Arjantin başlıca üreticilerindendir.

Ayçiçek yağının artan popülaritesinin ana nedenlerinden biri; palmitik asit, oleik asit ve linoleik asit  içeren etkileyici yağ asidi içeriğidir. Vücuttaki yağlı asitlerin kombinasyonu, insan sağlığının çeşitli unsurlarını korumak için son derece önemlidir ve ayçiçeği yağı, bu dengeyi korumaya yardımcı olabilir.

Bütün bunların yanı sıra; bu yağ asitlerinin bir kısmı, E vitamini ve diğer organik bileşikler ayçiçeği yağında antioksidan görevi görürler. Bu da, insanların maruz kaldıkları çeşitli koşulları olumlu yönde etkileyebilecekleri anlamına gelir.

Ayçiçek yağı; yaygın olarak kullanılan diğer bitkisel yağlardan çok daha fazla doymamış yağ içermektedir. Son zamanlarda sağlıklı beslenme amacıyla alternatif seçenekler aranmaktadır, işte tam bu sebeple ayçiçek yağı uluslararası pazarda oldukça arzu edilir hale gelmektedir. Şimdi, ayçiçeği yağının büyüleyici faydalarını biraz daha ayrıntılı olarak keşfedelim.

Kalp Sağlığı

Ayçiçek yağında bulunan, iyi miktarda linoleik asit (omega - 6 asidi) bulunan yağ asidi dengesi açısından oldukça iyidir. Omega - 6 yağ asitleri genellikle ‘kötü’ kolesterol olarak kabul edilse de, vücut için çok önemlidir. Problem ise; iyi kolesterol (omega - 3s) ve kötü kolesterolün sağlıklı bir dengesinin bulunmasıdır. Ayçiçek yağı doymuş yağ içermez, bu da vücudun genel kolesterol içeriğini gerçekten azaltabileceği anlamına gelir. Ayçiçek yağı, ılımlı olarak, kalp sağlığına dikkat etmek isteyenler için iyi bir seçimdir!

Cilt Sağlığı

Ayçiçek yağı, vücutta bir antioksidan görevi gören E vitamini bakımından zengindir. Kalp hastalığını önlemeye ve bağışıklık sisteminizi arttırmaya doğrudan bağlıdır. Bununla birlikte, E vitamini, özellikle cilt sağlığının iyileştirilmesi ve hücrelerin yenilenmesi ile doğrudan ilgilidir. Böylece, cildiniz güneşten gelen hasarlara karşı daha iyi korunmuş olur.

E vitamini gibi antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize ederek sağlıklı hücreleri tahrip etmelerini veya hasar görmelerini önler. Yara izlerinizde azalma, yaralarınızın iyileşmesi ve cildinizde daha sağlıklı bir görünümü fark edebilirsiniz. Bu yüzden, ayçiçek yağı yaygın olarak kozmetik uygulamlarda kullanılır.

Enerji Destekleyici

Ayçiçek yağı içerisindeki yağ asidi içeriği, aynı zamanda, vücuttaki enerji seviyelerine bağlıdır. Doymuş yağlar kendinizi halsiz hissetmenize neden olurken, ayçiçek yağı sizin enerjik hissetmenizi ve güne hazır olmanızı sağlar.

Kanser Önleyici

Yukarıda belirtildiği gibi; ayçiçek yağı, antioksidanlar ve antioksidan olarak işlev gören maddeler bakımından zengindir. Tokoferol olarak bilinen E vitamini, sağlıklı hücreleri kanserli hücrelere dönüştürülmeden önce serbest radikalleri yok edebilen güçlü antioksidanlardandır. Özellikle kolon kanserini önleme ile bağlantılıdır. Ancak daha geniş bir kanser çeşidine etkilerini doğrulamak için bir dizi çalışma devam etmektedir.

Anti-İnflamatuar Kapasitesi (İltihaplanma Önleyici)

Astım, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insanı etkilemektedir. Bu solunum rahatsızlığı bazen hafif görülürken, bazen de hayati tehlike arz edebiliyor. Ayçiçek yağı, vitamin içeriğinden ve ayçiçeği yağının içerdiği yararlı yağ asitlerinden türetilen anti-inflamatuar niteliklerinden dolayı astım atakları aza indirgenir. Ayçiçeği yağı astımın yanı sıra, iltihaplı bir hastalık olan artrit şiddetinde de azalma sağlar.

Bağışıklık Sistemi Sağlığı

Antioksidanların vücuttaki faydalarını açıklamıştık, ancak genel bağışıklık sistemi üzerinde ve vücudun enfeksiyona karşı direnci konusunda da önemli bir etkisi vardır. Ayçiçek yağı, membran bariyerlerini (hücre zarını) güçlendirerek cildi korur, böylece bakteri ve virüslerin vücuda girmesini zorlaştırır. Özellikle bebekler için şiddetle tavsiye edilen ayçiçek yağı; bebekleri enfeksiyonlardan koruyabilir.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR!

Ayçiçek yağındaki yağ asitleri diyetinizde önemli ve gerekli olsa da; ayçiçek yağı, diğer bitkisel yağlardan daha yüksek bir omega - 6 içeriğine sahiptir. Özellikle şişmanlık veya kolesterol ile ilgili sorunlar yaşayan biriyseniz, daha çok dikkat etmeniz gerekir. Fazla tüketimlerde, omega - 3 alımı bilinçli olarak artırılmazsa, yağlı asitlerin vücutta dengesiz kalmasına neden olabilir ve bu oldukça tehlikeli bir durumdur. Vücudunuzun nasıl tepki verdiğini ve nasıl hissettiğinizi izlediğiniz sürece, ayçiçek yağı diyetinize büyük bir katkı sağlayabilir!

Benzer Yazılar