Beslenme
Fındığın Faydaları 28.11.2016

FINDIĞIN FAYDALARI

Fındık herhangi bir diyet için son derece yararlı ektir.  Fındık parçaları ise kolesterolü dengelemeye, kalp sağlığı artırmaya, kan basıncı ve pıhtılaşması azaltmaya, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, kilo kaybına yardımcı, diyabeti yönetmenize yardımcı olur. Ayrıca sindirim fonksiyonunu artırmak, vücudun metabolizmasını optimize etmek, cilt sağlığı artırmak, kanseri önleme , bilişsel işlev arttırmak, virüs ve mantar enfeksiyonlarına karşı korumak ve kırmızı kan hücre sayısını artırmak gibi yeteneklerini içeren sağlık yararları ile  geniş bir yelpazeye sahiptir.

Fındık, oldukça geniş mutfak uygulamalarına sahiptir. Ama Botanik ve fen anlamında da kullanılır, Fındık kabukları ve tohumlarını içerir, ama teknik olarak, fındık doğal tohumlarını çıkartarak ; Fındık, kestane ve meşe palamudu kabuğu ve tohumu ayrı ve bilimsel olarak fındık olarak sınıflandırılır.  Besleyici değeri ve etkisi açısından fındık ; tohumları ve fındık olarak  çok benzer yararlara sahiptir. Bu yüzden Fındık ve tohumlarının yararlarını ele alalım.

Fındık insan diyetlerine 750,000 yıldır dahil edilir. Bazı sitelerde antropolojik kayıtlara göre ; Dünyada fındığın besin değeri ve erişilebilirliği binlerce yıldır avcı/toplayıcı kültürünün önemli bir parçasıdır. Yani kültürel olarak mutfakta önemli bir rol oynamaya devam eder. Hemen her ülkede  çeşitli şekillerde tüketilir. Fındığın en yaygın türleri ; Badem, Brezilya fındık, fıstık, kaju fıstığı, kestane, keten tohumu, fındık, fıstık, cevizler, çam fıstığı, haşhaş tohumu, susam, ceviz ve ayçiçeği tohumudur Fındığın bilinmeyen başka bir türü de bazı özel sağlık yararları olan bir Hindistan cevizidir.

FINDIĞIN BESİN DEĞERLERİ

Fındık da birçok sağlık yararları açısından vitaminlerin çoğu bulunur. Mineraller ve organik maddelerin zengin çeşitliliği nedeniyle. Daha spesifik olarak, faydaları diyet lifi ile birlikte geliyor, doğal olarak, E vitamini, bitki sterol ve bakır, demir , kalsiyum, potasyum, çinko, magnezyum gibi mineraller, manganez yağ asitleri, linoleik asit, flavonoidler, antioksidan, karoten, L-doymamış. Somun çeşitleri gibi onlarca sağlıklı içeriklere sahiptir.

SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI

KANSERİ ÖNLER

Fındığın en güzel yönlerinden biri de bazı insanlar için bir tezat olarak, yağ içeriğinin yüksek olmasına rağmen,  vücut için gerektiren yararlı formları ve fındık yağ asitleri, özellikle de, alfa linoleik asit (ALA) omega-3 denilen bu doymamış yağlar için mükemmel bir kaynaktır. Yağ asidi bu tür kolon denekler ile, prostat ve meme kanseri riskini azaltmak için yol olarak  gösterilmiştir. Ayrıca Bazı antienflamatuar özellikleri vardır. ve fındık gastrointestinal kanserlerinin bazı türlerin riskini azaltır.

SİNDİRİM VE KİLO KAYBINA YARDIMCI

Fındık her çeşitli gıdada bulunan  faydalı ve çok yönlü unsurlarından biri olan fiber yüksek bir içeriğe sahiptir. Dışkı dökme yardımcı olur, çünkü öncelikle, lif sindirim sürecinde önemlidir. Lif bağırsak düz kasında işleyiş hareketini uyarır çünkü bağırsak hareketleri sindirim sistemi yardımıyla düzgün hareket anlamına gelir. Dışkı serbestçe sistem yoluyla hareket ettiğinde, kabızlık azalır ve düzenli bağırsak hareketleri başlayabilir. Hemoroid veya polip gibi çeşitli sindirim sorunları, kanser gibi daha ciddi hastalıklar da dahil olmak üzere gelişme şansını azaltır. Ayrıca, zararlı omega-6 yağ asitleri ile fazla kolesterolu temizlemek için çalışır.

Son olarak, lif vücudun tok hissetmesine yardımcı olur. Obez insanlarda aşırı yemeği önler. Ve açlık hormonunun salınımını önler. Bu kilo kaybı rejimlerde fındığı değerli bir parça haline getirir.  Diyet için çok fazla kalori eklemeden. sağlıklı şekilde kilo kaybına yardımcı ve aşırı kilolardan kurtulmanıza bir avantajdır.

ARTAN KALP SAĞLIĞI

Belki de genel sağlık açısından fındığın en önemli özelliği kardiyovasküler sisteme olan etkisidir. Bu yolla , kötü kolesterole tam bir ders olarak fındık devreye girer. Kolesterole olan bu tür yararlı aslında  tehlikeli kolesterolün varlığı azaltır ve arterler ile kan damarlarının duvarlarında bağlı kalmamasını sağlar. Bu şekilde, fındık ciddi kardiyovasküler sistem zararlarında kan pıhtılaşması ve damar sertliği riskini azaltır. İkincisi, fındık kan damarlarını rahatlatır ve herhangi bir daralma ya da kronik kasılmaları kolaylaştırır . Ayrıca  önemli bir amino asit  ve arginin içerir. Bu içerikler kan damarlarını gevşetir. kan daha rahat akar, ve tüm sistem ve kan basıncı azalır. Daha az stres. Aynı zamanda, kan pıhtıları eğer hızlı ve sorunsuz bir şekilde akıyorsa damarlar gevşer ve  vücuda olan kötü etkisi daha azalır. Fındık ayrıca bazı poli-fenolik flavonoit bileşenleri, resveratrol dahil olmak üzere zengin bir kaynaktır. Bu güçlü bileşikler kan damarlarının daralmasına neden olan anjiyotensin, aktivitesini engeller. Ayrıca nitrik oksit, bilinen bir vazodilatör(  damar genişleme, esneme’’  vazodilatasyona neden olan yani kan damarlarının genişlemesini sağlayan sinir veya (dış) ajanlara verilen isimdir. Vazodilatasyon damar duvarındaki çizgisiz kasın gevşemesiyle damarın genişlemesidir. )   olarak serbest bırakılması neden olmaktadır.

Genel olarak, fındık kalp sağlığı için,  kardiyovasküler sorunları önlemek için en iyi şeylerden bazılarıdır ve  bu açıdan gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz . Çok fındık yemek genellikle Akdeniz diyeti içeriğinde mevcuttur. Ve Akdeniz çevresinde , kardiyovasküler hastalıklar herkesin de bildiği gibi düşük bir düzeydedir.

E VİTAMİNİ İÇERİĞİ

Fındıkta yüksek konsantrasyonlarda bulunan A vitamini güçlü bir antioksidandır. Ancak yüksek derecede E Vitamini de içerir. Antioksidanlar hastalıkların ve tehlikeli koşulların geniş bir yelpazede, kanser türleri de dahil olmak üzere hücresel metabolizmanın yan ürünü olan vücutta serbest radikallerin etkileri ile mücadele de yardımcı olabilir . Ayrıca, E vitamini sağlık yararları cilt sağlığını artırmak ve kırışıklıklar ve erken yaşlanmaya yol açan serbest radikallerin zararlı etkileri ile mücadele etme yeteneği vardır. Bu vitamin aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun metabolik işlevlerini arttırır ve hücresel onarımı destekler.

MENTAL SAĞLIK

Fındık ayrıca ruhsal bozukluklar, Alzheimer hastalığı, şizofreni ve omega-3 yağ asidi içeriği nedeniyle depresyon gibi zayıflatıcı etkiler ile mücadelede daha sağlıklı bilişsel fonksiyonları ile beyine giden kan akışını artırır.

POTASYUM İÇERİĞİ

Bazı yiyeceklerde potasyum yüksek düzeyde hücresel sıvı ve hücrelerde su dengesi için çok yararlıdır. Bu hidrasyon çok önemli olduğu gibi vücudu sulu tutmak ve düzgün işlemesine yardımcı olmaya yardımcı olabilir. Potasyum da daha fazla kan basıncı azaltmak ve çeşitli koşullara karşı kalbi korumada bir vazodilatör olarak çalışıyor.

BAKIR VE DEMİR İÇERİĞİ

Bu iki temel mineraller kırmızı kan hücreleri düzgün oluşturulması için gereklidir. Demir ve bakır kırmızı kan hücrelerinin, aktif bileşenleri sayesinde yorgunluk, hafif sersemlik, mide sorunları, uyku bozukluklarına neden olabilir. Ayrıca ; Anemi, demir eksikliği olarak bilinen semptomları hafifletmek içinde yardımcı olarak çalışırlar.

UYARI !!!

Ne yazık ki, fındık sağlık yararları olmasına rağmen, bir dezavantajı vardır. Fındık yüksek derecede alerjik bir madde olma eğilimindedir. Ve çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir. Fındık alerjisi olan birisi için fındık türlerinden hiçbiri diğeriyle aynı değildir, bu nedenle fındığın yeni bir türünü yerken ne dikkatli olmalısınız. Eğer alerjik reaksiyonlar var ise çok hafif ve şiddetli  aralığı cilt sorunları ve cilt tahrişlerine yol açabilir. Boğaz, solunum arızaları, anafilaktik( vücutta alerjik maddelere karşı oluşabilen ciddi bir alerjik reaksiyon biçimidir. Bu alerjik maddelere örnek olarak böcek zehirleri, polenler, yiyecekler, ilaçlar verilebilir.)   şok, kalp ritim bozukluğu, kusma, ishal ve mide rahatsızlığı şişkinlik olabilir. Fındık ile ilgili bir alerjiniz olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka Doktorunuza danışın.

Benzer Yazılar