Şifalı Bitkiler
Aynı Safa Nedir? Aynı Safanın Faydaları Nelerdir? 29.05.2019


İçeriğindeki Etken Maddeler

 


Xantophyll
Catendula
Musilaj
Saponinler
Flavonlar
Glikazitler
Organik asitler
Carotinoid


 Varis Sorunlarında Dostumuz


Aynı Safa bitkisini eski Yunanlılar çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılmıştır. iyileşmeyen yaralar, yüksek ateş, çıban, kötü huylu tümörler ve benzeri yara durumlarında. İbn-i Sina yazılarında Aynı Safa bitkisinin tüm zehirler ve özellikle zehirli hayvan sokmalarına karşı başarılı bir ilaç olduğu belirtmiştir. Halk tıbbında aşırı ter önleyici diüretik spazm çözücü, adet getirici olarak kullanılmıştır. Karaciğer dostu olarak bilinen drogdur.


Aynı safa; Antispazmodik olarak krampları azaltmak için, gecikmiş adet döngüsünü uyararak adeti başlatmak ve ağrılı adet dönemlerindeki ağrı ve spazmları azaltmak amaçlı, Ateş düşürücü olarak, Kanser tedavisinde yardımcı olarak, Ağız içi veya boğazdaki mukozanın tahriş olması ve iltihaplanması gibi durumlarda iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılmaktadır.


Dünya genelinde en çok kullanım alanları dahili ve harici yara ve ülserlerdir. Kanserde kullanılan en kıymetli 5 bitki içerisinde olduğu düşünülmektedir. Kan dolaşımını uyarması sebebi ile varis sorunlarında tercih edilmektedir.


Yeni araştırmalar bitki farmasötik drogları içindeki triterpen saponinler, quercetin, carotenoid ve sesquiterpenler, antioksidan etkileri ile serbest radikal süpürücü, antienflamatuar (iltihap geriletici) etkileri üzerinedir. Mide ve kalın bağırsak ülserlerinde iyileştirici, iyileşmesi gecikmiş cilt yaralarında haricen kullanımı yaygındır. İçeriğindeki beta karoten (A vitamini) ve lutein, yaşlılıkta merkezi görmeyi engelleyen sarı leke (makula dejenerasyonu) hastalığını engelleyen başlıca maddelerdir.


Damar iltihabı, varis ve fistüller, rahim ve böbrek iltihapları, ameliyat yaraları ve yara enfeksiyonları üzerinde iltihap giderici, antibakteriyel özelliği ile tedavi edici olabilmektedirler. Sedef hastalarında da önerilmektedir. Hepatit A-B-C virütik sarılıklar da kan temizleyici özelliği sayesinde tedaviye büyük yardımcıdır.


Mide bağırsak kanamaları ve ülserlerde, ayak mantarları ve kan çıbanında, pigment ve ihtiyarlık lekelerinde etkili olduğu saptanmıştır.


Halk Tababetine Göre: Çok yönlü iyileştirici özellikleri olan bir bitkidir. Aynı safa için tabiat eczanesi ifadesi de kullanılmıştır. Genel olarak bir çok yara enfeksiyon üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. 

Benzer Yazılar