Faydalı Yiyecekler
Ayvanın Faydaları Nelerdir ? 15.12.2017

Ayva

Ayvanın çok olması  kışın sert geçeceğinin alameti olarak görülür. Ayva aynı zamanda da kış aylarının getirdiği hastalıkların şifasıdır. Saymakla bitmeyecek ayva, hem meyve haliyle hem tatlısı hem reçeli hem de yemeklere harika bir garnitür olarak doğal mucizelerdendir. Bunun yanında ayva saymakla bitmeyecek faydaların da kaynağıdır.

Meyveler hayatımızda çok büyük önem taşırlar. Her birinin sağlığımız açısından farklı meziyetleri vardır. Ayva da bu meyvelerden bir tanesidir. Ancak bize sağladığı faydaların karşılığında beklenen ilgiyi de görmeyen bir meyvedir. Ayvanın kendisinin ayrı, suyunun ayrı, çekirdeğinin ayrı faydası vardır. Ayva da bol miktarda A, B ve C vitamini bulunmaktadır. Fosfor, bakır, sodyum, potasyum, çinko, demir, selenyum açısından oldukça zengindir. Sert yapısı ve keskin tadı sebebi ile beklenen ilgiyi alamamıştır.

Ayva aslen İran'da ve Türkiye'de yetişir. Ayrıca Türkiye dünyanın ayva ihtiyacının yüzde otuz beşini karşılamaktadır. Sadece Sakarya da yılda 610 bin yon, ayva veren ağaçlarımız var. Bununla birlikte, Marmara bölgesinde, İzmir, Zonguldak ile Batı Kara deniz bölgesinin bazı illerinde, Ankara çevresinde, Antalya ve Akdeniz Bölgesinin bazı illeri, ile Manisa ili ve kırsalında bol miktarda yetişmektedir.

Kış aylarının gelmesi ile meydana çıkan ayva, önemli bir sonbahar meyvesidir. Günlük C vitamini ihtiyacının dörtte birini tek başına karşılayabilir ve besin değerleri açısından oldukça sağlıklı bir meyvedir.

Ayvanın Faydaları Nelerdir ? • Ayva, enerji verir ve günlük hayatın koşuşturmacası içerisinde kaybettiğiniz zindeliği kısa sürede size geri kazandırabilir. Sabah güne başlarken birkaç dilim ayva tüketebilir ve sonucunda neler olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.
   


 • Ayva, varis tedavisi için en doğal tedavi yöntemlerinden birisidir. Özellikle ayak bölgesinde meydana gelen varislerde düzenli olarak ayva tüketimi, sorunlu bölgedeki damarların rahatlamasına ve daha az görünmelerine imkân verebilir.
   


 • Adet Kanamalarını Düzene Sokar. Ayva, adet kanamalarını düzene sokabilmek için birebirdir. Aylardır düzensiz adet kanamaları yaşıyor ve kendinizi mutsuz hissediyorsanız, günlük beslenme düzeninize taze ayva dilimlerini dahil edebilirsiniz.
   


 • Ayva, doğumu kolaylaştırma konusunda destek alınabilecek etkili yiyeceklerdendir. Sizin için en değerli varlığı dünyaya getirme esnasında dayanılmaz sancılar yaşamamak ve çok daha rahat bir doğum geçirebilmek adına hamilelik dönemi boyunca gönül rahatlığı ile ayva tüketebilirsiniz.
   


 • Ayva, şiddetli baş ağrılarını dindirebilir ve kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Bir tutam ayva çiçeğini bir kaşık bal ile karıştırın ve macun haline getirdikten sonra bol su ile yutun. Sadece yarım saat içerisinde bile farkı göreceksiniz.
   


 • Ayva, iştah açıcıdır ve kilo alınmasına katkı sağlar. Gün içerisinde sık sık ayva tüketerek kilo alamama gibi sorunlarınızın önüne geçebilir ve sağlıklı yollarla kilo almanın keyfini sürebilirsiniz.
   


 • Ayva, cinsel isteğinizi arttırması ile de bilinir. Tekdüze giden evliliğinize biraz olsun renk katmak istiyorsanız ayvanın afrodizyak etkilerinden yararlanabilirsiniz.
   


 • Ayva, kış aylarında meydana gelen soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklarda tedavi edicidir. Ayvayı kaynatarak ve suyunu düzenli olarak içerek gribin belirtilerini en aza indirebilirsiniz.
   


 • Ayva, etkili bir ter atıcı olarak da kullanılabilir. Spordan yarım saat kadar önce ayva tüketerek terlemenizi arttırabilir ve çok daha etkili şekilde toksinleri vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.
   


 • Ayva, stresli kişiler üzerinde sakinleştirici etki gösterir. Kendinizi sinirli, gergin ya da stres altında hissettiğiniz anlarda tüketebileceğiniz ayva dilimleri ile doğal yoldan sakinleşebilir ve kendinizi çok daha rahat hissedebilirsiniz.
   


 • Ayva, gözde meydana gelen enfeksiyonları giderici özelliğe sahiptir. Ayvayı kaynatarak suyunu çıkarın ve karışım ılındıktan sonra bir pamuk yardımı ile enfeksiyon kapan gözlerinizin üzerini temizleyin. Aynı nemli pamuğu yaklaşık 20 dakika kadar gözlerinizin üzerinde bekleterek de göz enfeksiyonlarının tedavisinde etkili sonuç alabilirsiniz.
   


 • Ayva, bağırsaklarda meydana gelen iltihaplanmaları giderir. Bağırsaklarınızın eskisi kadar iyi çalışmadığını düşünüyor ve sık sık kabızlık yaşıyorsanız, en doğal çözümü ayvada bulabilirsiniz.
   


 • Ayva, mide adına büyük bir problem teşkil eden hazımsızlığı geçirir. Özellikle ağır yemekler yedikten sonra içebileceğiniz kaynatılmış taze ayva suyu ile hazımsızlık problemlerinizin önüne geçebilirsiniz.
   


 • Ayva, rahim akıntılarına iyi gelir. Rahim bölgenizde meydana gelen ve huzursuzluk hissi vererek özel hayatınızı kötü yönde etkileyen akıntılar konusunda ayvanın doğal gücünden yararlanabilirsiniz.
   


 • Ayva, kalp çarpıntılarını düzenler. Bu nedenle sık sık kalp çarpıntısı yaşayan kişilere uzman doktorlar tarafından da düzenli ayva tüketiminin faydalarından bahsedilmektedir. Haftada en azından birkaç gün ayva yiyerek, kalp atışınızı düzene sokabilirsiniz.
   


 • Ayva, ağız kokusunu gidererek genel ağız temizliğine katkıda bulunur. Ağız kokusundan muzdaripseniz ve bu sizi fazlasıyla rahatsız ediyorsa bir de ayva tüketimini deneyebilirsiniz.
   


 • Ayva, çocuk ishallerinde en doğal tedavi seçeneklerinden birisidir. Ayvanın kompostosunu yaparak bebeğinize içirebilir ve kısa sürede ishalinin kesilmesini sağlayabilirsiniz.
   


 • Ayva, kolesterolü düzenlemesiyle de faydalıdır. Kanınızda bulunan LDL’yi düşürebilmek için ayva tüketebilir ve böylelikle kanınızı doğal yollardan temizleme imkanlarına sahip olabilirsiniz.
   


 • Ayva, anemi rahatsızlığında destekleyici bir terapi yöntemidir. Kansızlıktan şikayetçiyseniz komposto şeklinde tüketebileceğiniz ayva sayesinde kan değerlerinizi kısa sürede yeniden olmaları gereken seviyelere getirebilirsiniz.
   


 • Ayva, kanser riskini azaltmaya yardım etmektedir. Özellikle kolon kanserinde ya da günümüzde öldürücü etki gösterebilen farklı pek çok kanser türünde destekleyici bir besin türü olarak tercih edebileceğiniz ayvayı taze şekilde tüketebilir ya da komposto halinde de içebilirsiniz.
   


 • Ayva, vücutta yer alan tüm hücreleri onarır. Bu doğal şifa kaynağının içerdiği bol miktarda antioksidan ile hücre yenilenmesi sağlayabilir ve yaşlanmaya adeta dur diyebilirsiniz. Cildiniz için de fazlasıyla yararlı olabilecek bu mucizevi meyve ile kırışıklıklar üzerinde olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   


 • Ayva, çocuklarda zihinsel gelişimi desteklemektedir. Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar, düzenli olarak çocuklara ayva yedirmenin zekâ gelişimlerini çok daha pozitif yönde etkilediğini göstermiştir. Ayva ayrıca zihin sağlığını koruması ile de bilinir.
   


 • Ayva, sindirim sorunlarına iyi gelir. Balla karıştırarak tüketebileceğiniz taze ayva püresi ile bağırsaklarınızı olması gereken işleyişine sokabilir ve kabızlık ya da ishal şikayetlerinin önüne geçebilirsiniz. Basur gibi rahatsızlıklar için de düzenli ayva tüketimi doktorlar tarafından önerilmektedir.
   


 • Ayva, mide çeperini güçlendirerek mideyi kuvvetlendirir. Çin’de yapılan araştırmalar, mide ülserini geçirme konusunda ayvanın güçlü etkisinden yararlanılabileceğini göstermiştir. Mide ülserine karşı ayva tüketiminde ayvanın doğrudan kendisini yiyebileceğiniz gibi kaynatarak suyunu da içebilirsiniz.
   


 • Ayva, karaciğeri iyileştiren en etkili meyvelerden birisidir. Zengin antioksidan içeriği ile tercih edebileceğiniz ayva sayesinde karaciğerinizi temizleyebilir ve çok daha rahat bir şekilde çalışmasına imkân verebilirsiniz. Antibiyotik görevini de üstlenen ayva ile karaciğerinizi her daim etkin şekilde hastalıklara karşı koruyabilmeniz mümkündür. Ayvanın ayrıca karaciğer yetmezliğinde de doğal bir tedavi yöntemi olduğu bilinmektedir.
   


 • Ayva, solunum yollarında meydana gelen rahatsızlıklara karşı koruyucudur. Özellikle soğuk aylarda muzdarip olduğunuz solunum yolu hastalıklarında ayva suyu içerek solunum kanallarınızı rahatlatabilirsiniz. Astım üzerinde de oldukça etkili olan ayva ile çok daha rahat nefes alma imkanlarına sahip olabilirsiniz.

 

Benzer Yazılar