Bitkisel
Badem Yağının Faydaları 06.09.2016

BADEM YAĞININ FAYDALARI

Yüzyıllardır kullanılan badem yağının sadece saçınızda değil, cildinizde ve genel sağlığınızda da harikalar yaratabileceğini biliyor muydunuz? Badem yağının en çok bilinen özelliği E vitamini bakımından çok zengin olmasıdır. Bunun yanında antioksidanlar bakımından da zengindir ve proteinler, yağlar ile birlikte başka birçok besin kaynağını da beraberinde içerir. Elde edilişi çok rahat olduğundan, evde de kolaylıkla bulundurulabilen bu besini günlük olarak tükettiğinizde birçok hastalığın tedavisinde sizlere yararı dokunacaktır.

Badem yağının; tatlı badem yağı ve acı badem yağı olmak üzere iki çeşidi vardır. Tatlı olan badem yağı; saç, deri ve sağlıkla ilgili oldukça faydalı olduğu için güzellik ürünlerinde sıkça kullanılır ve en çok bilinen badem yağı çeşididir.

SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI

badem-yagi-deriDeri Üzerindeki Etkileri

Badem yağında A, B ve E vitaminleri bulunur ve bu vitaminler cilt  için oldukça faydalıdır. Badem yağını cildinize sürdüğünüzde; deri  nemini muhafaza eder ve deri üzerindeki gözenekler kapanmadan  emilim gerçekleşir. Düzenli kullanım sağladığınız takdirde; Ciltte  daha derin bir şekilde nemlendirme sağlar. Ve Vücuttaki  kaşıntılara iyi gelir. Dudak çatlamasını engeller ve var olan dudak  çatlaklarında iyileşme sağlar. Cildi yumuşatırken, beslenmesini  de yardımcı olur. Ayrıca Tahriş olma durumunda cildi rahatlatır ve  derideki inflamasyonu hafifletir.

kirisikliklarKırışıklıklar

Aynaya baktığınızda yüzünüzdeki ince çizgi ve kırışıklıklar canınızı sıkıyor olabilir. Bir yemek kaşığı badem yağı, yarım avokado ve bir yemek kaşığı balla kendinize püre şeklinde bir maske yapabilir ve bu maskeyi hafta sonu cildinizi tazelemek için kullanabilirsiniz. Hazırladığınız püreyi cildinize sürerek 15-20 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile yıkayıp, havlunuzla hafif hareketlerle kurulayın.

 

 

 

yuzdeki-siyah-noktalar

Ciltteki Siyah Noktaların Temizliği

Cildiniz terleme, kirlilik gibi sebeplerle solgun gözükebilir ve cildinizde siyah nokta oluşumu olabilir. Bu durumdan kurtulmak için; 4-5 bademi ezerek içine bir çay kaşığı sütü, biraz limon suyunu ve fasulye ununu koyarak karıştırın. Dilerseniz bu küre bir yemek kaşığı şeker ve bir yemek kaşığı badem yağı da ekleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz kürü yüzünüze yarım saat boyunca yüzünüze küçük daireler çizerek uyguladıktan sonra yüzünüzü bol su ile durulayın.

 

 

 

 

goz-halkalariGöz Altındaki Halkalar

Gözünüzün altında oluşan siyah halkalardan rahatsız oluyorsanız ve gözaltı halkaları için doğal bir ilaç arıyorsanız; badem yağını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Uyumadan önce badem yağını bir pamuk yardımıyla ve hafif hareketlerle gözaltınızdaki siyah halkalara uygulayın. Siz uyurken badem yağının sizi tazelediğini gözle görülür bir şekilde fark edeceksiniz. Eğer göz çevrenizde ve göz kapaklarınızda oluşan kırışıklıklarınız varsa, badem yağı bu konuda da size yardımcı olacaktır.

 

sedef-hastaligi-cesitleriEgzama ve Sedef Hastalığı

Badem yağının derideki kaşıntıya iyi geldiğinden bahsetmiştik. Derinizde oluşan kaşıntı, kızarıklık ve yanmayı azaltmak için badem yağı ile yapılan bir karşım kullanabilirsiniz. 2 yemek kaşığı badem yağını; 3 damla E vitamini yağı, 5 damla Alman papatya yağı ve 5 damla lavanta yağı ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı günde birkaç kere sorun yaşadığınız yere uygulayın. Zaman içinde hastalıklarınızın belirtilerinin azaldığını, cilt problemlerinizden ve çatlak deri sorunlarınızdan kurtulduğunuzu göreceksiniz.

 

 

yaslanma-etkileri

Yaşlanma Etkileri

Badem yağı, deri hücrelerini yeniler ve cildinizi canlandırır. Cildinizin ışıl ışıl parlaması için ve yaşlanma belirtilerini tersine çevirmek için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

dudakcatlamasiDudak Çatlaması

Vücudumuzda çatlamaya en müsait yer dudaklarımızdır. Yumuşak, çatlaksız ve canlı rengi olan dudaklara kavuşmak neredeyse herkesin hayalidir. Eğer sizin de böyle bir hayaliniz varsa, badem yağıyla bu hayale kavuşmak artık çok kolay. Badem yağı ve balı karıştırarak kendinize doğal dudak kremi yapabilirsiniz. Bu kremi küçük bir kutuda saklayıp, ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz her zaman kullanabilirsiniz.

 

gunesyanigiGüneş Işığı Yanıkları

Güneş ışığından dolayı cildinizde yanık görünümü oluşabilir. Bu görünümden kurtulmak için; badem yağı, süt tozu, bal ve limonu karıştırarak bir macun elde edin. Elde ettiğiniz macunu güneşten oluşan yanık bölgenize sürerek 20 dakika bekleyin, bol su ile durulayın. Sonucunda yanık görünümünden kurtularak cildinizi nemlendirmiş olacaksınız.

 

 

 

el-ve-ayakEl ve Ayak Bakımı

Özellikle kış aylarında ellerimizde çatlamalar ve kuruluklar olabiliyor.  Ve maalesef ayaklarımızda da zaman zaman deri atma, çatlama sorunları oluşabiliyor. Düzenli bir şekilde kullandığınızda derinizdeki kuruluklardan kurtulabilirsiniz. Badem yağı hafif olduğu için cildiniz tarafından hemen emilir. Ayrıca sürdükten sonra el ve ayaklarınızda güzel bir koku bırakır.

 

 

 

 

 

makyajtemizleme

Makyaj Temizleme

Başka yağların aksine badem yağı akne oluşumunu azalttığı için tüm cilt tipleri için uygundur. Bu sebeple badem yağıyla makyajınızı rahatlıkla temizleyebilir ve gözeneklerinizi açabilirsiniz.

 

Benzer Yazılar