Bitkisel
Keten Tohumunun Faydaları 04.09.2016

Keten Tohumu Nedir?

İçeriğinde yüksek oranda omega-3 ve B12 bulunan keten tohumu mucizevi bir bitkidir ve aynı zamanda sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Anavatanı Türkiye olsa da, Suriye, Mısır ve Irak gibi ülkelerde de yetiştirilmektedir.

Keten tohumu C, E ve K vitaminleri içermektedir. Ayrıca kalsiyum, bakır ve demir açısından da oldukça zengin bir bitkidir. Bunu dışında insan vücudunun üretemediği omega-3 yağı içermektedir. Bu sayede de kilo vermek isteyenlerin vazgeçemediği bir besindir.

Keten Tohumun Faydaları

Yüksek Kolesterolü Dengeler

Keten tohumu içeriği yüksek oranda Omega-3 ve Omega-6 sayesinde yüksek kolesterolü dengeler. Bu sayede iyi ve kötü kolesteröller sağlıklı bir şekilde dengelenmiş olur.

Kanserle Mücadele Eder

Keten tohumunun kanseri kesin olarak yendiğini söylemek doğru olmaz. Fakat içeriğinde bulunan liganan adındaki madde kanserli hücreleri temizlediği söylenmektedir. Hatta bu konuda hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda liganan maddesinin kanserli hücreleri ve tümörleri temizlediği kanıtlanmıştır. Fakat bu konuda insanlar üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu henüz bilimsel olarak ortaya konmamıştır.

Diyabet Sorunlarını Giderir

Her gün tüketilen keten tohumunun henüz başlangıç seviyesinde olan diyabet problemini ortadan kaldırmakta yardımcı olduğu biliniyor. Aynı zamanda kan şekerini de dengelemek konusunda yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Keten tohumu içeriği yüksek oranda Omega-3 ve Omega-6 yağları vücudu dirençli bir hale getirerek bizi hastalıklardan korumaktadır. Bu yüzden düzenli bir şekilde tüketilen keten tohumu genel olarak bünyeyi korumaktadır.

Kabızlık Sorununu Giderir

Keten tohumu aynı zamanda müshil görevi görerek bağırsakların çalışmasını sağlar ve bu sayede kabızlık çeken insanların sorununu gidermeye yardımcı olur. Fakat bunu yaparken keten tohumunu çok fazla değil ölçülü bir şekilde tüketmeliyiz. Aksi takdirde ishal sorununa yol açabilir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Keten tohumu vücutta biriken gereksiz yağları atarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlar. İçerdiği besinler bünyeyi tok tutarak fazla yemek yememizi engeller. Bu sayede zayıflama işlemi gerçekleşir.

Omega-3 Yağlarını Vücut Üretemez, Dışardan Besinlerle Almak Gerekir

Omega-3 yağlarını vücudumuz üretemediği için bunu ancak dışardan alacağımız besin takviyeleri ile gerçekleştirmemiz gerekir. İşte bu noktada keten tohumu bize yardımcı olmaktadır.  Omega-3 yağının bağışıklık sistemini, beynin normal gelişimini, göz ve sinir sisteminin gelişimini desteklemenin yanı sıra eklemleri, kalp ve damar sağlığını koruma, depresyonu engelleme gibi pek çok faydası vardır. Aynı zamanda bitkisel Omega-3’ü en çok bulunduran besin maddesi keten tohumudur.

Keten Tohumu Bayatsa Sağlığa Zararlıdır

Keten tohumunun çabuk bozulan bir yapısı vardır. Mutlaka taze çekilmiş keten tohumu alınmalıdır. Bunu da ancak güvendiğiniz aktarlardan almanız daha iyi olacaktır. Keten tohumunun taze olup olmadığını anlamak gayet kolaydır. Çimlendirme yönetimini deneyebilirsiniz, eğer tohumlar çimlenirse bu taze anlamına gelir ve gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Keten tohumunu çok fazla miktarda almayın, aldığınız taneleri de mutlaka buzdolabında muhafaza edin.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Keten tohumu öğütülmüş olarak, tane halinde veya yağ olarak satılmaktadır. Tane halinde olan keten tohumları serttir ve iyi çiğnense bile tam olarak öğütülemez ve yeterince sindirilmeden vücuttan atılır. Fakat öğütülmüş olarak alırsanız hem sindirimi kolay olur hem de tüketilmesi çok fazla zahmetli olmaz. Öğütülmüş keten tohumunu çorbalarınıza veya salatalarınıza katarak tüketebilirsiniz.

Tane halinde alınan keten tohumları 24 saat içinde tüketilmezse toksit etkisi gösterir ve bünyenize zarar verir. Bu sebeple taze öğütülmüş keten tohumu kullanılması daha iyi olacaktır. Tane halinde alınan keten tohumlarını elektrikli kahve çekme makinesinde veya kahve değirmenlerini kullanarak öğütebilirsiniz.

Taze ve günlük bir öğütülmüş bir keten tohumu alırsanız yaklaşık 1 ay kadar tazeliğini korumaktadır.

Yok, eğer tane şeklinde keten tohumu aldıysanız keten tohumunun bir bölümünü nemli pamuk arasına alınız ve çimlenmesini bekleyiniz. Eğer keten tohumları çimleniyorsa bilin ki almış olduğunuz keten tohumu tazedir ve rahatlıkla tüketilebilir.

UYARI!!!

Çimlenen keten tohumlarını asla tüketmeyiniz. Onları mutlaka imha ediniz.

Benzer Yazılar