Beslenme
Balık Yağının Faydaları 05.11.2016

Balık yağı sağlık yararları çeşitli kalp hastalıkları tedavisinde yardımcı olmak için kullanılır. Yüksek kolesterol, depresyon, anksiyete, DEHB, bağışıklık sistemi, kanser, diyabet, enflamasyon, artrit, IBD, AIDS, Alzheimer hastalığı, göz rahatsızlıkları, makula dejenerasyonu ve zayıflamış ülser, Ayrıca özellikle sedef ve akne gibi durumlar için yardımcı, kilo kaybı, sağlıklı hamilelik, doğurganlık ve cilt bakımında yardımcı olur.

Balık yağı sağlık yararları çoğu (DHA) gamma linolenik asit ve linoleik asit gibi omega-3 yağ asitlerinin varlığına bağlanabilir. Balık yağı diğer yararlı esansiyel yağ asitleri, Alfa-linolenik asit ya da ALA ve Gamma-linolenik asit veya GLA içerir.

Balık yağı faydalı nitelikleri bol olsa da, birçok sahte ürünler satan satıcılar mevcuttur. Aldığınız ürünleri kontrol ederek alınız. Balık yağı üreticileri hemen hemen her şey için bir çare bularak piyasaya ürün çıkartmaya çalıştılar. Okuyucular bilinçli bir karar vermeden önce tam kendilerini eğitmek yerine, balık yağı faydaları hakkında olumlu ve olumsuz bilgilere sahip olmaları gerektiğini düşündük.

Yağ için iyi bir kaynak olan Balık, farklı türleri uskumru, gökkuşağı alabalığı, göl alabalığı, pisi balığı, ringa balığı, levrek, sardalya, kılıçbalığı, istiridye, ton balığı, mavi yüzgeçli orkinos, sarı yüzgeçli orkinos, kalkan, sardalya, hamsi ve somon. Bu balıklar yağ elde etmek için kullanılsada  , bunlar arasında en yaygın olanları albacore ton balığı, ringa balığı, uskumru, sardalya, alabalık ve somon  balığıdır. Balık yağı kalitesi büyük ölçüde balık türüne bağlıdır.

BALIK YAĞININ SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI;

KALP SAĞLIĞI

(AHA), Amerikan Kalp Derneği göre, klinik çalışmalar omega 3 kardiyovasküler hastalıkların sıklığını azaltmada etkili olduğunu göstermiştir. Bu nedenle balık yağı omega-3 büyük bir kaynaktır. Ve kalp hastalıkları ve kalp ritim bozukluğu  riskini azaltır. Ayrıca kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşürür, HDL (iyi kolesterol seviyesini artırır. Balık yağı trigliserid birikimini engeller ve daha fazla trigliserid seviyesini düşürür. Ön araştırmalar da balık yağı kalp hastaları riskini önlemek için kullanılabilir olduğunu göstermiştir. Böylece, balık yağı düzenli kullanımı kalp krizi önlemeye yardımcı olabilir  ve önlemede etkilidir. Amerikan Kalp Derneği göre, bu ön bulgular daha detaylı araştırma tarafından onaylanması gerekmektedir.

KİLO KAYBI

Ayrıca kilo vermeye yardımcı olarak bilinir. Profesör Peter Howe tarafından Güney Avustralya Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, balık yağı kiloyu azalttığı ve egzersiz etkinliğini artırdığını göstermiştir. Diyetlerine balık yağı eklenen gönüllüler düzenli olarak tükettikleri balık yağına  göre daha fazla kilo kaybı göstermiştir. Balık yağı ile birlikte yapılan  egzersiz kilo kaybında olumlu etkiler oluşturmuştur.

BAĞIŞIKLIK GELİŞİMİ

Balık yağının bağışıklık sistemini geliştirdiği düzenli tüketilmesi gerektiğine inanılıyor. Böylece soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi sık görülen hastalıkların oluşumuna karşı koymayı sağlıyor. vücudumuzda mevcut sitokinler ; faaliyet miktarını etkileyerek, mevcut omega-3 yağ asitleri  bağışıklık sistemini destekler. Sitokin : hücrelerdeki reseptörlere bağlanarak hücre çoğalmasını uyarırlar. Araştırmacılar ayrıca, balık yağının  bağışıklık sistemi üzerinde balık yağının etkisi incelenmiş ve balık yağının büyümeye etkisi olduğunu tespit etmişlerdir.

Temelde, balık yağı, insanların bağışıklık sistemini geliştirmek için potansiyele sahip, ama yine de , insanlar üzerinde daha fazla araştırma gereklidir. Balık yağı aynı zamanda kendi organ ve dokularına saldıran bağışıklık sistemi ile karakterize bir otoimmün hastalık olan lupus, hastalıkları için de faydalıdır. Çalışmalar da ilişkili ateş düşürmede yardımcı olmak için balık yağını göstermiştir.

AIDS

Beslenme Bilimleri Programı tarafından Lexington'da yapılan araştırmalar , balık yağını AIDS için bir tedavi olarak ileri sürmüştür.

ANTİ-ENFLAMATUAR ÖZELLİKLERİ

Balık yağı kan ve doku iltihabı azaltmada etkilidir. Balık yağı takviyeleri, tabletler, haplar ve kapsüller düzenli tüketimi, kronik iltihabi hastalıkları ile muzdarip olanlar için yararlıdır. Balık yağı Crohn Hastalığı ve bağırsak hem tipik hastalıkları olan ülseratif kolit de dahil olmak üzere (İBH) gastrointestinal bozuklukları, Çölyak hastalığı, kısa barsak sendromu ve Crohn hastalığı tedavisinde etkilidir. Balık yağı takviyeleri bu hastalar için etkili bir diyet olabilir.

Ülseratif kolit açısından, balık yağı kolon üzerinde birikmesini engeller. Araştırmalar ayrıca özellikle diğer diyet takviyeleri ve ilaçlar ile birlikte balık yağının anti-enflamatuar itibarını artırmak için kullanılmaktadır.

ARTRİT

Balık yağı artrit, romatizma, Raynaud belirtileri ve benzer hastalıkların tedavisinde yararlıdır. Balık yağı kullanarak (non-steroid anti-enflamatuar ilaçlar) NSAID(Non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar ya da steroid dışı yangı önleyici ilaçlar, kısaca NSAİİ'ler, analjezik, antipiretik ve antienflamatuar (ağrı, ateş ve inflamasyonu azaltıcı ilaçlardır.) ihtiyacını büyük dozlarda azaltmada yardımcı olabilir. Avustralya'da bulunan Newcastle Royal Adelaide Hastanesi ve Üniversitesinde, balık yağı büyük miktarlarda artrit tedavisinde olumlu etkiler gösterdiği tespit edildi. Osteoartrit durumlarda, balık yağı kıkırdak olmayan enzimlerin etkisini azaltmaya yardımcı olabilir.

Ancak ,Omega 3 yağ asitleri ve artrit , bir hastanın iyileşmesi için ideal bir etki için gerekli balık yağı dozu bilinmemektedir.

DEPRESYON VE ANKSİYETE

Mahkumlar üzerinde yapılan araştırmalar, mahkumlara omega-3 yağ asitlerini  yüksek miktarda içeren deniz ürünleri verilirken, şiddet, cinayet oranında  belirgin bir düşüş olmuştur. Balık tüketimi de depresyon için iyi bir çözümdür. Balık tüketimi kadın ruh sağlığı için faydalı olduğunu ve kadınlarda depresyon riskini azaltan bir besin olduğunu araştırmalar göstermektedir.

GÖZ HASTALIKLARI

Balık yağı vizyonunu geliştirme yeteneğine sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca yaşa bağlı makula dejenerasyonu önlemeye yardımcı olur.

ALZHEİMER HASTALIĞI

Louisiana Eyalet Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, yağ asitleri Alzheimer hastalığı tedavisinde etkili olduğunu görülmüştür. Balık yağı esansiyel yağ asitleri, EPA ve DHA dahil olmak üzere en iyi kaynaklardan biri olduğu, Alzheimer hastalığı tedavisinde yardımcı olduğunu . Los Angeles (UCLA) California Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar, olası bir çare olarak balık yağı yararını doğruladı. Alzheimer Derneği,  balığın ;Alzheimer hastalığı ve demans’a karşı bir savunma görevi gördüğünü belirtti.

DEHB veya DEB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu)

Balık yağı, yağ asitleri yüksek konsantrasyon nedeniyle (DEHB) Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tedavisinde faydalıdır. South Australia ve CSIRO Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar, DEHB hastası çocuklar da  15 hafta boyunca balık yağı ve çuha çiçeği kapsül dozları verildiğinde alınan davranışlarında önemli gelişmeler gösterdiği gözlenmiştir. Beyin fonksiyonlarında omega 3 ve omega 6 , özellikle uçucu yağ asitleri, beyin fonksiyonlarını geliştirmek için yardımcı olur.

Ayrıca, balık yağı beynin normal gelişimi için de faydalıdır.  Ayrıca hamile kadınlara balık yağı düzenli dozlarda verildiğinde, çocuklarda gelişmiş el ve göz koordinasyonu görülür.

CİLT SAĞLIĞI

Cildinizi parlak ve canlı göstererek ,kuru cilt görünümünü geliştirmek için harika bir seçim olacaktır. Bu tür egzama, sedef hastalığı, kaşıntı, Deride kızarıklık, cilt lezyonları ve kızarıklık gibi çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde faydalıdır. Sedef açısından, balık yağı asit üreterek pro-inflamatuar ajanların büyümesini kısıtlar. Bu nedenle, balık yağı da topikal sedef den yardım almak için uygulanabilir.

Balık yağı kapsülleri düzenli tüketimi cildin nem kaybını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca güneş yanığını önlemede yardımcı olduğu bazı insanlar tarafından iddia ediliyor, ancak bu iddialar araştırmalar ile doğrulanmamıştır.

Benzer Yazılar