Beslenme
Kavunun Faydaları 04.11.2016

Kavun faydaları , kilo kaybına yardımcı olmak için, bağışıklık sistemini güçlendirmek, bazı kanser türlerini önlemek, vizyon geliştirmek, sindirim sürecini geliştirmek, kalp sağlığını korumak ve diyabete karşı koruma yeteneği vardır.

Kavun normal marketlerde veya pazarlarda çok sık karşılaştığınız bir şey değildir. Ama popülerliği gün geçtikçe artıyor. Kavun Hindistan kökenli olduğuna inanılıyor olsa da, kavun aslında İsrail'de üretilen tatlı ve sulu kavun melez çeşidi vardır. Galia kavun bilimsel adı Cucumis melo ve reticulatus dur, ve, karpuz ile çok yakından ilişkilidir. Dış kabuğu bir karpuz gibi desenli ve dokusu çok benzer, ama iç meyvesi eti yeşil ışık sarısı, karpuz gibi tatlı ve suludur. Tadı da birçok kişi tarafından beğenilir. Diğer tüm meyveler gibi, Galia kavunu taze yemek önemlidir.

Kavun besin Değeri  

Galia kavun C vitamini yüksek, amino asitler, E vitamini ve çeşitli mineraller, potasyum, diyet lifi, kalsiyum ve demir gibi önemli seviyelerde besin değeri mevcuttur. Ayrıca Hiç yağ bulunmaz kolesterol ve şeker de düşük oranda bulunur.

Sağlık için Faydaları;

Kalp Sağlığı

Galia kavun iki şekilde kalp sağlığına yardımcı olabilir. Diyet lifi yüksek düzeyleri ile damar sertliğine karşı koruyan vücuttaki “kötü” kolesterol azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, son bir vazodilatör olarak hareket eden yüksek potasyum içeriği, için, kan basıncı azalır, kalp hastalığına yakalanma ya da bir inme/kalp krizi  riskini düşürür.

Sindirim Sağlığı

Galia kavun yüksek olan pektin gibi diyet lifi, özellikle çözünür. Lif, dışkı yardımına , kabızlık ve diğer gastrointestinal sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Bağışık Sistemi ve Kanserden Koruma

Galia kavun hastalıktan vücudunuzu koruyan besinlerin, bağışıklık sistemini uyaran C vitamini, yüksek düzeyde içeren paketlenmiş, bir antioksidandır. Aynı zamanda antioksidan olarak hareket ettiği için amino asitler ve E vitamini bağışıklık sistemini düzenler. Bu bileşenleri ortadan kaldırmak , kansere neden olan serbest radikalleri nötralize eder. Galia kavun doğrudan akciğer, ağız, kolon ve meme kanserini azaltmak için bağlı olan organik bileşikler içerir.

Sağlıklı Yaşam

Kavunda bulunan A vitamini, özellikle göz sağlığımızı koruduğuna dair bulgular vardır.

Diyabet

Kavun , ayrıca diyet lifi, pektin ve diğer formları basit şekerler ve karbonhidratlar kana glikoz salınımını düzenler. Diyabeti önlemeye yardımcı olabilir. Diyabet gelişimi için risk altında olan şeker hastaları ve insan sağlığı için tehlikeli olabilir.

Benzer Yazılar