Faydalı Yiyecekler
Barbunyanın Faydaları Nelerdir? 05.01.2018

 


Barbunya

Barbunya, baklagillerdendir, fasülyenin esmer ve alacalı bir versiyonudur ve İtalya’da geliştirilmiştir. Akdeniz mutfağını oluşturan İtalyan, Yunan, İspanya ve Türk Mutfağında çeşitlendirilmiş yemek türleriyle çok kullanılan lezzetli bir sebzedir. Yabancı dillerde, Borlotti Fasülyesi veya Roma Fasülyesi olarak da adlandırılır.


Enerji Verir


Barbunya zengin içeriği sayesinde kan damarlarımızı, sinirlerimizi ve kaslarımızı gevşetir. Böylece kısa sürede tüm yorgunluğumuzu alabilir. Özellikle migren, baş ağrısı ya da kas ağrısı gibi durumların oluşmasını önlemeye de katkıda bulunur. Bilindiği gibi hamile kadınlar sürekli yorgunluk halinden oldukça şikayetçi olabilirler. İşte bu yönüyle barbunya ağırlıklı olarak hamilelerde büyük bir fayda oluşturur. Büyük ölçüde enerji vererek kendinizi çok daha dinç hissetmenizi sağlar.


Cildi Korur

Barbunyanın içinde bol miktarda bulunan antioksidanlar hem biz yetişkinlerin hem de bebeklerin cildi için son derece faydalıdır. Hatta hamilelerde hamilelik diyabetini bile önleyebilir. Ancak bilinmelidir ki koyu renkli olan barbunyaların içinde çok daha fazla antioksidan bulunur. Özellikle barbunya sayesinde yaşlanmanın olumsuz etkilerinin yavaşlatılması da mümkündür. Çünkü yıpranan hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Kadınların sıklıkla karşılaştıkları cilt lekelerini de barbunya sayesinde önlemek mümkün bir hale gelir. Barbunyanın içerisinde bol miktarda E vitamini olduğunu söylemiştik. İşte bu E vitamini çok daha güzel bir cilde sahip olmanızda da etkin bir rol oynar.


İltihabı Önler


Barbunyanın içinde bulunan bakır vücudumuzda meydana gelen iltihapların azaltılmasına yardımda bulunur. Bu bakır özellikle vücudumuzda enzimatik aktivite oluşturma açısından kesinlikle son derece etkili olmaktadır. Böylece eklemlerimizin ve kan damarlarımızın elastik yapısını korur. Bunun sonucunda özellikle hamile kadınların doğumlarını kolay bir şekilde gerçekleştirmelerine katkı sağlar.


Hamilelikte Sabah Bulantılarını Önler


Barbunyanın hamileler için önemi tartışılmaz. Özellikle barbunyanın içinde bulunan diyet lifi sayesinde hamilelerde kolesterol seviyesinin kontrol altında tutulması mümkün olur. Hatta barbunyanın içindeki bu lifler safra asitleri ile birleştiğinde vücudumuzda bulunan fazla yağın temizlenmesine yardımcı olur. Barbunyanın hamileler için bir diğer faydası ise düzenli olarak tüketildiğinde mide bulantılarının azalmasına katkıda bulunmasıdır. Çünkü hamilelerin yaşadığı o sabah bulantılarına safra asitleri neden olur ve barbunya da bu safra asitlerinin ortadan kalmasını sağlar.


Hamilelikte Baş Ağrısının Önüne Geçer


Hamilelerin düzenli bir şekilde barbunya tüketmeleri çok önemlidir. Tabii bu durum doktorun aksini söylemediği durumlar için geçerlidir. Yoksa bazı kişilerin sindirim sistemleri barbunyaya çok olumlu yaklaşmayabilir. Fakat barbunya tüketmek konusunda önünüzde herhangi bir engel yok ise özellikle hamilelik dönemlerinizde düzenli aralıklarla barbunya yemenizi öneririz. Barbunya sülfit kaynaklı olan baş ağrılarının ya da hızlı kalp temposunun yaşanmasının da önüne geçebilir. Hamile kadınlar ilaç kullanma konusunda temkinli davranacakları için baş ağrısı gibi bir problem yaşamadan önce barbunya tüketerek bunun önüne geçmek çok iyi olacaktır.


Hamilelikte Kansızlığa İyi Gelir


Bilindiği üzere hamilelik döneminde vücudumuzun bebeğimiz için çok daha fazla miktarda kırmızı kan hücresi üretmesi gerekir. İşte bu noktada barbunya da vücudumuzdaki hemoglobin seviyesine katkıda bulunur. Aynı şekilde etkisi sayesinde vücuttaki demir eksikliği de belirli ölçüde giderilebilir. Tüm bunların yanı sıra hamilelikte barbunya tüketen kadınların bebeklerin beyin gelişimleri de bu durumdan olumlu yönde etkilenir. Hatta fetüsün gelişim sürecinde de barbunyanın etkisi büyük olur.


Romatizmal Ağrıların Azalmasına Yardımcı Olur


Eğer romatizma rahatsızlığınız var ise zaman zaman ortaya çıkan şiddetli ağrılar sizi çok zor bir duruma sokuyor olabilir. Aslında bunun çözümü de belirli ölçüde barbunyada bulunur. Çünkü barbunya romatizmal ağrıları olan kişilerin bu ağrılarının azalmasına büyük oranda katkı sağlar.


Kalp Hastalıklarının Önüne Geçer


Barbunyanın kalp sağlığı açısından da pek çok faydası vardır. Özellikle kalp krizi geçirme riski bulunan kişilerin düzenli bir şekilde barbunya tüketmeleri tavsiye edilir. Çünkü barbunya sayesinde kalp krizi geçirme riski belirli ölçülerde azaltılabilir. Aynı şekilde barbunya kalp çarpıntılarının da önüne geçebilir ya da kalp çarpıntılarını çok daha minimum seviyelere taşıyabilir. Bunun yanı sıra barbunya tükettiğiniz vakit fark edeceksiniz ki artık sinirlerin çok daha kolay bir şekilde yatışıyor.


Kansere İyi Gelir


Elbette pek çok sağlıklı ve doğal yiyeceğin farklı kanser türleri üzerinde belli seviyelerde olumlu yönde etkisi olur. Aslında barbunya da bu yiyecekler ile aynı sınıftadır. Özellikle barbunyanın bağırsak kanseri üzerinde bir etkisi vardır. Çünkü içindeki posa miktarı bir hayli fazladır ve bu özelliği sayesinde sizi bağırsak kanserine karşı koruyabilir.


Tabii barbunyanın faydaları yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Örneğin bir zehirlenme durumu ile karşı karşıya kaldığınızda bunun olumsuz etkilerini ortadan kaldırmanıza barbunya yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra kemik sağlığı açısından da faydaları büyüktür. Hem çocuklarda kemik gelişimini destekler hem de yaşlılarda kemik erimesi oluşma riskinin önüne geçer.

Böbreklerinde taş ve kum olan kişilerin bu taşı ve kumu dökme süreçleri bir hayli zorlu geçer. Özellikle bu dönemlerde insanlar bazı doğal ve sağlıklı gıdalara sarılırlar ki süreç çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşsin. İşte böyle bir rahatsızlığı olan kişilerin tüketebileceği sağlıklı gıdalardan bir tanesi de barbunyadır. Barbunya sayesinde böbreklerde meydana gelmiş taşlar ve kumlar daha kolay bir şekilde dökülebilir. Bunların yanı sıra zaman zaman oluşabilen ve aniden gelen açlık hislerinin ortadan kalkması için barbunyanın kan şekerini düzenleme özelliği de vardır. Ayrıca barbunyayı maydanoz ile birlikte tüketirseniz vücudunuzdaki demir emilimi çok daha hızlı bir hale gelecektir.


Barbunyanın 100 Gramında ;  • Yağ Miktarı: 1,2 gr.


  • Kolesterol: 0


  • Karbonhidrat Miktarı: 60 gr. ve Diyet Lifi: 25 gr.


  • Protein Miktarı: 23 gr.


  • Sodyum: 6 mg.


  • Potasyum: 1.332 mg.


  • Magnezyum: 156 mg.


  • Kalsiyum : 127 mg.


  • Demir: 5 mg.


Barbunya Nasıl Hazırlanmalıdır ?


Barbunyayı kuru olarak aldıysanız, pişirmeden bir gün önce ıslatmalı daha sonra suyunu döküp bir süzgeç içerisinde tekrar elinizle karıştırarak yıkanmalı ve suyu süzüldükten sonra, tekrar tencereye haşlama suyu eklenip 10 dakika haşlanmalı daha sonra haşlama suyu tekrar dökülmeli ve asıl pişirme işlemi için tekrar kaynar su eklenerek pişirilmelidir. Tüm bu detaylı yıkama ve su değiştirme işlemlerinin amacı, barbunya üzerinde kalan tarımsal ilaç ve atıkların yok edilmesini sağlamak ve daha sağlıklı bir yemek yemektir.


Barbunyanın besin değerlerinden daha iyi yararlanabilmemiz için; pişirme yöntemleri önemlidir. Yazın alınıp ayıklanan taze barbunyalar, yıkanıp süzüldükten sonra, ağzı kapatılmış plastik poşetlerle dondurucuda sağlıklı bir şekilde saklanırsa, daha sonra çıkarıldıklarında ıslatmaya gerek kalmadan da pişirilebilirler. Yine de, kuru barbunyada olduğu gibi 10 dakika pişirildikten sonra ilk haşlama suyunu dökmek daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Uyarı : Barbunyaya limon ya da limon suyunu pişirirken değil, piştikten sonra tabağa servis ederken katmalısınız, böylece hem daha lezzetli bir yemek olur hem de limonun içerdiği C vitamini ve diğer besin değerleri korunduğundan daha sağlıklı olur.


 

Benzer Yazılar