Bitkisel
Bentonit Kilinin Faydaları 31.03.2017

Daha önce hiç bentonit kilini duydunuz mu ? Öyleyse, vücudunu temizleyen ve iyileştiren bir "iyileştirici kil" olduğunu bilmeniz gerekiyor.  Aslında, birçok insan bentonit kil yararlarını bünyelerinde toplayarak (başka bir deyişle içki tüketerek) cildin üzerinde harici olarak kulandığının farkında değildir.

Montmorillonit kil de denilen Bentonit kil, bedenlerini detoks ve hastalıklara karşı savunmak isteyen insanlar arasında bir sağlıklı yaşam eğilimi olarak karşımıza çıkıyor. Daha iyi sağlık ve hastalık önlemeyi yüzyıllar boyunca dünyada yaygınlaştırmak için kullanılmış olsa da, bu iyileştirici kil, son zamanlarda ABD ve Avrupa'da herhangi bir detoksifikasyon programına eklenebilen güvenilir bir ürün  olarak dikkat çekti.

Bentonit Kil Nasıl Çalışır?

Çok çeşitli toksinler ile temasa giriyoruz ve zehirli kimyasallarla, örneğin boya üretiminde, temizlik malzemelerinde, bulunan çok sayıda toksik kimyasal var. Bir dizi farklı toksin enjekte etmek oldukça yaygındır. Sadece, düşük kalitede işlenmiş gıdalarla dolu sağlıksız bir diyetten aldığımız toksinler bile zarar vericidir.

Bu gıdalar çeşitli şekillerde depolanabilir. Bentonit kil bu toksinlerin birçoğunu (dolayısıyla ağır metal detoksu) dışarı atmaya yardımcı olarak vücudunuzu etkiler ve bağışıklığı artırabilir ve iltihaplanmayı azaltabilir.

Vücudun toksinlerini çıkarabilmenin yanı sıra, kil kendisinin de bir dizi besleyici maddeye sahiptir. Bentonit kilinin kalsiyum, magnezyum, silika, sodyum, bakır, demir ve potasyum gibi minerallerden zengin olduğu bilinmektedir.

İçki  formunda ya da kil kullanarak vücuda sindirildiğinde, vitaminleri ve mineralleri, bir takviyeye benzer şekilde emilir. Bu nedenle, bazı insanlar önemli bir diyet besininin doğal bir kaynağı olduğu için ek olarak kullanırlar.

Bentonit kil de sıvıya temas ettiğinde doğada elektriksel bir yük üretme yeteneğine sahip olduğu için vücuda faydalar sağlar. Topraklama (çıplak ayaklarınızı toprağa, özellikle ıslak çimlere değmek) benzer şekilde. Kil herhangi bir sıvı türüne (normalde suya) dokunduğunda, farklı bir yük alır ve akışkan içindeki mevcut toksinlere bağlandığı düşünülür.

Doğal haliyle, bentonit kil, negatif yüklü moleküllere sahipken, çoğu toksin ve ağır metalin pozitif yüklü molekülleri vardır. Bu, ikisinin birbirine kolayca bağlanmasına ve toksin uzaklaştırma işlemi gerçekleşirken birleşmesine izin verir.

Bentonit kil temelde bağlamak için vücuttaki toksinleri "arar", çünkü eksik bir iyonu olan herhangi bir madde (buna "yük" verir) doğal olarak karşı koyan maddelerin çeşidini arar ve tamamlar. Bağlandıktan sonra kil, bağırsak, deri ve ağızdan toksinleri, kimyasal maddeleri, yabancı maddeleri ve "ağır metalleri" ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Bentonit Kilinin 10 Faydası

1. Egzama, Dermatit ve Sedef Hastalığını İyileştirmek için Ciltte Kullanılır.

Su ile birleştiğinde ve cilde bir kil maskesi olarak kurumaya bırakıldığında, kil cildin yüzeyinde yaşayan bakterilere ve toksinlere ve gözeneklere yapıştırabilir ve bunları dökülmeden çıkarabilir. Bu lekelerin yayılmasını azaltmaya, kızarıklığın hafifletilmesine ve ayrıca rahatsız edici losyonlardan veya yüz yıkamalardan alerjik reaksiyonlarla mücadeleye yardımcı olur.

Kil, topikal olarak cilde uygulandığında antibiyotik tedavisi yapma özel yetenekleri sayesinde, reçeteli antibiyotikler sorunu çözmeye yardımcı olmadığında bile, cilt enfeksiyonlarını sakinleştirmeye ve yaraların veya egzamanın iyileşme süresini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

2. Zehirli Maddeleri Çıkarmak için Sıvı Olarak Banyo Kullanımında Kullanılmıştır.

Kil, banyo suyunuza eklenebilir ve cildinizden arındırılan toksinlere bağlanan ıslatma sıvısı olarak kullanılabilir. Kil, zahmetsizce küvette rahatlarken, ciltte pürüzsüz, sulu ve daha az iltihaplanmış bir his bırakır.

3. Hücrelerin Daha Fazla Oksijen Almasına İzin Verir

Bentonit kil, hücrelere oksijen almaya yardımcı olur çünkü hücrelerden fazla hidrojen çekme kabiliyeti vardır, yerini alması için oksijen için yer bırakır.

Hücreler kendilerine daha fazla oksijen girdiğinde, daha fazla enerjik hisseder ve vücudunuz, kas kurtarma geliştirme de dahil olmak üzere hastalıktan veya sıkı egzersizlerden daha kolay kendini onarabilir.

4. Vücut Alkalize Edilir

"Standart Amerikan Diyetinde" bulunan gıdaların çoğu vücutta asidik bir reaksiyona girer, yani vücudumuzun tercih ettiği pH seviyesini değiştirmek istediğimizden daha asidik hale getirirler.

Daha az sağlıklı olan birisinin normalde vücutları asidiktir. Durum bu hali alır, çünkü mide bu gıdaları parçalamak için güçlü asitler üretmek için daha fazla çaba sarf ederek işleri dengelemek için daha fazla alkalileştirici gıdalara ihtiyaç duyulmasını gerektirir.

Uygun sindirim, mineralleri alkalize etmekten oluşan enzimlere ihtiyaç duyar, bu nedenle alkalize edici gıdalar vücuda girmediğinde asitlik yüksek kalır ve sindirim zarar görür. Bentonit kili, asit, alkalinite ve asitlik arasında daha dengeli bir vücut pH seviyesine getiren alkalize edici mineraller içerir; bu da kan, tükürük ve idrarın daha alkali hale gelmesine yardımcı olur.

5. Probiyotikleri Artırır

Bentonit kil, bağırsaklardan toksinleri, sindirim sistemine zarar veren kimyasal maddeleri ve ağır metalleri ortadan kaldırarak bağırsak duvarında yaşayan "iyi bakteri" ya da probiyotikleri teşvik etmeye ve zararlı "kötü bakteri" miktarını azaltmaya yardımcı olur.

Sağlıklı bir bağırsak duvarı, gıdalardan besin maddelerinin emilimini engeller, bağışıklığımızı artırır ve ruh hali ve beyin işlevimizi yükseltmeye yardımcı olur. Araştırma, bentonit kilinin, fıstık ve bazı tahıllar gibi şeylerde bulunan standart diyette yaygın olan "aflatoksinler" gibi belirli toksinlere bağlanabileceğini de göstermiştir.

Gözetimsiz bırakıldığında, bir aflatoksin akışı karaciğer hasarına ve hatta bazı kanserlerin başlangıcına katkıda bulunabilir. Bentonit kilinin negatif yüklü elektronlarından dolayı bağırsakta bulunan asitlere dayanabilir ve toksinlere bağlanacak kadar uzun süre hayatta kalabilir. (5)

6. Sindirim Sorunlarını Gidermek (Kabızlık, IBS, Bulantı, vb.)

Bağırsaktaki bakterileri nötralize etme ve virüsleri öldürme kabiliyeti sayesinde, bentonit kil birçok sindirim problemini hafifletmeye yardımcı olur. Genellikle hamile kadınlar tarafından mide bulantısı ve kusma için kullanılır, kabızlığı gidermek için güvenli bir yöntemdir ve IBS ile yardımcı olur.

1998'de yapılan bir araştırmanın sonuçları, bentonit kilinin, genç memelilerin bağırsaklarındaki zararlı rotavirüs ve karnavirüs toksinlerini absorp etmekte son derece başarılı olduğunu gösterdi. Rotavirüsler bebekler ve yenidoğanlarda diyare ve mide bulantısı gibi gastrointestinal sıkıntıların önde gelen nedenlerinden biridir.   

Bentonit kili de evcil hayvanlarınıza yarar. Evinizdeki evde beslenen hayvan için güvenlidir ve aynı şekilde evde beslenen hayvanların bulantı ve kusmalarını hafifletir. Kusma gibi belirtileri azaltmaya yardımcı olması için evcil hayvanınızın suyuna bentonit kil ilave edebilirsiniz. Çözünene kadar ¼ fincan veya daha az kil suyun içine karıştırın; Tat almayacaklardır. Endişe etmeyin.

7. Zararlı Bakteri ve Virüsleri Öldürerek Bağışıklığı Artırır

Bentonit kilinin de zararlı bakterilerin öldürülmesinde etkili olduğu bulundu. Journal of Antimicrobial Chemotherapy tarafından yayınlanan bir çalışmada "sonuçlar, spesifik mineral ürünlerin sayısız insan bakteriyel enfeksiyonlarına karşı ucuz bir tedavi sağlayabilecek, kendi kendine has, ısıya kararlı antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu gösteriyor.

Konuyla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır ancak çalışmaların sonuçları, kilin bu bağırsak ile ilgili hastalıkların tedavisi olarak nasıl kullanılabileceği konusunda şimdiye kadar umut vericidir. Bentonit kil bu tür enfeksiyonları ve virüsleri öldürmenin üzerine bağırsak duvarını güçlü tutarak bağışıklık sisteminize yarar.

Bağışıklık sisteminin çoğu aslında bağırsağın içinde yaşar ve bağırsak duvarı tehlikeye girdiğinde, toksinlerin kan dolaşımına sızmaları daha kolay olur ve ciddi sorunlara neden olur. Bağırsak duvarını koruyarak ve potansiyel olarak kana girebilecek pestisit, toksin, bakteri ve kimyasalların miktarını azaltarak, vücudun sağlığını koruması daha iyi olur.

8. Dişlerin ve Diş Etlerinin Sağlıklarını İyileştirir.

Bakteriler ve toksinler gibi zararlı dış "işgalcilere" karşı geldiğinde ağız vücudun en hassas bölgelerinden biridir.

Bentonit kil, ağızdaki sağlıksız maddelere, örneğin dişlerin etrafında bulunan zararlı toksinlerin hastalanmadan önce çıkarmanıza yardımcı olur. Bentonitin antibakteriyel özellikleri nedeniyle, doğal doymamış diş macunlarında ve hatta su ile karıştırılarak günlük durulama olarak kullanılır.

9. Suları Arındırır

Bentonit kil genellikle içme sularında bulunan florürün bir kısmını uzaklaştırmanın etkili bir yolu olarak araştırılmıştır.

Magnezyum ile kombine edildiğinde, kilin musluk suyunun saflığından fayda sağladığı gösterilmiştir; bu da, gelecekte geniş bir maliyet-etkin su arıtma yöntemi olarak kullanılması için umut vadeden olasılıklara yol açar.  

10. Bebek Pudrası Yerine Alternatif Olarak Yararlıdır

Bentonit kil, tahriş olmuş, kırmızı olan ya da geleneksel tozların kullanıldığı şekilde rahatlatıcı bebeklerin cildindeki herhangi bir alana uygulanabilir. Artı, çok nazik ve doğal temizliktir.

Cildinize az miktarda kil uygulayın ve silmeden / durulamadan önce birkaç dakika bekletin.

Benzer Yazılar