Faydalı İçecekler
Biberiye Çayının Sağlığa Faydaları Nelerdir? 29.05.2018

Biberiye Çayının Sağlığa Faydaları

Beynin Yaşlanmasını Önler: Japonya’da Kyoto Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen bir araştırmaya göre biberiye, beynin çabuk yaşlanmasını engelleyebilecek özelliklere sahip bir bitkidir.

Kanserle Mücadele Eder: Radyasyon Onkolojisi Raporlarında yayınlanan bir araştırmaya göre, ham etanolik biberiye özünde (RO) diferansiyel anti-proliferatifler bulunmuştur. Bu özelliğin etkisi ise lösemi ve meme kanseri hücreleri üzerinde olmuştur. Biyoteknoloji ve Biyokimya dergilerinde yayınlanan bir başka çalışmada ise biberiyenin hem güçlü bir antiinflamatuar olduğu hem de kanserle mücadele edebildiği vurgulanmıştır.
Buna ek olarak Gıda Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir rapora göre kıymanın içine biberiye ekstresi eklendiğinde kansere neden olan zararlı maddeler yok edilebilmektedir.

Maküler Dejerenasyona Karşı Korur: Stuart A. Lipton, M.D. , Ph.D. tarafından yönetilen Araştırmacı Oftalmoloji ve Görsel Bilim Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, biberiyenin sahip olduğu karnosik asit bileşeninin göz sağlığına olumlu bir etkisi olduğu vurgulanmıştır. 

Güçlü Bir Antiinflamatuar Ve Antioksidandır: Biberiye çayının bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Yapılan çalışmalar ise biberiyenin müthiş bir antioksidan kaynağı olduğunu ortaya koymuştur ve bu nedenle de zararlı partiküllerin etkisiz hale getirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Sindirim Sistemine İyi Gelir: Avrupa’da biberiye genellikle hazımsızlığın tedavisine yardımcı olması için kullanılmaktadır. Almanya’da yapılan bazı çalışmalar ise biberiye çayının dispepsi (karındaki devamlı ağrı) hastalığının tedavisinde etkili olabileceğini ortaya koymuştur. Ancak bu bilgiyi tam olarak onaylayacak bilimsel bir kanıt henüz bulunmamıştır.

Hafızayı Ve Konsantrasyonu Güçlendirir: SAG tarafından yayınlanan, Psikofarmakoloji Tedavisi Gelişmeleri’nin araştırmalarına göre biberiye çayı kan düzeylerine etki edebildiği için zihinsel ve bilişsel yeteneklere pozitif bir katkı sağlayabilmektedir.

Beyin Sağlığına İyi Gelir: Bilim adamları biberiyenin beyin için de oldukça faydalı olduğunu bulmuştur. Biberiyenin sahip olduğu karnosik asidin, beyin sağlığına zarar verebilecek tehlikelerle savaştığı ortaya konmuştur. Cell Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre; karnosik asit, alzheimer ve benzeri hastalıklara neden olan beta amiloid kaynaklı tehlikelerle mücadele etmektedir.

Gelişen Zihinsel Gerileme İçin: Yakın zamandaki bulgular 750 mg toz haline gelmiş biberiye yaprağını domates suyu içine katıp içmenin geçkin yaştaki sağlıklı kişiler için hafızayı geliştirmede hızla etki ettiği görülmüştür. Aynı zamanda aşırı dozda (150-6000 mg) tüketimi de yine hafızada olumsuz sonuçlara yol açmıştır. Yine aynı çalışmalar biberiye aroma terapisinin kaliteyi arttırdığı fakat hafızanın hızına etki etmediği gözlenmiştir.

Saç Dökülmesi İçin: Yakın zamandaki çalışmalar gösteriyor ki biberiye yağı, lavanta, dağ kekiği ve sedir ağacı yağıyla ile kullanıldığında kafa derisini tedavi ediyor ve saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlıyor.

Strese Karşı: Araştırmalar biberiyenin hoş koku tedavi özelliğinin endişeyi azalttığını ve stresi kişiden uzaklaştırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Biberiye ve lavanta yağı nabız atışını yavaşlatmaktadır fakat bu kan basıncı için değildir. Diğer araştırmalar sınav gibi stresli durumlarda bileğe sürülen biberiye yağının stresi ve endişeyi azalttığı gözlemlenmiştir.
Kireçlenme, romatizma, eklem iltihabı ve ağrıları için: biberiye, şerbetçi otu gibi oleanolic asit içeren takviye bitkilerin kireçlenme, romatizma ve eklem ağrılarını hafiflettiği bilinmektedir. 

Antibakteriyel: Biberiyenin sahip olduğu bileşenler antiinflamatuar, antiviral ve antibakteriyel özellikler sunmaktadır. Doğal bir ot olan biberiye birçok kişi tarafından antibakteriyel ve antiviral olarak tercih edilmektedir. Biberiye, hasarsız bir şekilde zararlı bakterilerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Ayrıca biberiyenin tüketilmesi, mantar enfeksiyonlarına ve özellikle de Candida hastalığına karşı oldukça etkili bir yöntemdir. Rosmarinik asit biberiye dışında kekik, keklik otu ve nane içerisinde de bulunmaktadır.

Kas Ağrıları İçin: Biberiyenin yaprakları genelde kas ve bilek burkulmaları sonucu oluşan ağrıları dindirmek için doğrudan cilde uygulanarak kullanılmaktadır. 
 

Benzer Yazılar